Hľadať
Urob si sám

Tipy pre karanténu: Zariaďte si kútik na čítanie

Ing. Kateřina Jelenová
2 min.
603 prečítanie
Tipy pre karanténu: Zariaďte si kútik na čítanie
Čo s voľným časom v novembri? Vládne opatrenia na jednej strane a zhoršujúce sa počasie na strane druhej nám výrazne znižujú výber. Čítanie v pohodlnom kresle a so šálkou teplého nápoja ale patrí medzi aktivity, ktoré môžeme prevádzkovať skoro za všetkých okolností. Ako si doma vytvoriť na čítanie čo najpríjemnejšie podmienky?

Vytvorte si samostatný čítací kútik

Ak ste zvyknutí čítať napríklad v obývačke na gauči, môže sa vám stávať, že sa nezvládnete uvoľniť a na knižku sa naplno sústrediť – na vaše zmysly útočí pustená televízia alebo rádio, neuprataný riad od desiatej alebo kôš s bielizňou čakajúcou na zloženie. Málokto má k dispozícii špeciálnu izbu, ktorá by mohla slúžiť ako čitáreň alebo domáca knižnica.

Podobne ako pri vytváraní pracovného kútika si ale môžete rozdeliť väčšiu miestnosť japonskou stenou, ktorá vám poskytne súkromie a pokoj na čítanie. O ďalších výhodách japonských stien sme písali napríklad v tomto článku.

Čo by nemalo chýbať v kútiku na čítanie?

  • pohodlné kreslo alebo iný sedací nábytok s operadlom
  • okno pre dostatok prirodzeného svetla
  • príjemné, tlmené osvetlenie (napríklad stojaca lampa) na večer
  • odkladací stolík na pitie, desiatu alebo poznámkový blok
  • malá knihovnička so zásobou neprečítaných či rozčítaných knižiek

Tienenie priateľské pre celoročné čítanie

Slniečko na jeseň a v zime príliš ostré nebýva, pokiaľ ale chcete čítací kútik využívať aj v iných častiach roka, musíte myslieť aj na vhodné zatienenie okien. Na čítanie sa hodí rozptýlené svetlo z roliet, ideálne s látkou typu deň a noc. Tipy na využitie roliet deň a noc nájdete tu.

Ďalšou výbornou voľbou sú plisse žalúzie, ktorých horný a spodný profil je možné posúvať podľa potreby a mať tak v miestnosti zároveň dostatok svetla aj odtienenú práve tú časť, kam sa priamo opiera slnko.

Keďže začína zima, nezabudnite načerpať inšpiráciu o najvhodnejších interiérových farbách pre toto ročné obdobie.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Urob si sám
6. júna 2023

Životné zmeny: Ako prispôsobiť dom alebo byt pre seniorov

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
603 prečítanie
Životné zmeny: Ako prispôsobiť dom alebo byt pre seniorov
Či už ste sa sami posunuli do ďalšej životnej fázy, alebo si domov sťahujete starnúcich rodičov, byt pre seniorov potrebuje úpravy. Kde sú najakútnejšie a ako na nich?
Svet Isotra
5. júna 2023

Rolety. Poznáte ich všetky?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
603 prečítanie
Rolety. Poznáte ich všetky?
Rolety oproti žalúziám tvoria jednotnú tieniacu plochu a pri ich zatiahnutí môžeme dosiahnuť plné zatemnenie, nedajú sa teda naklápať. Majú však množstvo iných vlastností. Rolety môžu byť hliníkové vonkajšie, exteriérové screenové so špeciálnou látkou určenou do vonkajšieho prostredia, vnútorné látkové alebo strešné do interiéru. Poďme si ich predstaviť.