Hľadať
Urob si sám

Maľovanie obrázkov na okná: tipy na tvorenie s deťmi

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
811 prečítanie
Maľovanie obrázkov na okná: tipy na tvorenie s deťmi
Svetlá za oknami ubúda, ale vďaka ozdobeným okenným tabuľkám si môžeme rozveseliť interiér aj počas jesenného obdobia! Cez leto máme okná väčšinou zakryté žalúziami, plisse žalúziami alebo roletami, s blížiacou sa zimou ale chceme využiť každý slnečný lúč a vnútorné tienenie tak zostáva väčšinu dňa vytiahnuté. Využime to a rozveseľme prostredníctvom obrázkov na sklách celý byt!

Maľovanie priamo na sklo

Existujú dva základné spôsoby, ako si ozdobiť okná vlastným obrázkom: jedným z nich je vytvoriť motív zlupovacími farbami na fólii a zaschnutý obrázok preniesť na sklo; druhá možnosť je priamo pokresliť alebo pomaľovať okenné tabuľky špeciálnymi pastelkami alebo fixkami. Dostupné sú napríklad voskovky na sklo, ktoré sa dajú neskôr z okna jednoducho umyť pomocou mydlovej vody. Fixy sú zasa obvykle stierateľné za sucha, podobne ako popisovače na biele tabule – hľadajte ale vždy označenie „window“ alebo „glassboard“. Výhodou je, že môžete jednoducho vziať do ruky voskovku alebo popisovač a začať zdobiť; výslednú dekoráciu ale nemožno uchovať inak ako zhotovením fotografie.

Zlupovacie farby na sklo

Maľovanie zlupovacích obrázkov na fólii vyžaduje dôkladnejšiu prípravu a väčšiu starostlivosť, výtvory ale vyzerajú lepšie a je možné ich medzi okennými tabuľkami premiestňovať, prípadne uložiť a nalepiť neskôr. Na výrobu obrázkov na fólii potrebujeme kontúrovaciu farbu, farby na sklo vo fľaštičkách a priehľadnú fóliu – pokiaľ si netrúfame na autorské dielo, môžeme si vytlačiť predlohu.

Fóliu priložíme na šablónu a najskôr vytvoríme obrysy kontúrovacou farbou. Po jej zaschnutí obrázok vyfarbíme a farby necháme opäť zaschnúť (doba schnutia je uvedená na obale, obvyklých je 12 až 24 hodín). Farby nanášame v hrubších vrstvách, aby sa obrázok pri manipulácii nepotrhal.

Po zaschnutí, ale ešte pred odlepením z fólie dajte výtvory na niekoľko minút do chladničky. Obrázok trochu stuhne a nemalo by sa potom stať, že sa k sebe pri prenášaní niektorej jeho časti prilepí.

Maľovanie na sklo s deťmi

Výroba obrázkov na sklo môže deti zabaviť pri chorobe alebo za daždivého počasia – a navyše budú mať radosť, že ich dielo je neustále na očiach. Vytlačíme im šablónu podľa ich výberu a umiestnime pod fóliu – výborne sa hodia klasické euroobaly, ktoré stránku s vytlačenou predlohou udržia na mieste, takže sa nebude deťom posúvať pod rukami. Menším deťom radšej predkreslíme kontúry a necháme ich len vyfarbovať (pozor, aby boli obrysy dostatočne silné a vnútorná farba z nich nevytekala). Skúste napríklad jesenné alebo halloweenské motívy, prípadne obľúbené rozprávkové postavičky!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
6. februára 2024

Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
811 prečítanie
Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu
Zima môže byť nielen časom pokoja a pohody pri krbe, ale aj príležitosťou na vytvorenie nezabudnuteľných rodinných zážitkov vonku. Prinášame vám niekoľko nápadov na zimné aktivity pre celú rodinu, ktoré nielenže posilnia fyzickú kondíciu, ale tiež vytvoria príležitosť na spoločne strávený čas.
Dom a záhrada
5. februára 2024

Ekologické trendy pre domov

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
811 prečítanie
Ekologické trendy pre domov
Jedným z hlavných trendov poslednej doby je ekologická šetrnosť a udržateľnosť. Zodpovedným správaním sa k prírode ale môžeme obvykle pomôcť aj vlastnej peňaženke. Ako teda vylepšiť svoj domov tak, aby vyhovoval požiadavkám udržateľného bývania a pritom bol moderný a elegantný?