Hľadať
Svet Isotra
12. januára 2024

Ako využiť pergolu na jeseň a v zime

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
315 prečítanie
Ako využiť pergolu na jeseň a v zime
Máte pocit, že do jari pergolu nevyužijete? Omyl, v pergole sa dá tráviť príjemný čas aj v jesenných alebo zimných mesiacoch. Ako na to?

Rolety a vykurovanie

Využívaniu pergoly na jeseň a v zime môže brániť nepriazeň počasia, vietor a zima. Pred dažďom sa ochránite ľahko: v bioklimatickej pergole stačí zaklopiť lamely v streche. Prefukovaniu vetra zabránite pomocou zásten, roliet alebo žalúzií.

Pergoly ARTOSI majú priamo možnosť zabudovania screenových roliet alebo vonkajších žalúzií. Fúka vám na záhrade naozaj veľa? Rolety Veranda odolajú vetru až do rýchlosti 140 km/h. Keď sa ochladí, zábrana proti vetru nemusí stačiť. Kreslá a iné posedenie môžete vybaviť teplými dekami a keď je potrebné prikúriť, dá sa pergola vybaviť infražiaričom. Tepelné žiariče poskytujú príjemné, sálavé teplo a sú k dispozícii v rôznych typoch, veľkostiach aj zdrojoch tepla (najčastejšie sú elektrické, ale existujú aj plynové).

Zahrejú vás aj teplé nápoje alebo občerstvenie pripravené vo vonkajšej kuchyni. Zimné grilovanie, keď všade okolo leží sneh, má nezameniteľnú atmosféru a grilované pochúťky v zime chutia dvojnásobne.

Popoludňajšia káva alebo pracovný kút

Pokiaľ si do pergoly privediete elektrinu a pripojenie k internetu, nič vám nebráni urobiť si z nej štýlovú pracovňu, podobne ako zo zimnej záhrady.

Nemáte prácu, ktorá by išla robiť z domu? Potom môžete zateplenú pergolu využívať na oddych, na pozorovanie jesennej a zimnej prírody v záhrade alebo ako priestor pre návštevy. V pergole môžete hrať stolné hry alebo prevádzkovať športy ako stolný tenis, stolný futbal, kolky či šípky.

Záhradné zázemie

Záhrada vás v zime až tak neláka? Aj v takom prípade existuje pre pergolu zimné využitie: premeňte ju na záhradné zázemie. V pergole, pri ktorej zakryjete bočné steny, môžete v suchu a chránený pred vplyvmi počasia skladovať záhradný nábytok alebo náradie, prípadne uchovávať zazimované hrantíky s rastlinami.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Sezónne témy
5. júna 2024

Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
315 prečítanie
Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov
Vplyv UV žiarenia na zdravie ľudí a životnosť domácich interiérov je často podceňovaný. Dlhodobá expozícia UV žiareniu môže spôsobiť poškodenie kože, zrýchlené starnutie a dokonca aj riziko kožných ochorení. Rovnako môže UV žiarenie postupne poškodiť nábytok, podlahy a ďalšie prvky interiéru. Riešením, ako sa proti týmto rizikám brániť, je efektívna tieniaca technika, ktorá môže významne znížiť množstvo UV žiarenia prenikajúceho do vášho domova.
Urob si sám
5. júna 2024

Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
315 prečítanie
Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému
Máte záhradku alebo aspoň pár kvetináčov za oknom a radi by ste si vypestovali nejakú vlastnú zeleninu? Zoznam plodín, ktoré nevyžadujú prílišnú starostlivosť, a tipy pre začínajúcich záhradníkov.