Hľadať
Dom a záhrada

Aký povrch sa hodí pod naše pergoly?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
2 min.
1209 prečítanie
Aký povrch sa hodí pod naše pergoly?
Vonkajší priestor na grilovanie, čítanie knižky alebo organizovanie rôznych akcií je pre nás dôležitý. Nie je potrebné byť zatvorený doma, keď máme k dispozícii záhradu s pergolou. Pokiaľ ešte len nad stavbou pergoly ISOTRA uvažujete, potom je potrebné aj zvážiť to, po akej podlahe budete šliapať.

Výber podlahy pod pergolu

Pri výbere podlahy pod naše pergoly nie je dôležitý len jej vzhľad, ale aj funkčnosť. Tento vonkajší priestor podlieha poveternostným vplyvom, striedaniu teplôt a rozmarom počasia. Každý materiál má iné nároky na údržbu a jeho obstaranie je inak finančne nákladné.

Pri výbere si sami ujasnite priority, teda koľko do nej chcete investovať, či má byť s protišmykovým povrchom, bez náročnej údržby alebo aj aké u vás prevláda počasie.

Typy podláh

Zámková alebo keramická dlažba

Zámková dlažba je nestarnúcou klasikou a patrí medzi najlacnejšie varianty. Na rozdiel od keramickej dlažby sa pokladá na sucho. Keramická dlažba sa nehodí do prostredia, kde často prší av zime príliš mrzne. Dlažba by mala byť mrazuvzdorná, nenasiakavá a treba dávať pozor na to, aby nepraskala.

Drevo

Veľmi populárne sú drevené podlahy, ktoré je možné využiť pri modernej novostavbe aj pri zrube pri lese. Vybrať si môžete zo širokej ponuky tuzemských aj zahraničných drevín. Tropické dreviny majú širokú škálu farieb a sú oveľa odolnejšie. Nevýhodou potom je náročná údržba, kedy je podlahu potrebné pravidelne ošetrovať proti červotočom, plesniam, hubám a vlhkosti.

Kameň

Použiť môžete na stavbu podlahy aj kamene ako sú žula, travertín, mramor, andezit, pieskovec a mnoho ďalších. Kamenná podlaha sa vám môže zdať chladná, na druhú stranu má skutočne dlhú životnosť a nie je potrebné sa o ňu zložito starať. Modernou alternatívou je kamenný koberec, ktorý je tvorený okruhliakmi a živicou a je vhodné na rôzne typy podláh vonku aj v interiéri.

Drevoplast

Terasa zastrená pergolou od ISOTRA si zaslúži kvalitnú podlahu vyrobenú z drevoplastu alebo WPC. Je to materiál podobný drevu, má však oveľa lepšie vlastnosti ako sú tvrdosť, odolnosť, nie je náročný na údržbu a taktiež je stálofarebný a tvarovo stály. Tu nehrozí zadretie triesky, pokládka prebieha ako pri drevenej podlahe. Nevýhodou pri lacnejších variantoch je vzhľad podobný skôr plastu a tak ľahko spoznáte, že ide o imitáciu. Je preto lepšie na nej nešetriť.

Pomôžeme vám nielen s výberom pergoly, ale aj s vhodnou podlahovou krytinou. Výber vhodnej krytiny závisí od mnohých parametrov a zároveň musí ladiť s okolím domu. Len tak bude pergola úplne dokonalá.   

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
1209 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
1209 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?