Hľadať
Dom a záhrada
19. novembra 2023

Kráľovstvo nerušeného spánku: ako najlepšie zatieniť spálňu?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
196 prečítanie
Kráľovstvo nerušeného spánku: ako najlepšie zatieniť spálňu?
Pri zatienení spálne nechceme žiadne kompromisy. Cieľ je jasný: čo najdôkladnejšie zatemnenie, aby váš spánok predčasne neprerušili slnečné lúče. Aká tieniaca technika poskytne úplnú tmu, čiastočné odhlučnenie a možno aj väčšiu bezpečnosť pre rodinné cennosti?

Svetlo a súkromie aj počas dňa: vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie umožňujú prístup vonkajšieho svetla a pohľad von z miestnosti, ale v prípade potreby aj nepriepustné zatemnenie. Lamely v tvare písmena Z sa do seba zaklesnú a vytvoria celistvú plochu, ktorá dokonale zatieni okno a pomôže kvalite spánku, ale má aj termoregulačný efekt a zvyšuje bezpečnosť.

Dôkladné zatemnenie vám pomôže nielen s predĺžením ranného spánku, ale hodí sa tiež, pokiaľ ste zvyknutí spať po obede. Ešte ste to neskúšali? Prečítajte si náš článok o výhodách popoludňajšieho spánku.

Predokenné rolety vyžadujú doplnenie vnútorným tienením

Tiež predokenné rolety prinášajú možnosť úplného zatemnenia a znižujú prienik hluku z okolia, ako s jediným tieniacim prvkom v spálni si s nimi ale pravdepodobne nevystačíte, najmä ak máte vo zvyku sa v spálni tiež obliekať. Rolety sa samozrejme vyťahujú zdola nahor, vďaka čomu nie je dosť dobre možné získať zároveň dostatok svetla na obliekanie a pritom neodhaliť susedom či okoloidúcim viac, než by mali vidieť. Aj to ale má riešenie: pridať na okno ešte nejaký prostriedok vnútorného tienenia, ktorý prepúšťa dostatok svetla, ale pritom zachováva súkromie obyvateľov.

Ideálne vnútorné tienenie ako doplnok k vonkajším roletám sú plisse žalúzie, ktoré poskytujú dostatočnú úroveň súkromia a pritom prepúšťajú dostatočné množstvo svetla. Zvoliť môžete ale aj klasické záclony, vertikálne žalúzie alebo japonské rolety.

Zatemnenie zvnútra: screenové rolety

Nechcete nič inštalovať na fasádu? Najlepšie zatemnenie z interiérovej tieniacej techniky vám ponúkne screenová roleta vďaka látke typu blackout a uzavretiu do bočných vodiacich líšt. Screenové rolety navyše pomôžu udržať v miestnosti príjemnú teplotu.

Zaujíma vás, ako najlepšie zatieniť ďalšie miestnosti? Prečítajte si ostatné diely nášho seriálu o tienení obývacej izby, kuchyne, detskej izby a kúpeľne.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
5. júna 2024

Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
196 prečítanie
Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov
Vplyv UV žiarenia na zdravie ľudí a životnosť domácich interiérov je často podceňovaný. Dlhodobá expozícia UV žiareniu môže spôsobiť poškodenie kože, zrýchlené starnutie a dokonca aj riziko kožných ochorení. Rovnako môže UV žiarenie postupne poškodiť nábytok, podlahy a ďalšie prvky interiéru. Riešením, ako sa proti týmto rizikám brániť, je efektívna tieniaca technika, ktorá môže významne znížiť množstvo UV žiarenia prenikajúceho do vášho domova.
Urob si sám
5. júna 2024

Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
196 prečítanie
Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému
Máte záhradku alebo aspoň pár kvetináčov za oknom a radi by ste si vypestovali nejakú vlastnú zeleninu? Zoznam plodín, ktoré nevyžadujú prílišnú starostlivosť, a tipy pre začínajúcich záhradníkov.