Hľadať
Sezónne témy
19. novembra 2023

Advent - keď prichádzajú vianočné sviatky

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
75 prečítanie
Advent - keď prichádzajú vianočné sviatky
Adventné obdobie vítajú nielen deti ako pripomienku blížiacich sa Vianoc. Čo o ňom ale vieme a ako ho oslavovať inak, než len vyjedaním čokoládok z adventného kalendára?

Štyri adventné nedele

Adventné obdobie začína štyri nedele pred Štedrým dňom. Dátum je pohyblivý, pretože ide vždy o nedeľu – prvou adventnou nedeľou sa začína liturgický rok a do Vianoc prebehnú celkom štyri. Nedele sa počítajú do sviatku Narodenia Pána 25. decembra, posledná adventná nedeľa teda môže byť aj na Štedrý deň. Advent vždy končí na Štedrý večer pri západe slnka.

Len raz za čas teda kresťanský advent začína v rovnaký dátum ako adventné kalendáre predávané v obchodoch. Pripadá na nedeľu medzi 27. novembrom a 3. decembrom, tento rok teda začína v najskoršom možnom dátume. Kresťania neoslavujú advent nijako okázalo, ide predovšetkým o obdobie vnútornej prípravy na príchod Ježiša Krista. Liturgická farba sa mení zo zelenej na fialovú, konajú sa špeciálne omše - českým špecifikom je dôraz na roráty, ranné bohoslužby k pocte Panny Márie.

Adventná dekorácia

Prelom novembra a decembra, kedy je pred nami niekoľko týždňov veľmi dlhých nocí a nedostatku svetla, priamo nabáda k vyzdobeniu bytu a domu sviečkami, LED dekoráciami a svetelnými reťazami. Základom je adventný veniec, ktorý si môžete vyrobiť aj doma. Ďalšie tipy, ako si doma užiť advent, nájdete v našom minuloročnom článku.

Môžeme sa radovať z toho, že na rozdiel od minuloročného aj predminulého adventu nám tento rok nezasahujú do života protipandemické opatrenia. Radosť nám teda urobí aj prechádzka osvetleným mestom alebo návšteva vianočných trhov, či už v Česku, alebo za hranicami. Preslávené adventné trhy sa konajú v Drážďanoch, Viedni alebo v Norimbergu, zážitkom ale určite bude výlet do akéhokoľvek nemeckého alebo rakúskeho mesta. Šancu môžete dať aj poľským alebo slovenským trhom.

Predvianočné upratovanie

Aj keď sa navzájom utešujeme vyhláseniami, že Ježiško sa narodil v chlieve a my predsa chceme, aby si u nás pripadal ako doma, v skutočnosti nikto nechce tráviť sviatky v špine a neporiadku. Ako na to, aby ste sa nestrhali? Máme plán: rozdeľte si dom alebo byt na jednotlivé miestnosti a každý mesiac dôkladne upracte jednu. Tesne pred Štedrým dňom stačí urobiť bežné povrchové upratovanie a domácnosť bude žiariť.

Zmocňuje sa vás s blížiacimi sa sviatkami a koncom roka skľúčenosť? Budete tento rok na Vianoce sami? Nebojte sa požiadať o pomoc. Vianoce sa môžu stať sviatkami radosti aj pre vás.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
75 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
75 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?