Hľadať
Dom a záhrada
19. novembra 2023

Kráľovstvo nerušeného spánku: ako najlepšie zatieniť spálňu?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
107 prečítanie
Kráľovstvo nerušeného spánku: ako najlepšie zatieniť spálňu?
Pri zatienení spálne nechceme žiadne kompromisy. Cieľ je jasný: čo najdôkladnejšie zatemnenie, aby váš spánok predčasne neprerušili slnečné lúče. Aká tieniaca technika poskytne úplnú tmu, čiastočné odhlučnenie a možno aj väčšiu bezpečnosť pre rodinné cennosti?

Svetlo a súkromie aj počas dňa: vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie umožňujú prístup vonkajšieho svetla a pohľad von z miestnosti, ale v prípade potreby aj nepriepustné zatemnenie. Lamely v tvare písmena Z sa do seba zaklesnú a vytvoria celistvú plochu, ktorá dokonale zatieni okno a pomôže kvalite spánku, ale má aj termoregulačný efekt a zvyšuje bezpečnosť.

Dôkladné zatemnenie vám pomôže nielen s predĺžením ranného spánku, ale hodí sa tiež, pokiaľ ste zvyknutí spať po obede. Ešte ste to neskúšali? Prečítajte si náš článok o výhodách popoludňajšieho spánku.

Predokenné rolety vyžadujú doplnenie vnútorným tienením

Tiež predokenné rolety prinášajú možnosť úplného zatemnenia a znižujú prienik hluku z okolia, ako s jediným tieniacim prvkom v spálni si s nimi ale pravdepodobne nevystačíte, najmä ak máte vo zvyku sa v spálni tiež obliekať. Rolety sa samozrejme vyťahujú zdola nahor, vďaka čomu nie je dosť dobre možné získať zároveň dostatok svetla na obliekanie a pritom neodhaliť susedom či okoloidúcim viac, než by mali vidieť. Aj to ale má riešenie: pridať na okno ešte nejaký prostriedok vnútorného tienenia, ktorý prepúšťa dostatok svetla, ale pritom zachováva súkromie obyvateľov.

Ideálne vnútorné tienenie ako doplnok k vonkajším roletám sú plisse žalúzie, ktoré poskytujú dostatočnú úroveň súkromia a pritom prepúšťajú dostatočné množstvo svetla. Zvoliť môžete ale aj klasické záclony, vertikálne žalúzie alebo japonské rolety.

Zatemnenie zvnútra: screenové rolety

Nechcete nič inštalovať na fasádu? Najlepšie zatemnenie z interiérovej tieniacej techniky vám ponúkne screenová roleta vďaka látke typu blackout a uzavretiu do bočných vodiacich líšt. Screenové rolety navyše pomôžu udržať v miestnosti príjemnú teplotu.

Zaujíma vás, ako najlepšie zatieniť ďalšie miestnosti? Prečítajte si ostatné diely nášho seriálu o tienení obývacej izby, kuchyne, detskej izby a kúpeľne.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
6. februára 2024

Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
107 prečítanie
Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu
Zima môže byť nielen časom pokoja a pohody pri krbe, ale aj príležitosťou na vytvorenie nezabudnuteľných rodinných zážitkov vonku. Prinášame vám niekoľko nápadov na zimné aktivity pre celú rodinu, ktoré nielenže posilnia fyzickú kondíciu, ale tiež vytvoria príležitosť na spoločne strávený čas.
Dom a záhrada
5. februára 2024

Ekologické trendy pre domov

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
107 prečítanie
Ekologické trendy pre domov
Jedným z hlavných trendov poslednej doby je ekologická šetrnosť a udržateľnosť. Zodpovedným správaním sa k prírode ale môžeme obvykle pomôcť aj vlastnej peňaženke. Ako teda vylepšiť svoj domov tak, aby vyhovoval požiadavkám udržateľného bývania a pritom bol moderný a elegantný?