Hľadať
Dom a záhrada

Aký povrch sa hodí pod naše pergoly?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
2 min.
1522 prečítanie
Aký povrch sa hodí pod naše pergoly?
Vonkajší priestor na grilovanie, čítanie knižky alebo organizovanie rôznych akcií je pre nás dôležitý. Nie je potrebné byť zatvorený doma, keď máme k dispozícii záhradu s pergolou. Pokiaľ ešte len nad stavbou pergoly ISOTRA uvažujete, potom je potrebné aj zvážiť to, po akej podlahe budete šliapať.

Výber podlahy pod pergolu

Pri výbere podlahy pod naše pergoly nie je dôležitý len jej vzhľad, ale aj funkčnosť. Tento vonkajší priestor podlieha poveternostným vplyvom, striedaniu teplôt a rozmarom počasia. Každý materiál má iné nároky na údržbu a jeho obstaranie je inak finančne nákladné.

Pri výbere si sami ujasnite priority, teda koľko do nej chcete investovať, či má byť s protišmykovým povrchom, bez náročnej údržby alebo aj aké u vás prevláda počasie.

Typy podláh

Zámková alebo keramická dlažba

Zámková dlažba je nestarnúcou klasikou a patrí medzi najlacnejšie varianty. Na rozdiel od keramickej dlažby sa pokladá na sucho. Keramická dlažba sa nehodí do prostredia, kde často prší av zime príliš mrzne. Dlažba by mala byť mrazuvzdorná, nenasiakavá a treba dávať pozor na to, aby nepraskala.

Drevo

Veľmi populárne sú drevené podlahy, ktoré je možné využiť pri modernej novostavbe aj pri zrube pri lese. Vybrať si môžete zo širokej ponuky tuzemských aj zahraničných drevín. Tropické dreviny majú širokú škálu farieb a sú oveľa odolnejšie. Nevýhodou potom je náročná údržba, kedy je podlahu potrebné pravidelne ošetrovať proti červotočom, plesniam, hubám a vlhkosti.

Kameň

Použiť môžete na stavbu podlahy aj kamene ako sú žula, travertín, mramor, andezit, pieskovec a mnoho ďalších. Kamenná podlaha sa vám môže zdať chladná, na druhú stranu má skutočne dlhú životnosť a nie je potrebné sa o ňu zložito starať. Modernou alternatívou je kamenný koberec, ktorý je tvorený okruhliakmi a živicou a je vhodné na rôzne typy podláh vonku aj v interiéri.

Drevoplast

Terasa zastrená pergolou od ISOTRA si zaslúži kvalitnú podlahu vyrobenú z drevoplastu alebo WPC. Je to materiál podobný drevu, má však oveľa lepšie vlastnosti ako sú tvrdosť, odolnosť, nie je náročný na údržbu a taktiež je stálofarebný a tvarovo stály. Tu nehrozí zadretie triesky, pokládka prebieha ako pri drevenej podlahe. Nevýhodou pri lacnejších variantoch je vzhľad podobný skôr plastu a tak ľahko spoznáte, že ide o imitáciu. Je preto lepšie na nej nešetriť.

Pomôžeme vám nielen s výberom pergoly, ale aj s vhodnou podlahovou krytinou. Výber vhodnej krytiny závisí od mnohých parametrov a zároveň musí ladiť s okolím domu. Len tak bude pergola úplne dokonalá.   

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Sezónne témy
5. júna 2024

Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
1522 prečítanie
Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov
Vplyv UV žiarenia na zdravie ľudí a životnosť domácich interiérov je často podceňovaný. Dlhodobá expozícia UV žiareniu môže spôsobiť poškodenie kože, zrýchlené starnutie a dokonca aj riziko kožných ochorení. Rovnako môže UV žiarenie postupne poškodiť nábytok, podlahy a ďalšie prvky interiéru. Riešením, ako sa proti týmto rizikám brániť, je efektívna tieniaca technika, ktorá môže významne znížiť množstvo UV žiarenia prenikajúceho do vášho domova.
Urob si sám
5. júna 2024

Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
1522 prečítanie
Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému
Máte záhradku alebo aspoň pár kvetináčov za oknom a radi by ste si vypestovali nejakú vlastnú zeleninu? Zoznam plodín, ktoré nevyžadujú prílišnú starostlivosť, a tipy pre začínajúcich záhradníkov.