Hľadať
Sezónne témy
25. novembra 2022

Užite si advent aj bez adventných trhov

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
356 prečítanie
Užite si advent aj bez adventných trhov
Nenechajte sa otráviť: advent je možné si užiť aj doma alebo na záhrade.

Adventná výzdoba

Obdobie adventu, štyri nedele, počas ktorých sa čaká na Vianoce, začína vždy v nedeľu, ktorá je najbližšia 30. novembra. Tento rok prvá adventná nedeľa, ktorá je zároveň začiatkom kresťanského liturgického roka, pripadá na 27. novembra. V roku 2023 nastane dokonca 26. novembra, teda v najskorší možný deň.

V októbri sme si ukazovali, ako vyrobiť jesenný veniec na dvere. Návod môžete využiť aj na adventnú dekoráciu – veniec zo zelených vetvičiek alebo sklenených ozdôb sa hodí na ozdobu dverí i sviatočného stola. Pokiaľ budete vyrábať skutočný adventný veniec so sviečkami, ktoré plánujete zapaľovať, nezabudnite ich umiestniť na bezpečnostné kovové bodce a aj tak majte zapálený veniec neustále na očiach – býva častým rizikom vzniku požiaru.

Advent na záhrade

Nemôžete si dať zvarák na adventných trhoch? Urobte si malý adventný kútik napríklad na záhrade v pergole: bude vám v nej príjemne a nemusíte hľadieť na hodinky, keď ju vybavíte kúrením a osvetlením. Namiesto halloweenskej party môžete usporiadať aj adventné posedenie s teplými nápojmi a cukrovinkami.

Pohodový advent bez nervov

Pre mnohých z nás je advent príjemným obdobím pestrej svetelnej výzdoby, hrajúcich kolied a vône vianočných cukroviniek. Mnoho ďalších ale advent ani vianočné obdobie nemá príliš v obľube – niekomu sa s ním spájajú nepríjemné zážitky, pre veľa iných ide skrátka o príliš veľký zhon a nároky (vlastné aj okolia). Existujú ale spôsoby, ako si advent spríjemniť – či už Vianoce naozaj nemáte radi, alebo sa „len“ necháte každoročne zomlieť nároky okolia a sviatočnými rutinami.

Nadchádzajúca zima je náročné obdobie – málo denného svetla a hektický koniec roka. Odpútajte od toho svoje myšlienky napríklad výberom alebo výrobou diára na budúci rok.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
6. februára 2024

Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
356 prečítanie
Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu
Zima môže byť nielen časom pokoja a pohody pri krbe, ale aj príležitosťou na vytvorenie nezabudnuteľných rodinných zážitkov vonku. Prinášame vám niekoľko nápadov na zimné aktivity pre celú rodinu, ktoré nielenže posilnia fyzickú kondíciu, ale tiež vytvoria príležitosť na spoločne strávený čas.
Dom a záhrada
5. februára 2024

Ekologické trendy pre domov

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
356 prečítanie
Ekologické trendy pre domov
Jedným z hlavných trendov poslednej doby je ekologická šetrnosť a udržateľnosť. Zodpovedným správaním sa k prírode ale môžeme obvykle pomôcť aj vlastnej peňaženke. Ako teda vylepšiť svoj domov tak, aby vyhovoval požiadavkám udržateľného bývania a pritom bol moderný a elegantný?