Hľadať
Dom a záhrada

Presťahujte sa na záhradu: vonkajšia obývačka, spálňa i kuchyňa

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
704 prečítanie
Presťahujte sa na záhradu: vonkajšia obývačka, spálňa i kuchyňa
V lete je ideálna príležitosť tráviť väčšinu dňa na záhrade. Môžete tak využiť ale ešte viac času, než ste si vedeli predstaviť: viete, že si na záhrade môžete zariadiť kuchyňu, kúpeľňu aj spálňu?

Vonkajšia kuchyňa

Prichádza na to stále viac ľudí: záhradná kuchynská linka ušetrí veľa času. Môže ísť o plnohodnotnú kuchyňu s prívodom elektriny, plynu aj vody, ale vonkajšie grilovanie spríjemní hoci len jedna či dve skrinky z vyradenej kuchynskej linky. Pracovná plocha sa hodí na odkladanie potravín, prípravu mäsa na grilovanie alebo ako základňa na servírovanie, úložné priestory zase na skladovanie vonkajšieho riadu. Zázemie na vonkajšie varenie alebo napríklad na organizovanie záhradnej party môže sídliť pod pergolou, ktorá bude záhradnú linku zakrývať v prípade nepriaznivého počasia.

Skúste si ugrilovať napríklad kuracie steaky v pikantnej marináde!

Kúpeľňa na záhrade

Či už máte na záhrade bazén, alebo nie, záhradná sprcha môže byť v lete veľmi príjemným doplnkom. Bežne používané solárne sprchy, ktoré slúžia len na krátke osvieženie alebo opláchnutie od chlórovanej vody v bazéne, môžete postaviť kdekoľvek. Ak ale uvažujete o tom, že záhradnou sprchou v lete nahradíte kúpeľňu úplne, je potrebné vyriešiť odtok umývacích prostriedkov do kanalizácie alebo aspoň do štrkovej vsakovacej drenáže.

Spálňa pod holým nebom

Keď predpoveď počasia hlási teplú noc bez dažďa, stojí za to skúsiť s deťmi prespať na záhrade „pod širákom“. Pokiaľ sa bojíte spať v tráve a bez strechy nad hlavou, rozložte si karimatku na podlahe záhradnej pergoly – keby predsa len prišla prehánka, lamely hliníkovej pergoly sa dajú zaklopiť a nie je nutné hneď utekať domov.

Pri plánovaní sledujte predpoveď takzvanej tropickej noci. Počas tropickej noci neklesne teplota pod 20 °C. V Česku ich veľa nebýva, počas posledných desiatich rokov sa ich počet pohyboval medzi jednou a 14 nocami ročne.

Letná obývacia izba

Na obytné účely používame záhradu v lete najčastejšie: nahrádza nám obývaciu izbu pri posedení s rodinou aj na prijímanie návštev. Stojí teda za to investovať do kvalitného záhradného nábytku. Dnes môžete mať v záhrade podobne pohodlný gauč ako v skutočnej obývačke – len pri textíliách by sme mali dať pozor na vodoodpudivú úpravu.

Doskové alebo záhradné hry, čítanie aj rodinné diskusie? Objavte aj ďalšie nápady na využitie „letnej obývačky“!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Svet Isotra
12. septembra 2023

Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
704 prečítanie
Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály
Máte okná v rohu budovy, či už ide o vonkajší alebo vnútorný roh? Teraz ich môžete pohodlne zatieniť bez toho, aby v zlome zostávala vodiaca lišta a rušila výhľad po vytiahnutí žalúzie. Jediná podmienka je pravý uhol, teda deväťdesiatstupňový roh.
Dom a záhrada
11. septembra 2023

Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
704 prečítanie
Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá
Záhrada nemusí slúžiť len ľuďom – úžitok z nej majú aj domáci miláčikovia. Môže slúžiť na vybehanie, osvieženie v jazierku či bazéne alebo len ako nový priestor na hru. Ako na to, aby záhrada domácim zvieratám dobre poslúžila a nebola pre nich nebezpečná?