Hľadať
Sezónne témy

Šetrenie vodou na záhrade: viete, ako sa zalieva motykou a vidlami?

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
278 prečítanie
Šetrenie vodou na záhrade: viete, ako sa zalieva motykou a vidlami?
Ako šetriť vodou na záhrade?

Zalievajte skoro ráno alebo naopak neskoro večer

Pri zalievaní cez deň sa voda rýchlo odparí a nedostane sa ku koreňom. Ideálne je záhradu kropiť v čase, keď krajina ešte (alebo už) nie je taká rozpálená. Ráno nám navyše rastliny odpustia aj chladnejšiu vodu; cez deň je lepšie používať odstátu, aby neutrpeli teplotný šok. Listovú zeleninu, papriky alebo uhorky musíme zalievať častejšie, pre rastliny s hlbším koreňovým systémom (paradajky, strukoviny atď.) je lepšia výdatná zálievka zhruba raz za týždeň. Ak nechcete plytvať vodou, nekoste trávnik príliš nízko pri zemi, dostali by ste sa do bludného kruhu zasychajúcej trávy, časté zálievky a ďalšieho kosenia.

Správne zalievanie je bodovo ku koreňom rastlín, nie kropeniu z výšky. Kvapky usadené na listoch môžu spôsobiť popálenie alebo hubové choroby.

Zbierajte dažďovú vodu

Na zalievanie je najvhodnejšia dažďová voda, a to hneď z niekoľkých dôvodov - na rozdiel od vody z bežnej vodovodnej siete je mäkká, neobsahuje zbytočné rozpustené minerály a žiadny chlór. Navyše ju môžeme ľahko zbierať odvádzaním z odkvapov do vhodných nádrží. Je možné zvádzať vodu do podzemných nádrží s filtrami a využívať ju napríklad aj do automatických zavlažovacích systémov, úplne však postačí „starý dobrý“ barel alebo sud pod odkvapom.

Pokiaľ nemáme k dispozícii dostatočné množstvo dažďovej vody, je na zalievanie vhodná aj voda zo studne, ktorú necháme odstáť a zahriať vo vhodnej nadzemnej nádrži.

Zalievať sa dá aj prečistenou „sivou vodou“, teda odpadovou vodou z domácnosti neznečistenou močom alebo fekáliami. Na tento účel je vhodná napríklad voda z oplachovania riadu, z umývadiel či vaní. Na domáce čistiarne sivej vody (alebo tiež na stavbu podzemnej nádrže na zachytávanie dažďovej vody) je možné čerpať dotácie zo štátnych programov.

Zalievajte motykou a vidlami

Že to nedáva zmysel? Len na prvý pohľad: „zalievanie motykou“ jednoducho znamená, že skyprená zem prijíma vodu lepšie ako udupaná. Podobne „zalievanie vidlami“ pomáha pôde lepšie udržať teplotu, aby sa z nej voda menej odparovala. Ide o mulčovanie dostatočne hrubou vrstvou hrubšieho materiálu – preschnutá pokosená tráva, slama, kamienky alebo lístie. Podobnú funkciu bude mať aj zatienenie vysadenej pôdy plachtami alebo rohožami.

Rastlinám kradne vlahu aj burina, preto vodu ušetríme aj dôkladným pletím záhonov.

Okrem vody skúste šetriť aj energiou.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Sezónne témy
20. septembra 2022

Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
278 prečítanie
Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?
Pohyb v prírode, harmonické prostredie a kvalitný spoločný čas s blízkymi ľuďmi – to všetko nám pomáha udržovať si duševné zdravie a dobrý psychický stav. S nadchádzajúcou jeseňou nás ovplyvňuje úbytok svetla, horšie počasie a ďalšie negatívne vplyvy. Skúste doplniť energiu a harmóniu do svojho života pomocou dobrej životosprávy, dostatku svetla a zmien v interiéri.
Urob si sám
19. septembra 2022

Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
278 prečítanie
Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere
Ozdobte si vchodové dvere štýlovou, jednoduchou, a pritom originálnou dekoráciou – vyrobte si vlastný jesenný veniec!