Hľadať
Urob si sám

Domáca posilňovňa, reštaurácia aj kozmetický salón: ako nahradiť zatvorené služby u seba doma?

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
931 prečítanie
Domáca posilňovňa, reštaurácia aj kozmetický salón: ako nahradiť zatvorené služby u seba doma?
Služby a obchody zatiaľ stále neotvárajú a ťažko predvídať, kedy sa vráti život aspoň čiastočne do starých koľají. Kým nebude vhodné počasie na športovanie na vonkajších ihriskách a obedy na piknikovej deke, budeme si musieť vystačiť s domácim prostredím. Aj to sa ale dá zariadiť lepšie ako len nutný kompromis. Ako na to?

Domáca posilňovňa

Pokiaľ máte voľnú miestnosť, ktorú môžete využiť na cvičenie, máte vyhrané. Mala by byť dobre vetrateľná a pokiaľ budete používať rotopéd alebo iný trenažér pre aeróbnu aktivitu, uistite sa, že podlaha je z dostatočne odolného materiálu; ideálne stroje ešte izolujte od podlahovej krytiny špeciálnou podložkou, ktorá taktiež tlmí nárazy. V prípade, že voľnú miestnosť na tento účel nemáte, nie je potrebné sa vzdávať: stačí oddeliť japonskými stenami menší fitness kútik alebo aspoň nájsť kúsok miesta na cvičebnú podložku.

Koľko priestoru máte k dispozícii:

  • celú miestnosť: umiestnite do nej aspoň jeden stroj na aeróbne cvičenie (bežecký pás, rotopéd, crossový alebo veslovací trenažér) a posilňovaciu lavicu alebo multifunkčnú vežu. Šikovná je aj hrazda a chýbať by nemala sada činiek, prípadne kettlebel.
  • fitness kútik: skúste závesný systém posilňovacích popruhov a aspoň malú lavicu plus činky. Aeróbny pohyb pre zahriatie zariadite prostredníctvom švihadla.
  • sotva dva štvorcové metre na jogamatku: základom je práve kvalitná podložka, okrem váhy vlastného tela potom môžete využívať malé činky, odporovú posilňovaciu gumu, jogový stupienok (tehličku), prípadne balančnú podložku, kruh na pilates alebo jogovú loptu.

Cvičebná miestnosť by malo ísť zatieniť tak, aby ste mali súkromie a pritom stále dostatok svetla. Tieto podmienky spĺňajú vnútorné aj vonkajšie žalúzie, prípadne plisse.

Domáca reštaurácia

Chýba vám „rande“ v reštaurácii? Zmeňte prostredie aspoň vizuálne: vytiahnite slávnostný servis, prestieranie a napríklad aj svietniky na čajové sviečky, zatiahnite rolety a pustite náladovú, nevtieravú hudbu. Naplánujte aspoň trojchodové menu s predjedlom a dezertom. Ochotný člen rodiny sa môže prípadne prevteliť na čašníka a sommeliéra (skúste to deťom navrhnúť ako hru).

Slávnostnú jedáleň, ale aj posilňovňu alebo domácu pracovňu si môžete zariadiť aj v zimnej záhrade.

Kozmetický salón u vás doma

Nemusíte si hneď kupovať drahé prístroje: pre domácu kozmetickú kúru vám stačí prostriedky na dôkladné vyčistenie pleti, peeling a výživná maska. Použite svoje obľúbené prípravky alebo si nechajte poradiť v drogérii – nezabudnite aj na látkový turban a mini kozmetické uteráky. O ideálnom zatienení kúpeľne, kde budete pravdepodobne celý kozmetický rituál vykonávať, sme písali tu. A nezabudnite, že pleti svedčí aj nerušený spánok.

Kozmetiku v domácich podmienkach väčšinou zvládneme bez problémov, s kaderníckymi úpravami je to ale horšie. Okrem videonávodu budete potrebovať druhú osobu, ktorá vám so zastrihnutím končekov alebo nanášaním farby pomôže.

Domáce kino

Iste, veľkému plátnu sa žiadna obrazovka nevyrovná, filmový kútik alebo miestnosť na sledovanie televízie je ale možné vyladiť a maximálne prispôsobiť pre čo najlepší divácky zážitok. Viete napríklad, ako eliminovať nežiaduce odlesky na obrazovke?

Nezabudnite na čerstvo pripravený popcorn – napríklad z mikrovlnnej rúry!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
5. júna 2024

Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
931 prečítanie
Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov
Vplyv UV žiarenia na zdravie ľudí a životnosť domácich interiérov je často podceňovaný. Dlhodobá expozícia UV žiareniu môže spôsobiť poškodenie kože, zrýchlené starnutie a dokonca aj riziko kožných ochorení. Rovnako môže UV žiarenie postupne poškodiť nábytok, podlahy a ďalšie prvky interiéru. Riešením, ako sa proti týmto rizikám brániť, je efektívna tieniaca technika, ktorá môže významne znížiť množstvo UV žiarenia prenikajúceho do vášho domova.
Urob si sám
5. júna 2024

Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
931 prečítanie
Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému
Máte záhradku alebo aspoň pár kvetináčov za oknom a radi by ste si vypestovali nejakú vlastnú zeleninu? Zoznam plodín, ktoré nevyžadujú prílišnú starostlivosť, a tipy pre začínajúcich záhradníkov.