Hľadať
Sezónne témy
15. decembra 2023

Domov ako wellness centrum: Ako dizajn ovplyvňuje zdravie a pohodu

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
61 prečítanie
Domov ako wellness centrum: Ako dizajn ovplyvňuje zdravie a pohodu
Doma trávime veľkú časť dňa a počas tej doby neustále vnímame atmosféru nášho bývania, aj v tom prípade, že sa práve sústredíme na niečo iné. Zariadenie a dizajn nášho domova tak bezprostredne ovplyvňuje našu psychickú pohodu a sprostredkovane aj naše psychické i fyzické zdravie. Ako na to, aby nám doma bolo čo najlepšie?

Základom je svetlo a priestor

Kľúčovým prvkom wellness designu sú pokiaľ možno priestorné, otvorené miestnosti a maximálne využitie prirodzeného svetla. Čím je náš byt svetlejší, tým lepšie sa v ňom budeme cítiť. Využite výmaľbu svetlými farbami a pokiaľ máte možnosť, zväčšite pri rekonštrukcii okna alebo spojte niekoľko menších miestností do jednej veľkej. Uzavreté funkčné kútiky vo veľkom obytnom priestore môžete potom vytvoriť napríklad pomocou japonských stien – inšpiráciu nájdete napríklad v našom článku.

Vyhraďte si špeciálne relaxačné zóny

Nemusíte hneď budovať špeciálnu relaxačnú miestnosť. Jednu už máte: spálňa by mala slúžiť práve len na spánok a odpočinok. Skutočne nerušený spánok vám pomôžu zaistiť úplne nepriehľadné predokenné rolety. Ďalším obľúbeným wellness miestom v byte je vaňa, ale zvážiť môžete napríklad aj obstaranie infrasauny, ktorá nezaberie oveľa viac miesta ako šatníková skriňa a zmestí sa tak do väčšiny domácností.

Zrak, sluch aj čuch

K tomu, aby sa pre vás domov stal bezpečným útočiskom a centrom relaxácie, môžu prispieť všetky zmysly. Zraku polichotíte pomocou príjemných, zladených farieb a účelne usporiadaného priestoru, ktorý udržujete uprataný. Náladu a psychickú pohodu môžete ovplyvniť aj pomocou čuchových vnemov, napríklad príjemnej vône sviečok alebo arómy olejov rozprašovaných do miestnosti pomocou difuzéra. Po sluchovej stránke vám potom pomôže pokojná, relaxačná hudba, poprípade váš obľúbený žáner. Hmatu zase pomôžu huňaté deky a natrasené vankúšiky v duchu hygge. A chuť? To už je na vás.

Nezabudnite na pohyb

Pre telesné zdravie aj duševnú pohodu je potrebná primeraná fyzická aktivita. Vytvorte si v byte alebo v jeho okolí, napríklad pod pergolou, priestor na fyzickú aktivitu. Môže ísť o domácu posilňovňu, ale napríklad aj len pokojný kútik na cvičebnú podložku. A pokiaľ má byť pocit odpočinku a relaxácie dokonalý, môžete si pozvať domov napríklad aj maséra s vlastným prenosným lôžkom.

Starostlivosť o seba a o svoju duševnú pohodu sa môže na prvý pohľad zdať ako rozmarnosť. V skutočnosti sa bez nej nezaobídeme: zachraňovanie následkov vyhorenia by vás stálo oveľa viac.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Sezónne témy
6. februára 2024

Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
61 prečítanie
Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu
Zima môže byť nielen časom pokoja a pohody pri krbe, ale aj príležitosťou na vytvorenie nezabudnuteľných rodinných zážitkov vonku. Prinášame vám niekoľko nápadov na zimné aktivity pre celú rodinu, ktoré nielenže posilnia fyzickú kondíciu, ale tiež vytvoria príležitosť na spoločne strávený čas.
Dom a záhrada
5. februára 2024

Ekologické trendy pre domov

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
61 prečítanie
Ekologické trendy pre domov
Jedným z hlavných trendov poslednej doby je ekologická šetrnosť a udržateľnosť. Zodpovedným správaním sa k prírode ale môžeme obvykle pomôcť aj vlastnej peňaženke. Ako teda vylepšiť svoj domov tak, aby vyhovoval požiadavkám udržateľného bývania a pritom bol moderný a elegantný?