Hľadať
Urob si sám

Tipy pre karanténu: Zariaďte si filmovú miestnosť

Ing. Aneta Paroulková
2 min.
705 prečítanie
Tipy pre karanténu: Zariaďte si filmovú miestnosť
Ako si zariadiť a čím zatieniť miestnosť na sledovanie filmov a seriálov? Vytvorte si z obývacej izby alebo aj zo spálne perfektné domáce kino a nevyvedú vás z miery ani jesenné plieskanice, ani obmedzenie vychádzania.

Ako zatieniť miestnosť na sledovanie televízie

Zrejme to poznáte: keď sa chcete pozerať na filmovú novinku alebo obľúbený seriál ešte za svetla, rušia vás rôzne odlesky a odrazy na obrazovke. Riešením je dôkladné zatemnenie miestnosti. Vhodnou voľbou sú predovšetkým predokenné rolety – vďaka postranným lištám neprepustia svetlo ani z boku okna, a navyše utlmí aj vonkajší hluk, čo je pre sledovanie televízie vítaným bonusom. S látkou typu blackout je možné interiér elegantne zatieniť aj prostredníctvom screenových roliet. Konkrétne typ SCREEN HR8-ZIP Interiér BO udržuje zatemňujúcu látku neustále napnutú a priestor medzi ňou, vodiacimi lištami a boxom je nepriestupne uzavretý. A nezabudnite dôkladne zatemniť aj strešné okná, pokiaľ ich v televíznej miestnosti máte.

Ak si chcete užiť veľký obraz a zážitok blízky návšteve kina, zvážte zaobstaranie projektora. Obraz z projektora je navyše príjemnejší na sledovanie aj z väčšieho uhla, teda aj pri väčšom počte divákov. Pre kvalitnú projekciu je ale potrebné skutočne dôkladné zatemnenie miestnosti.

Filmový kútik v malom byte

V bežných bytoch nie je väčšinou možné vyčleniť jednu miestnosť špecificky na sledovanie filmov a seriálov. Či už máme televíziu či projektor v obývačke, alebo v spálni, musí miestnosť spĺňať aj ďalšie funkcie. Prehradiť izbu japonskou stenou je vhodné riešenie len v prípade, že má „nefilmový“ zvyšok miestnosti vlastné okná. V takejto situácii môžete použiť látku so zatemňujúcim účinkom a televízny kútik tak úplne zatieniť. Počítajte však s tým, že zvuk bude počuť aj v oddelenej časti. Viac o rozdeľovaní miestností japonskými roletami si prečítajte tu.

Ako ďaleko má byť televízia od miesta, kde ju sledujeme?

V skratke: zhruba 2,5-násobok jej uhlopriečky. Záleží ale aj na jej rozlíšení – čím je väčšia, tým je možné k obrazovke sedieť bližšie. Televíziu umiestnite tak, aby jej stred bol zhruba vo výške vašich očí pri sledovaní.

Svetlo pri sledovaní televízie

Rušivé denné svetlo pri sledovaní filmov či seriálov je možné eliminovať zatemňovacími roletami alebo závesmi. Sledovať televíziu v úplnej tme ale môže unavovať oči, zvážte preto ambientné osvetlenie napríklad pomocou LED pásikov na zadnej strane televízora – pri použití RGB pásikov môžete ľubovoľne meniť farbu aj intenzitu svetla. Niektoré novšie televízne prístroje už majú ambientné podsvietenie vstavané. Venujte tiež pozornosť polohe, ktorú pri sledovaní zaujímate, a robte si prestávky na precvičenie chrbta a končatín, podobne ako pri práci.

Dávate prednosť čítaniu? Zariaďte si doma čítací kútik podľa nášho článku.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
705 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
705 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?