Hľadať
Svet Isotra

Aké farby a tienenie sa hodí do jednotlivých miestností?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
688 prečítanie
Aké farby a tienenie sa hodí do jednotlivých miestností?
Farby v našom okolí nás ovplyvňujú viac, než si myslíme – zle vymaľovaná spálňa nám môže zhoršiť spánok, správne farby v jedálni zasa podporia chuť do jedla. Aké farby sa hodia do ktorej miestnosti a ako ich využiť na tieniacej technike?

Pokojné, alebo naopak jasnejšie farby do spálne?

Farby, ktoré použijete v spálni, by mali byť skôr pokojnejšie. Červená alebo fialová vám príliš príjemný spánok neprinesú. Pri konkrétnom odtieni ale záleží, či sa skôr stretávate s nespavosťou a potrebujete čo najviac upokojiť, alebo naopak zaspávate dobre, ale ráno sa nedokážete prebrať. V prvom prípade zostaňte pri svetlo modrej, svetlo šedej alebo zelenej. Pri rannom vstávaní vás povzbudí žltá, marhuľová alebo svetlo ružová.

Nie ste jasne vyhranený typ, alebo to máte so zaspávaním a prebúdzaním úplne inak ako váš partner? Siahnite po neutrálnych farbách vhodných do spálne – bielej, krémovej alebo béžovej.

Súkromie v spálni, napríklad pri obliekaní, vám pomôžu zachovať plisse žalúzie. Nezabudnite ich doplniť zatemňovacím vonkajším tienením, napríklad predokennými roletami.

S odtieňmi žltej a červenej vám bude chutiť

V spálni vám zelená alebo modrá maľba pomôže relaxovať, do kuchyne a jedálne sa ale naopak vôbec nehodí – jedlo by z odrazu od stien chytilo zelenkastý nádych a väčšina potravín by tak vyzerala ako pokazená a nejedlá. Prevádzkarne rýchleho občerstvenia dobre vedia, že na podporu chuti do jedla je ideálna sýto žltá, červená alebo oranžová. Ničomu neuškodia ani odtiene hnedej.

V kuchyni myslite aj na veľkosť miestnosti – čím menšia, tým svetlejšia by mala byť výmaľba.

Vnútorné tienenie v kuchyni sa musí hlavne ľahko čistiť a nebyť náchylné na usadzovanie mastnoty. Tieto kritériá spĺňajú vertikálne žalúzie s lamelami z umývateľných látok, prípadne rolety deň a noc.

Modrá, alebo ružová? A skutočne sa tieto farby hodia do detskej izbičky?

V skratke: hodí. Modrá upokojuje, rovnako ako ružová a svetlo zelená. Môžete teda podľahnúť dievčenskej túžbe po ružovej izbičke aj podporiť chlapčenskú záľubu v triezvej svetlomodrej. Ak máte v jednej izbe deti oboch pohlaví, nechcete podporovať rodové stereotypy alebo napríklad práve vaše dievčatko ružovú neznáša, zvoľte práve svetlo zelenú, prípadne krémovú.

Pozor na žltú. Výskumy ukazujú, že citlivejšie deti môže častejšie priviesť k hnevu alebo k plaču.

K vnútornému tieneniu detskej izby sa hodia látkové rolety, ktoré môžete vďaka širokej ponuke látok krásne zladiť s výmaľbou aj ostatným zariadením.

Chladné farby podporia sústredenie v pracovni

Voľbu farieb do pracovne by mala ovplyvniť nielen veľkosť miestnosti, ale aj vaše pracovné zameranie. Kreativitu povzbudzuje žltá a oranžová, naopak pre analytikov sa hodí modrá, ktorá pomáha sústredeniu a zvyšuje produktivitu, a psychicky náročným profesiám svedčí zelená. V pracovni neurobíte chybu ani s bielou alebo svetlo šedou, aspoň jedna stena by potom ale mala fádnosť takejto výmaľby farebne „rozbiť“.

Chýbajúcu farbu môžete pracovne dodať okrem tienenia aj na japonských stenách, ktorými oddelíte pracovný kút od zvyšku miestnosti.

V zime vám doplnia energiu čo najžiarivejšie odtiene.

Najnovšie

Sezónne témy
15. decembra 2022

Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
688 prečítanie
Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy
16. septembra si pripomíname medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy. Čo môžeme urobiť my sami pre jej zacelenie? A aké sú ďalšie spôsoby, ktorými pomáhať našej planéte? Každý z nás môže prispieť.
Sezónne témy
25. novembra 2022

Užite si advent aj bez adventných trhov

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
688 prečítanie
Užite si advent aj bez adventných trhov
Nenechajte sa otráviť: advent je možné si užiť aj doma alebo na záhrade.