Hľadať
Svet Isotra

Aké farby a tienenie sa hodí do jednotlivých miestností?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
486 prečítanie
Aké farby a tienenie sa hodí do jednotlivých miestností?
Farby v našom okolí nás ovplyvňujú viac, než si myslíme – zle vymaľovaná spálňa nám môže zhoršiť spánok, správne farby v jedálni zasa podporia chuť do jedla. Aké farby sa hodia do ktorej miestnosti a ako ich využiť na tieniacej technike?

Pokojné, alebo naopak jasnejšie farby do spálne?

Farby, ktoré použijete v spálni, by mali byť skôr pokojnejšie. Červená alebo fialová vám príliš príjemný spánok neprinesú. Pri konkrétnom odtieni ale záleží, či sa skôr stretávate s nespavosťou a potrebujete čo najviac upokojiť, alebo naopak zaspávate dobre, ale ráno sa nedokážete prebrať. V prvom prípade zostaňte pri svetlo modrej, svetlo šedej alebo zelenej. Pri rannom vstávaní vás povzbudí žltá, marhuľová alebo svetlo ružová.

Nie ste jasne vyhranený typ, alebo to máte so zaspávaním a prebúdzaním úplne inak ako váš partner? Siahnite po neutrálnych farbách vhodných do spálne – bielej, krémovej alebo béžovej.

Súkromie v spálni, napríklad pri obliekaní, vám pomôžu zachovať plisse žalúzie. Nezabudnite ich doplniť zatemňovacím vonkajším tienením, napríklad predokennými roletami.

S odtieňmi žltej a červenej vám bude chutiť

V spálni vám zelená alebo modrá maľba pomôže relaxovať, do kuchyne a jedálne sa ale naopak vôbec nehodí – jedlo by z odrazu od stien chytilo zelenkastý nádych a väčšina potravín by tak vyzerala ako pokazená a nejedlá. Prevádzkarne rýchleho občerstvenia dobre vedia, že na podporu chuti do jedla je ideálna sýto žltá, červená alebo oranžová. Ničomu neuškodia ani odtiene hnedej.

V kuchyni myslite aj na veľkosť miestnosti – čím menšia, tým svetlejšia by mala byť výmaľba.

Vnútorné tienenie v kuchyni sa musí hlavne ľahko čistiť a nebyť náchylné na usadzovanie mastnoty. Tieto kritériá spĺňajú vertikálne žalúzie s lamelami z umývateľných látok, prípadne rolety deň a noc.

Modrá, alebo ružová? A skutočne sa tieto farby hodia do detskej izbičky?

V skratke: hodí. Modrá upokojuje, rovnako ako ružová a svetlo zelená. Môžete teda podľahnúť dievčenskej túžbe po ružovej izbičke aj podporiť chlapčenskú záľubu v triezvej svetlomodrej. Ak máte v jednej izbe deti oboch pohlaví, nechcete podporovať rodové stereotypy alebo napríklad práve vaše dievčatko ružovú neznáša, zvoľte práve svetlo zelenú, prípadne krémovú.

Pozor na žltú. Výskumy ukazujú, že citlivejšie deti môže častejšie priviesť k hnevu alebo k plaču.

K vnútornému tieneniu detskej izby sa hodia látkové rolety, ktoré môžete vďaka širokej ponuke látok krásne zladiť s výmaľbou aj ostatným zariadením.

Chladné farby podporia sústredenie v pracovni

Voľbu farieb do pracovne by mala ovplyvniť nielen veľkosť miestnosti, ale aj vaše pracovné zameranie. Kreativitu povzbudzuje žltá a oranžová, naopak pre analytikov sa hodí modrá, ktorá pomáha sústredeniu a zvyšuje produktivitu, a psychicky náročným profesiám svedčí zelená. V pracovni neurobíte chybu ani s bielou alebo svetlo šedou, aspoň jedna stena by potom ale mala fádnosť takejto výmaľby farebne „rozbiť“.

Chýbajúcu farbu môžete pracovne dodať okrem tienenia aj na japonských stenách, ktorými oddelíte pracovný kút od zvyšku miestnosti.

V zime vám doplnia energiu čo najžiarivejšie odtiene.

Najnovšie

Sezónne témy
20. septembra 2022

Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
486 prečítanie
Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?
Pohyb v prírode, harmonické prostredie a kvalitný spoločný čas s blízkymi ľuďmi – to všetko nám pomáha udržovať si duševné zdravie a dobrý psychický stav. S nadchádzajúcou jeseňou nás ovplyvňuje úbytok svetla, horšie počasie a ďalšie negatívne vplyvy. Skúste doplniť energiu a harmóniu do svojho života pomocou dobrej životosprávy, dostatku svetla a zmien v interiéri.
Urob si sám
19. septembra 2022

Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
486 prečítanie
Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere
Ozdobte si vchodové dvere štýlovou, jednoduchou, a pritom originálnou dekoráciou – vyrobte si vlastný jesenný veniec!