Hľadať
Sezónne témy
1. novembra 2023

Ste ľahký, alebo silný spáč? Aké silné zatemnenie potrebujete?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
104 prečítanie
Ste ľahký, alebo silný spáč? Aké silné zatemnenie potrebujete?
Niekto dokáže spať aj bez zatiahnutých závesov, iný schválne nezaťahuje, pretože dáva prednosť vzbudeniu pomocou denného svetla. A niekto sa bez dôkladného zatemnenia predovšetkým cez leto poriadne nevyspí. Do akej skupiny patríte vy?

Ľahký spáč: stačí vám rolety alebo vnútorné žalúzie

Svetlo vás nevzbudí. Alebo naopak: predovšetkým v zimnom období okná nezatemňujete a pri vstávaní si pomôžete pribúdajúcimi slnečnými lúčmi. Pre vás sa hodí ľahké tienenie v podobe vnútorných roliet alebo horizontálnych žalúzií: nebude vám vidieť do spálne a pre skoré letné rána si nimi môžete pritieniť, ale nerozhádže vás, keď po ich stranách prenikne trochu svetla.

Keď to ide, radšej si zatiahnete: zvoľte vonkajšie žalúzie alebo rolety deň a noc

Radi spíte potme, ale nie ste obzvlášť nároční? Môže vám stačiť nočné zaklopenie vonkajších žalúzií, ktoré majú ďalšie výhody navyše: v zimnom období pomôžu s tepelnou izoláciou, v lete zasa do značnej miery nahradia klimatizáciu. Ich prítomnosť môže tiež odradiť zlodeja.

Pokiaľ preferujete vnútorné tienenie a nechcete alebo nemôžete nič montovať na fasádu, siahnite po roletách deň a noc alebo klasických zatemňovacích závesoch. V tých sa však na rozdiel od „nekonečných“ roliet deň a noc usadzuje prach a je nutné ich z času na čas zložiť a vyprať. Údržba roliet deň a noc je oveľa jednoduchšia, odprašujú sa samotným používaním a v prípade znečistenia stačí látku ľahko umyť vlhkou handričkou.

Bez úplnej tmy sa vám zle spí: siahnite po predokenných roletách

Čím viac tmy, tým lepšie. Vaša spálňa by sa v ideálnom prípade mala podobať temnej komore. Aj pre vás existuje riešenie: perfektné zatemnenie poskytujú predokenné rolety. Tvoria celistvú vrstvu, ktorá nielen zabráni prístupu akéhokoľvek svetla, ale tlmí aj zvuky, čo vám tiež pomôže s nerušeným spánkom. Sluch je totiž zmysel, ktorý zaspáva ako úplne posledný. Ako denné tienenie môžete rolety doplniť napríklad plisse žalúziami.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
104 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
104 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?