Hľadať
Sezónne témy
25. novembra 2022

Užite si advent aj bez adventných trhov

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
13 prečítanie
Užite si advent aj bez adventných trhov
Nenechajte sa otráviť: advent je možné si užiť aj doma alebo na záhrade.

Adventná výzdoba

Obdobie adventu, štyri nedele, počas ktorých sa čaká na Vianoce, začína vždy v nedeľu, ktorá je najbližšia 30. novembra. Tento rok prvá adventná nedeľa, ktorá je zároveň začiatkom kresťanského liturgického roka, pripadá na 27. novembra. V roku 2023 nastane dokonca 26. novembra, teda v najskorší možný deň.

V októbri sme si ukazovali, ako vyrobiť jesenný veniec na dvere. Návod môžete využiť aj na adventnú dekoráciu – veniec zo zelených vetvičiek alebo sklenených ozdôb sa hodí na ozdobu dverí i sviatočného stola. Pokiaľ budete vyrábať skutočný adventný veniec so sviečkami, ktoré plánujete zapaľovať, nezabudnite ich umiestniť na bezpečnostné kovové bodce a aj tak majte zapálený veniec neustále na očiach – býva častým rizikom vzniku požiaru.

Advent na záhrade

Nemôžete si dať zvarák na adventných trhoch? Urobte si malý adventný kútik napríklad na záhrade v pergole: bude vám v nej príjemne a nemusíte hľadieť na hodinky, keď ju vybavíte kúrením a osvetlením. Namiesto halloweenskej party môžete usporiadať aj adventné posedenie s teplými nápojmi a cukrovinkami.

Pohodový advent bez nervov

Pre mnohých z nás je advent príjemným obdobím pestrej svetelnej výzdoby, hrajúcich kolied a vône vianočných cukroviniek. Mnoho ďalších ale advent ani vianočné obdobie nemá príliš v obľube – niekomu sa s ním spájajú nepríjemné zážitky, pre veľa iných ide skrátka o príliš veľký zhon a nároky (vlastné aj okolia). Existujú ale spôsoby, ako si advent spríjemniť – či už Vianoce naozaj nemáte radi, alebo sa „len“ necháte každoročne zomlieť nároky okolia a sviatočnými rutinami.

Nadchádzajúca zima je náročné obdobie – málo denného svetla a hektický koniec roka. Odpútajte od toho svoje myšlienky napríklad výberom alebo výrobou diára na budúci rok.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
24. novembra 2022

Leto v záhradke: práca aj odpočinok

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
13 prečítanie
Leto v záhradke: práca aj odpočinok
Leto buď pochválené. Svetlo dlho do večera, teploty lákajúce na opaľovanie na ležadle alebo zvlaženie v bazéne a bohatý zber z ovocnej a zeleninovej záhrady. Na čo by sme v letných mesiacoch nemali v záhradke zabudnúť - a akú relaxáciu si naopak nenechať ujsť?
Sezónne témy
13. novembra 2022

Voňavá záhrada: kvety a kríky s najkrajšou vôňou

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
13 prečítanie
Voňavá záhrada: kvety a kríky s najkrajšou vôňou
Chcete, aby vám rastliny a kríky na záhrade nielen krásne kvitli, ale aj úžasne voňali? Prečítajte si, aké letničky, trvalky aj dreviny zasadiť, aby pobyt na vašej záhrade potešil všetky zmysly.