Hľadať
Dom a záhrada

Záhrada ako útočisko pri trávení voľného času: pergola, bazén aj vlastné výpestky

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
851 prečítanie
Záhrada ako útočisko pri trávení voľného času: pergola, bazén aj vlastné výpestky
Kto má vlastnú záhradu, je na tom v poslednej dobe najlepšie: prečítajte si, čo vám tu prinesie najväčší úžitok aj potešenie v dobe, keď je lepšie zostať doma.

Pergola: odpočinok, zábava aj trávenie času s rodinou

Premyslene umiestnená pergola tvorí centrum rodinného života na záhrade. Hliníkové pergoly s polohovateľnými lamelami umožňujú trávenie času na čerstvom vzduchu aj v prípade, že vonku prší – typ ARTOSI je možné ukotviť k stene aj umiestniť do voľného priestoru. Zaklápacie lamely vás ochránia pred dažďom, páliacim slnkom a v zime aj pred miernym snehom.

Výhody pergoly ARTOSI na jednom mieste a navyše recept na grilovanie nájdete tu.

Nie je skoro sa na jar pripraviť a pergolu si zaobstarať už počas nasledujúcich týždňov – až sa oteplí, budete môcť začať pergolu hneď využívať naplno! A na čo všetko môžete pergolu využívať?

  • posedenie s kávou
  • stolovanie (raňajky, obedy aj večere)
  • grilovanie a príprava jedla
  • čítanie
  • počúvanie hudby alebo podcastov
  • trkotanie s rodinou
  • doskové hry
  • vonkajšie hry (hádzanie krúžkov, pétanque alebo klasický relax)

Pergolu môžete tiež skrášliť rastlinami alebo vybaviť osvetlením, vykurovacím telesom, prípadne doplniť pergolu tienením vo forme screenových roliet či vonkajších žalúzií.

Pre deti: bazén, ihrisko alebo pieskovisko

Vodné prvky patria medzi päť vecí, ktoré by nemali na záhrade chýbať. V čase, keď nevieme iste, či bude možné vyraziť na kúpalisko, vyhráva nad všetkými vodnými plochami bazén. Spája vybláznenie pre deti, zvlaženie sa v horúcom lete a pri väčšom rozmere aj možnosť športovej aktivity. Ďalšie tipy pre príjemnejšie leto na záhrade nájdete tu.

Samozásobiteľstvo: čo najväčší úžitok zo záhradky

Málokto z nás má taký pozemok, aby z jeho výpestkov bol schopný kompletne pokryť potreby svojej rodiny. Každá plodina sa ale počíta - väčšinu korenia môžeme nahradiť vlastnou úrodou byliniek a vďaka uskladneným jablkám a hruškám nebudeme musieť kupovať ovocie ani v zime, alebo aspoň nie tak často.

Dokonca aj exotické ovocie je možné nahradiť výpestkami zo záhradky – naši predkovia napríklad používali namiesto citrusových plodov, ktoré nepoznali, na okyslenie pokrmov dulu.

Aj plodiny zo zeleninových záhonov je možné vo veľkej miere uskladniť, napríklad cibuľoviny, hlúboviny, zemiaky a koreňovú zeleninu. Pokiaľ sme vás inšpirovali k založeniu alebo rozšíreniu zeleninovej záhradky, nezabudnite vyskúšať režim striedania plodín!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Dom a záhrada
16. apríla 2024

Aká je najlepšia farba žalúzií?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
851 prečítanie
Aká je najlepšia farba žalúzií?
Využite žalúzie na farebné doladenie domácnosti! Vnútorné žalúzie neslúžia iba na tienenie, ale môžeme ich vziať do úvahy aj ako dizajnový prvok.
Sezónne témy
15. apríla 2024

Látková roleta Larra - najnovší prírastok do našej tieniacej techniky

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
851 prečítanie
Látková roleta Larra - najnovší prírastok do našej tieniacej techniky
Interiérové látkové rolety sú veľmi šikovným pomocníkom, ktorý rieši problém so svetlom a zároveň sú pekné a vkusné. Cez deň uchránia izbu, spálňu či kanceláriu pred slnkom, v noci zasa pred svetlom pouličných lámp.