Hľadať
Sezónne témy

Jesenné upratovanie: umyte okná, vonkajšie žalúzie aj pergoly, než sa ochladí

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
236 prečítanie
Jesenné upratovanie: umyte okná, vonkajšie žalúzie aj pergoly, než sa ochladí
V októbri síce teploty klesajú, ale obvykle ešte nemrzne. Je preto ideálny čas umyť okná, okenice, vonkajšie žalúzie, balkónové zábradlia a ďalšie vonkajšie prvky domu a terasy. Ako všetko najlepšie vyčistiť a pripraviť na zimu?

Ako umyť okná

O umývaní okien sme vám priniesli kompletný, prehľadný návod. V skratke si ale môžeme zhrnúť: najskôr vyčistite prípadné vnútorné tienenie (vyperte záclony, odprášte vnútorné žalúzie, oluxujte rolety alebo plisse), potom umyte rámy a nakoniec sklá. Vonkajšia teplota by pri umývaní okien nemala klesnúť pod 5 °C – najvhodnejšie sú teploty medzi 10 a 20 °C. Použite vlažnú vodu s prípravkom na okná, naneste rozmývákom alebo mikroutierkou a zotrite stierkou, prípadne vysávačom na okná. Pokiaľ máte drevené okná, ošetrite rámy špeciálnym balzamom. Skontrolujte tiež kovanie, či nepotrebuje nastaviť.

Nikdy nepoužívajte na okná jar. Vytvorí na sklách lepkavý film, na ktorý sa bude prichytávať prach a hmyz. Pokiaľ zistíte, že vám došiel prostriedok na umývanie okien, môžete ho nahradiť octom.

Ako umyť žalúzie

Vnútorné žalúzie môžete čistiť kedykoľvek, tie vonkajšie by sa ale mali umyť pred príchodom zimy. Je to jednoduché - lamely sklopíte do zvislej polohy, navlhčíte ich vodou a očistíte jemnou handričkou alebo hubkou namočenou do saponátu. Na záver opláchnite vodou – buď ručne, alebo nie príliš silným prúdom zo záhradnej hadice.

Na žalúzie vo vyšších poschodiach možno nedosiahnete – v takom prípade je lepšie zavolať špecializovanú firmu.

Očistnú kúru by ste mali dopriať aj vonkajším roletám, markízam alebo screenovým roletám. Po letnej sezóne zaslúžia vyčistiť aj siete proti hmyzu. Návody ku všetkým spomínaným procesom sme pre vás zhrnuli v tomto článku.

Čistenie hliníkovej pergoly

Údržba hliníkovej pergoly je jednoduchá: stačí ošetriť gumové tesnenie lamiel špeciálnym prípravkom, odstrániť hrubé nečistoty, vybrať lístie z odtokových kanálikov a v prípade znečistenia konštrukciu omiesť alebo umyť šetrným čistiacim prostriedkom. Pri bežnej záťaži by to ale nemalo byť nutné - hliníková pergola je takmer bezúdržbová.

Pred zimou ešte nastavte lamely na 90 °C, aby ste predišli ich poškodeniu prípadným primrznutím alebo dlhodobou záťažou v podobe vysokej vrstvy snehu. Nezabudnite odpratať záhradný nábytok, zazimovať rastliny alebo sa postarať o podlahu.

A ďalej si prečítajte

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
20. septembra 2022

Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
236 prečítanie
Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?
Pohyb v prírode, harmonické prostredie a kvalitný spoločný čas s blízkymi ľuďmi – to všetko nám pomáha udržovať si duševné zdravie a dobrý psychický stav. S nadchádzajúcou jeseňou nás ovplyvňuje úbytok svetla, horšie počasie a ďalšie negatívne vplyvy. Skúste doplniť energiu a harmóniu do svojho života pomocou dobrej životosprávy, dostatku svetla a zmien v interiéri.
Urob si sám
19. septembra 2022

Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
236 prečítanie
Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere
Ozdobte si vchodové dvere štýlovou, jednoduchou, a pritom originálnou dekoráciou – vyrobte si vlastný jesenný veniec!