Hľadať
Sezónne témy
15. septembra 2022

Trpíte cez Vianoce? Ako na to, aby sa aj pre vás stali Vianoce sviatky radosti

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
604 prečítanie
Trpíte cez Vianoce? Ako na to, aby sa aj pre vás stali Vianoce sviatky radosti
Koniec roka je náročné obdobie. Či už ste sami, alebo od vás široká rodina a komunita očakáva drahé darčeky presne sa hodiace do vkusu, dvadsať druhov cukroviniek a uprataný byt – vianočné sviatky sú ťažké pre každého inak, všetci ich ale môžeme prežívať vo väčšej pohode.

Znížte očakávania – svoje aj okolia

Keď máte rodinu, nemusí byť ľahké ukorigovať ich prirodzené nároky so svojou duševnou pohodou. Rodičia a ďalší príbuzní očakávajú návštevu, deti budú trvať na darčekoch a takmer všetci na množstve jedla. Skúste si ale priznať - chce mať doma upratané rodina, alebo máte vy sami pocit, že sa bez toho Vianoce nezaobídu? Musí byť desať druhov cukroviniek len preto, aby to vyzeralo na mise dobre, alebo stačia dva-tri druhy, ktoré chutia každému? Ak je to len vo vašej hlave, zľavte zo svojich nárokov: vám sa uľaví a nikto iný pravdepodobne nepostrehne, že nie je sviatočné upratovanie také dokonalé ako inokedy. Pokiaľ rodina trvá na vyleštených lustroch a troch druhoch zemiakového šalátu, nech si to zariadia sami – prípadne vyriešte ich nároky platenou výpomocou, cukrovinkami na objednávku či jedlom z reštaurácie. Chápeme, že vanilkové rožteky alebo rybaciu polievku podľa rodinného receptu vám nikto nepripraví, ale určite to neplatí o všetkom. Dajte členom rodiny jasne najavo, že si musia určiť priority a zapojiť sa podľa svojich schopností a možností.

Pokiaľ ste sami, nemusíte robiť nič len pretože „sa to tak robí“. Nie je povinnosť mať ozdobený stromček, sviatočnú večeru alebo pečivo. Vyberte si len také tradície, ktoré vás tešia a prinášajú vám radosť.

Tipy na pohodové vianočné aktivity

 • návšteva vianočných trhov
 • filmový maratón vianočných filmov
 • výroba adventného venca
 • pečenie jedného druhu obľúbených cukroviniek – pre vôňu a príjemnú náladu
 • počúvanie vianočného albumu obľúbeného umelca

Teplo, dobré jedlo a sviečky: skúste vianočné hygge

Hygge je škandinávske tajomstvo pohody a odpočinku – už sme písali o tom, ako jeho pravidlá využiť na lepšie znášanie zimy, a podobný prístup môžeme použiť aj špecificky pre Vianoce. Sýte a teplé jedlo, lahodné pitie, deky a sviečky - s takou výbavou sa všetko znáša lepšie.

Základné pravidlá hygge

 • byť v teple (hlavne teplé, huňaté oblečenie a hrejivé deky)
 • rozsvietené sviečky
 • dobré jedlo
 • teplé nápoje (podľa toho, čo vám urobí dobre, či už je to horúce kakao, alebo zvarené víno)
 • mať doma útulne
 • schádzať sa s priateľmi

Vyhnite sa najväčším stresorom

Stresor môže byť pokojne nepríjemný príbuzný - čím vzdialenejší, tým je jednoduchšie sa mu vyhnúť, skrátka obmedzte rodinné návštevy na minimum. Aj keď Vianoce väčšina ľudí vníma ako sviatky stretávania s rodinou a priateľmi, nie je povinnosť tráviť čas s ľuďmi, ktorí vám sú nepríjemní.

Pokiaľ vás stresujú prípravy, skúste ich nabudúce rozložiť do dlhšieho časového úseku, alebo zapojiť ostatných členov domácnosti. Pokiaľ na to myslíte s dostatočným predstihom, dajú sa objednať aj upratovacie služby, a to je pred sviatkami veľká úľava a pomoc. Podobne, pokiaľ netrváte na konkrétnych rodinných receptoch, vám čas aj nervy ušetrí pečivo od profesionálnych pekárok.

Nájdite si na Vianoce to svoje

Zapátrajte v pamäti: pravdepodobne je aspoň niečo, čo máte na Vianociach radi, či už je to ochutnávka cukroviniek v práci, sviatočná návšteva cintorína alebo popoludňajšia prechádzka stíchnutým mestom, kedy už obchody zavreli a všetci ostatní doma pripravujú večeru. Možno vás baví všadeprítomné svetelné dekorácie, alebo vítate príležitosť ochutnať lahôdky, v ktorých ponuke sa teraz predbiehajú obchody. A pokiaľ naozaj nič také nie je, zvážte, či neodísť na sviatky preč – čím exotickejšie a menej vianočné prostredie, tým lepšie, pomôcť ale môže aj hotel len o niekoľko desiatok kilometrov ďalej. Napríklad z toho vznikne vaša nová súkromná tradícia a od budúceho roka už sa budete na svoje unikátne Vianoce tešiť!

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Svet Isotra
10. mája 2024

5 dôvodov, prečo pridať vonkajšie žalúzie do vášho domova

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
604 prečítanie
5 dôvodov, prečo pridať vonkajšie žalúzie do vášho domova
Vonkajšie žalúzie nie sú len estetickým doplnkom. Sú multifunkčným riešením, ktoré môže vylepšiť váš domov mnohými spôsobmi. Tu je päť kľúčových dôvodov, prečo by ste mali zvážiť ich inštaláciu.
Svet Isotra
8. mája 2024

Dverná sieť proti hmyzu: Typ H2

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
604 prečítanie
Dverná sieť proti hmyzu: Typ H2
Zostaňte ochránení a v pohodlí s novou dvernou sieťou proti hmyzu typu H2, ktorá prichádza na trh ako vylepšenie populárneho modelu H1.