Hľadať
Dom a záhrada

Záhrada ako útočisko pri trávení voľného času: pergola, bazén aj vlastné výpestky

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
643 prečítanie
Záhrada ako útočisko pri trávení voľného času: pergola, bazén aj vlastné výpestky
Kto má vlastnú záhradu, je na tom v poslednej dobe najlepšie: prečítajte si, čo vám tu prinesie najväčší úžitok aj potešenie v dobe, keď je lepšie zostať doma.

Pergola: odpočinok, zábava aj trávenie času s rodinou

Premyslene umiestnená pergola tvorí centrum rodinného života na záhrade. Hliníkové pergoly s polohovateľnými lamelami umožňujú trávenie času na čerstvom vzduchu aj v prípade, že vonku prší – typ ARTOSI je možné ukotviť k stene aj umiestniť do voľného priestoru. Zaklápacie lamely vás ochránia pred dažďom, páliacim slnkom a v zime aj pred miernym snehom.

Výhody pergoly ARTOSI na jednom mieste a navyše recept na grilovanie nájdete tu.

Nie je skoro sa na jar pripraviť a pergolu si zaobstarať už počas nasledujúcich týždňov – až sa oteplí, budete môcť začať pergolu hneď využívať naplno! A na čo všetko môžete pergolu využívať?

  • posedenie s kávou
  • stolovanie (raňajky, obedy aj večere)
  • grilovanie a príprava jedla
  • čítanie
  • počúvanie hudby alebo podcastov
  • trkotanie s rodinou
  • doskové hry
  • vonkajšie hry (hádzanie krúžkov, pétanque alebo klasický relax)

Pergolu môžete tiež skrášliť rastlinami alebo vybaviť osvetlením, vykurovacím telesom, prípadne doplniť pergolu tienením vo forme screenových roliet či vonkajších žalúzií.

Pre deti: bazén, ihrisko alebo pieskovisko

Vodné prvky patria medzi päť vecí, ktoré by nemali na záhrade chýbať. V čase, keď nevieme iste, či bude možné vyraziť na kúpalisko, vyhráva nad všetkými vodnými plochami bazén. Spája vybláznenie pre deti, zvlaženie sa v horúcom lete a pri väčšom rozmere aj možnosť športovej aktivity. Ďalšie tipy pre príjemnejšie leto na záhrade nájdete tu.

Samozásobiteľstvo: čo najväčší úžitok zo záhradky

Málokto z nás má taký pozemok, aby z jeho výpestkov bol schopný kompletne pokryť potreby svojej rodiny. Každá plodina sa ale počíta - väčšinu korenia môžeme nahradiť vlastnou úrodou byliniek a vďaka uskladneným jablkám a hruškám nebudeme musieť kupovať ovocie ani v zime, alebo aspoň nie tak často.

Dokonca aj exotické ovocie je možné nahradiť výpestkami zo záhradky – naši predkovia napríklad používali namiesto citrusových plodov, ktoré nepoznali, na okyslenie pokrmov dulu.

Aj plodiny zo zeleninových záhonov je možné vo veľkej miere uskladniť, napríklad cibuľoviny, hlúboviny, zemiaky a koreňovú zeleninu. Pokiaľ sme vás inšpirovali k založeniu alebo rozšíreniu zeleninovej záhradky, nezabudnite vyskúšať režim striedania plodín!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Svet Isotra
12. septembra 2023

Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
643 prečítanie
Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály
Máte okná v rohu budovy, či už ide o vonkajší alebo vnútorný roh? Teraz ich môžete pohodlne zatieniť bez toho, aby v zlome zostávala vodiaca lišta a rušila výhľad po vytiahnutí žalúzie. Jediná podmienka je pravý uhol, teda deväťdesiatstupňový roh.
Dom a záhrada
11. septembra 2023

Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
643 prečítanie
Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá
Záhrada nemusí slúžiť len ľuďom – úžitok z nej majú aj domáci miláčikovia. Môže slúžiť na vybehanie, osvieženie v jazierku či bazéne alebo len ako nový priestor na hru. Ako na to, aby záhrada domácim zvieratám dobre poslúžila a nebola pre nich nebezpečná?