Hľadať
Sezónne témy
31. októbra 2023

Medzinárodný deň letectva a kozmonautiky: tienenie je potrebné aj nad zemou

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
345 prečítanie
Medzinárodný deň letectva a kozmonautiky: tienenie je potrebné aj nad zemou
Medzinárodný deň letectva a kozmonautiky je stanovený na 12. apríl. Lietať nad zemou, alebo sa dokonca pohybovať v stave beztiaže, má mnoho špecifík. Niektoré veci ale riešime na zemi rovnako ako vo vzduchu, a jednou z nich je kvalitné tienenie proti oslneniu. Letci aj pasažieri v lietadlách potrebujú dobré slnečné clony. A ako sa najlepšie brániť oslepujúcim lúčom na zemi?

Markízy namiesto leteckých slnečných clôn

Pre lietadlá s presklenou kabínou je možné dokúpiť slnečné clony. Skladajú sa z jednotlivých menších panelov a môžu trochu pripomínať markízy. Tie majú oproti clonám výhodu jednoduchšej manipulácie, príjemne tlmeného zatienenia a množstva pestrých látok, ktoré môžete zladiť s domom aj interiérom.

Jednotlivé časti zapadajúce do seba a maximálna ochrana pred nevítanými slnečnými lúčmi? To zodpovedá vonkajším žalúziám. Aj keď napríklad práve vo vašej obývačke nemusia byť dôsledky oslnenia fatálne, stále stojí za to sa nepríjemne páliacim lúčom vyhnúť.

Plisse žalúzie namiesto tónovaných fólií

Rozptýliť slnečné lúče v lietadle pomôžu tónované polymérové fólie. Podobne ako slnečné okuliare filtrujú dopadajúce svetlo a zabraňujú tak oslneniu pilota, aj keď potrebuje letieť smerom k slnku. Rovnako v podstate fungujú aj plisse žalúzie: nie sú síce priehľadné, ale aj v zatiahnutom stave prepúšťajú dostatok slnečného svetla na to, aby sme v miestnosti dobre videli, a to aj keď sa slnko skláňa k horizontu.

Japonské steny namiesto tienidiel do kokpitu

Niekedy potrebujete zatieniť len určitú časť priestoru. V lietadle napríklad priestor v kokpite, kde potrebujete sledovať tablet s navigáciou alebo inštrukciami. Na tento účel slúžia prenosné tienidlá – konštrukcia, ktorá zatieni jednu konkrétnu časť palubnej dosky. 

Podobne môžete v dome alebo byte zatieniť alebo aj len vizuálne oddeliť časť miestnosti pomocou japonských žalúzií. Niekedy sa im hovorí aj japonské rolety, presnejší je ale výraz steny – ide o veľkoplošné posuvné panely, ktoré tvoria originálny doplnok interiéru a zároveň s ich pomocou vytvoríte oddelenú miestnosť alebo pracovný kút.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnovšie

Dom a záhrada
12. júla 2024

Čo je in v bývaní? Multifunkčný nábytok, ekologické krby alebo vonkajšie žalúzie

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
345 prečítanie
Čo je in v bývaní? Multifunkčný nábytok, ekologické krby alebo vonkajšie žalúzie
Ako vyzerá moderná domácnosť roku 2024? Zabudnite na výrazné vzory, falošné kvety a otvorené police v kuchyni – o posledných trendoch v zariadení bytu sa dočítate v našom článku.
Urob si sám
10. júla 2024

DIY plechovky (nielen) na ceruzky a pastelky

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
345 prečítanie
DIY plechovky (nielen) na ceruzky a pastelky
Ak sa bojíte zložitých DIY výrobkov, môžete si v kľude vydýchnuť. Náš ďalší tip na to, ako si vylepšiť domov, je opäť veľmi jednoduchý. Možno ešte viac, než si myslíte. A využitie? No uvidíte sami!