Hľadať
Dom a záhrada
5. februára 2024

Ekologické trendy pre domov

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
177 prečítanie
Ekologické trendy pre domov
Jedným z hlavných trendov poslednej doby je ekologická šetrnosť a udržateľnosť. Zodpovedným správaním sa k prírode ale môžeme obvykle pomôcť aj vlastnej peňaženke. Ako teda vylepšiť svoj domov tak, aby vyhovoval požiadavkám udržateľného bývania a pritom bol moderný a elegantný?

Zabráňte únikom tepla

Základom ekologického bývania je šetrenie energiou potrebnou na vykurovanie. Únik tepla nezateplenými stenami zbytočne plytvá peniazmi aj prírodnými zdrojmi. Zistite si, kadiaľ vám uniká teplo – okrem obvodových múrov alebo strechy môže ísť aj o veľké presklené plochy okien a balkónových dverí. Proti tepelným stratám môžete bojovať aj vhodným tienením, ideálne vonkajšími žalúziami.

Úspora energie pri svietení

LED technológia a energeticky úsporné osvetlenie sa stávajú štandardom v modernom bývaní. Inteligentné osvetlenie s možnosťou regulácie intenzity svetla a automatickým vypínaním prispieva nielen k úspore energie, ale aj k vytvoreniu príjemnej atmosféry v dome. Ak máte priestor napríklad na streche domu alebo na záhrade, môžete svoju energetickú bilanciu vylepšiť inštaláciou solárnych panelov alebo tepelného čerpadla.

Hovorili nám to už naši rodičia: Zhasínajte! Svietiť v miestnostiach, kde nikto nie je, je zbytočné plytvanie.

K úspore elektrickej energie výrazne prispieva aj výber spotrebičov a spôsob ich používania. Vyberajte tie najúspornejšie varianty a mimo dobu používania ich vypájajte zo siete. Ďalšie tipy čo sa týka šetrenia energiou si môžete prečítať v našom článku.

Doslova zelené obydlie

Zelené bývanie sa nezaobíde bez zelených izbových rastlín. Tie pomáhajú v byte udržať príjemnú klímu a zlepšujú kvalitu vzduchu. Lopatkovec, svokrin jazyk alebo izbové palmy a dracény patria medzi najzdatnejšie čističe ovzdušia v miestnostiach, a pokiaľ ide o prítomnosť škodlivých látok, nahradí aj čističku vzduchu. Využite ale aj ďalšie prírodné alebo ľahko recyklovateľné materiály: drevo, kov, prírodné textílie alebo sklo.

A ak už hovoríme o recyklácii, kľúčovým prvkom ekologickej domácnosti je aj zaobchádzanie s odpadmi. Ekologický prístup vychádza z princípu „reduce – reuse – recycle“, niekedy sa ako štvrté R ešte pridáva „rethink“. Najprv si rozmyslite (rethink), či nejakú vec skutočne potrebujete. Potom sa zamyslite, ako môžete zredukovať (redukcia) množstvo vecí, ktoré používate (mrknite sa napríklad na náš článok o minimalizme). Pokiaľ to ide, znovu používajte veci, ktoré už máte (reuse), napríklad noste na nákup vlastné tašky. A keď už nejaká vec naozaj doslúži, vytrieďte ju do zodpovedajúceho kontajnera, ktorý umožní jej recykláciu (recycle).

Okrem papiera, plastu a skla je dnes možné vytriediť a umožniť nové využitie aj kartónových obalov od nápojov, kovového odpadu alebo textílií. 
 

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
5. júna 2024

Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
177 prečítanie
Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov
Vplyv UV žiarenia na zdravie ľudí a životnosť domácich interiérov je často podceňovaný. Dlhodobá expozícia UV žiareniu môže spôsobiť poškodenie kože, zrýchlené starnutie a dokonca aj riziko kožných ochorení. Rovnako môže UV žiarenie postupne poškodiť nábytok, podlahy a ďalšie prvky interiéru. Riešením, ako sa proti týmto rizikám brániť, je efektívna tieniaca technika, ktorá môže významne znížiť množstvo UV žiarenia prenikajúceho do vášho domova.
Urob si sám
5. júna 2024

Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
177 prečítanie
Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému
Máte záhradku alebo aspoň pár kvetináčov za oknom a radi by ste si vypestovali nejakú vlastnú zeleninu? Zoznam plodín, ktoré nevyžadujú prílišnú starostlivosť, a tipy pre začínajúcich záhradníkov.