Hľadať
Sezónne témy
24. novembra 2022

Leto v záhradke: práca aj odpočinok

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
226 prečítanie
Leto v záhradke: práca aj odpočinok
Leto buď pochválené. Svetlo dlho do večera, teploty lákajúce na opaľovanie na ležadle alebo zvlaženie v bazéne a bohatý zber z ovocnej a zeleninovej záhrady. Na čo by sme v letných mesiacoch nemali v záhradke zabudnúť - a akú relaxáciu si naopak nenechať ujsť?

Letné záhradné práce

Úroda. Každý, kto v lete vkročí do záhrady, nájde na každom kroku nejaké plody. Úroda a spracovanie úrody je odmenou za naše celoročné snaženie, ale nemôžeme podceniť ani čas, ktorý jej musíme venovať. Inak ovocie a zelenina zbytočne zhnijú na záhonoch alebo na vetvách. Viac si môžete prečítať v článku o novembrovej starostlivosti o záhradku.

Neviete si rady, ako spracovať prebytky úrody? Pripravili sme pre vás obsiahly článok.

Počas augusta sa vybavte nožnicami a zastrihnite ovocné stromy a kríky, prerežte maliník a príliš rozrastené vetvy hrušiek a jabloní podoprite, aby ich dozrievajúca úroda nepreťažila a nepolámala. Ostrihajte aj živý plot. Opatrne s kosením trávy – cez leto nesekajte na menšiu výšku ako zhruba 3–4 cm. Kratšia tráva by v letných horúčavách mohla ľahšie uschnúť.

Naučte sa odpočívať

Správna záhrada by mala zahŕňať aspoň časť priestoru určeného na odpočinok a spoločenské stretávanie. V akom pomere to bude, záleží na každom majiteľovi - niekto relaxuje aj pri okopávaní záhonov, iný si praje záhradu čisto odpočinkovú. Aspoň malé posedenie by ale nemalo chýbať.

V lete môžete na záhrade tráviť väčšinu dňa, pokiaľ ju k tomu aspoň trochu prispôsobíte. Na záhrade sa dá variť, sprchovať sa, pracovať, odpočívať a v teplých nociach dokonca aj spať.

Ideálne prístrešie pre popoludňajší spánok na čerstvom vzduchu, čítanie knižiek pri káve alebo porozprávanie so susedmi na záhrade poskytne pergola. Môže susediť s domom alebo stáť uprostred záhrady, moderné bioklimatické hliníkové pergoly navyše ponúknu úplné zaklopenie lamiel a ochranu pred dažďom, alebo nezávislé naklápanie lamiel v niekoľkých oddelených sekciách strechy pergoly.

Pokiaľ ich ešte nemáte, kúpte si pre vonkajší odpočinok polohovateľné ležadlá. Sú ideálne na čítanie, opaľovanie aj jednoduchú relaxáciu. Ešte príjemnejší pocit ponúkne hojdacia sieť.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Svet Isotra
12. septembra 2023

Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
226 prečítanie
Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály
Máte okná v rohu budovy, či už ide o vonkajší alebo vnútorný roh? Teraz ich môžete pohodlne zatieniť bez toho, aby v zlome zostávala vodiaca lišta a rušila výhľad po vytiahnutí žalúzie. Jediná podmienka je pravý uhol, teda deväťdesiatstupňový roh.
Dom a záhrada
11. septembra 2023

Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
226 prečítanie
Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá
Záhrada nemusí slúžiť len ľuďom – úžitok z nej majú aj domáci miláčikovia. Môže slúžiť na vybehanie, osvieženie v jazierku či bazéne alebo len ako nový priestor na hru. Ako na to, aby záhrada domácim zvieratám dobre poslúžila a nebola pre nich nebezpečná?