Hľadať
Urob si sám

Ako ušetriť za kúrenie a energie

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
28 prečítanie
Ako ušetriť za kúrenie a energie
Ceny energií stúpajú a každá domácnosť bude musieť hľadať cesty, ako ušetriť. Zistite, kadiaľ vám z bytu uteká najviac tepla a peňazí.

Ako ušetriť za kúrenie

Základom úsporného vykurovania je nastavenie správnej teploty. Pravidelne tiež kontrolujte, či nemáte zavzdušnené radiátory, a v prípade potreby ich odvzdušnite. V šetrení vám môže pomôcť aj termostat, ktorý bude udržovať nižšiu teplotu, keď cez deň v byte nikto nebude, a zvýši ju v čase príchodu rodiny domov.

Za radiátor môžete nalepiť hliníkovú fóliu, ktorá bude odrážať teplo vyžiarené zadnou stranou radiátora späť do miestnosti, namiesto toho, aby ho zbytočne pohlcovali steny. Pozor tiež na dlhé záclony alebo závesy, ktoré zbytočne bránia prúdeniu tepla. Nesušte na radiátoroch ani oblečenie.

Náklady na kúrenie pomôže ušetriť aj zateplenie budovy a kvalitná izolácia okien. Možno vás prekvapí, že k úsporám pomáhajú aj vonkajšie žalúzie: chránia okno pred mrazom, snehom a dažďom a pomáhajú izolovať vnútro miestnosti od nepriaznivých poveternostných vplyvov.

V lete pomáhajú vonkajšie žalúzie naopak ušetriť za klimatizáciu - zabraňujú prehrievaniu domu od páliacich slnečných lúčov.

Ako ušetriť za plyn

Pri plynovom vykurovaní platia všetky tipy, ktoré sme vám poradili v oblasti kúrenia. K tomu nezabudnite pravidelne kontrolovať plynový kotol a pokiaľ máte staré plynové kachle, je lepšie ich vymeniť za moderný kondenzačný kotol. Náklady na jeho obstaranie sa vrátia už zhruba za tri roky.

Môžete ale ušetriť aj pri používaní plynového sporáka. Nenechávajte napríklad na plyne variť väčšie množstvo vody – vodu na cestoviny alebo zemiaky si radšej predvarte v rýchlovarnej kanvici. Tú využívajte aj na kávu a čaj. Dobre vyberajte veľkosť hrnca v pomere k horáku a nezabúdajte používať pokrievky. Plynovú rúru môžete vypnúť niekoľko minút pred dopečením a využiť zvyškové teplo.

Ako ušetriť za elektrinu

Skontrolujte si všetky spotrebiče. Nie sú veľmi staré a neefektívne? Nedali by sa úplne vypínať namiesto pohotovostného režimu? Nie je v mrazničke vrstva námrazy? Naplníte vždy celú kapacitu práčky alebo umývačky? Čo môžete, perte na nižšie teploty: programy s vyššou teplotou sú energeticky náročné.

Dávajte si pozor aj na svetlo. Vymeňte žiarovky za úsporné LED verzie a nesvieťte zbytočne - ak viete, že sa do izby vrátite neskôr ako za päť minút, radšej zhasnite. Náklady na svietenie po tejto dobe prevážia aj energeticky náročnejšie rozsvietenie.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Svet Isotra
27. júna 2022

Bezpečie pre deti: ako vyberať tieniacu techniku?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
28 prečítanie
Bezpečie pre deti: ako vyberať tieniacu techniku?
Niekoľko desiatok tisíc detí sa zranilo a vyše dvesto ich dokonca zomrelo v Spojených štátoch od 90. rokov na následky nehody pri zaobchádzaní so žalúziami. Ako na to, aby tienenie bolo bezpečné?
Svet Isotra
25. júna 2022

Ako vyrábame naše vonkajšie žalúzie?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
28 prečítanie
Ako vyrábame naše vonkajšie žalúzie?
V spoločnosti ISOTRA sa už 26 rokov snažíme prinášať čo najlepšiu tieniacu techniku. Aby sme vám boli schopní čo najvyššiu kvalitu ponúknuť, vyrábame si prevažnú väčšinu komponentov výhradne sami pomocou strojov, na ktoré sme právom pyšní. Jedine tak zaručíme, že všetko prebieha podľa našich predstáv. Aká je technologická vyspelosť toho, čo ponúkame?