Hľadať
Dom a záhrada

Záhrada ako útočisko pri trávení voľného času: pergola, bazén aj vlastné výpestky

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
549 prečítanie
Záhrada ako útočisko pri trávení voľného času: pergola, bazén aj vlastné výpestky
Kto má vlastnú záhradu, je na tom v poslednej dobe najlepšie: prečítajte si, čo vám tu prinesie najväčší úžitok aj potešenie v dobe, keď je lepšie zostať doma.

Pergola: odpočinok, zábava aj trávenie času s rodinou

Premyslene umiestnená pergola tvorí centrum rodinného života na záhrade. Hliníkové pergoly s polohovateľnými lamelami umožňujú trávenie času na čerstvom vzduchu aj v prípade, že vonku prší – typ ARTOSI je možné ukotviť k stene aj umiestniť do voľného priestoru. Zaklápacie lamely vás ochránia pred dažďom, páliacim slnkom a v zime aj pred miernym snehom.

Výhody pergoly ARTOSI na jednom mieste a navyše recept na grilovanie nájdete tu.

Nie je skoro sa na jar pripraviť a pergolu si zaobstarať už počas nasledujúcich týždňov – až sa oteplí, budete môcť začať pergolu hneď využívať naplno! A na čo všetko môžete pergolu využívať?

  • posedenie s kávou
  • stolovanie (raňajky, obedy aj večere)
  • grilovanie a príprava jedla
  • čítanie
  • počúvanie hudby alebo podcastov
  • trkotanie s rodinou
  • doskové hry
  • vonkajšie hry (hádzanie krúžkov, pétanque alebo klasický relax)

Pergolu môžete tiež skrášliť rastlinami alebo vybaviť osvetlením, vykurovacím telesom, prípadne doplniť pergolu tienením vo forme screenových roliet či vonkajších žalúzií.

Pre deti: bazén, ihrisko alebo pieskovisko

Vodné prvky patria medzi päť vecí, ktoré by nemali na záhrade chýbať. V čase, keď nevieme iste, či bude možné vyraziť na kúpalisko, vyhráva nad všetkými vodnými plochami bazén. Spája vybláznenie pre deti, zvlaženie sa v horúcom lete a pri väčšom rozmere aj možnosť športovej aktivity. Ďalšie tipy pre príjemnejšie leto na záhrade nájdete tu.

Samozásobiteľstvo: čo najväčší úžitok zo záhradky

Málokto z nás má taký pozemok, aby z jeho výpestkov bol schopný kompletne pokryť potreby svojej rodiny. Každá plodina sa ale počíta - väčšinu korenia môžeme nahradiť vlastnou úrodou byliniek a vďaka uskladneným jablkám a hruškám nebudeme musieť kupovať ovocie ani v zime, alebo aspoň nie tak často.

Dokonca aj exotické ovocie je možné nahradiť výpestkami zo záhradky – naši predkovia napríklad používali namiesto citrusových plodov, ktoré nepoznali, na okyslenie pokrmov dulu.

Aj plodiny zo zeleninových záhonov je možné vo veľkej miere uskladniť, napríklad cibuľoviny, hlúboviny, zemiaky a koreňovú zeleninu. Pokiaľ sme vás inšpirovali k založeniu alebo rozšíreniu zeleninovej záhradky, nezabudnite vyskúšať režim striedania plodín!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Sezónne témy
5. mája 2023

Chráňte svoje zdravie: pomôže aj kvalitné tienenie

Ing. kateřina jelenová
3 min.
549 prečítanie
Chráňte svoje zdravie: pomôže aj kvalitné tienenie
Každoročne si 7. apríla pripomíname Svetový deň zdravia. Tento rok je to už 75 rokov od založenia Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá sa snaží o globálnu osvetu čo sa týka najrôznejších zdravotných problémov. K tomu, aby sme boli zdravší, môžeme sami prispieť mnohými spôsobmi. Jedným z nich je aj tieniaca technika.
Dom a záhrada
2. mája 2023

Ako zariadiť izbu pre hostí

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
549 prečítanie
Ako zariadiť izbu pre hostí
Zostala vám doma nepoužívaná miestnosť, napríklad bývalá detská izba alebo nepotrebná pracovňa? Premeňte ich na izbu pre hostí!