Hľadať
Dom a záhrada

Skombinujte plot s domom aj s pergolou

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
446 prečítanie
Skombinujte plot s domom aj s pergolou
Staviate alebo rekonštruujete plot? Pomôžeme vám vybrať najvhodnejší plot k vidieckej zrubenej chalupe aj modernej novostavbe, aby sa štýlovo hodil k domu aj ostatným stavbám na záhrade. Na čo všetko si dať pozor a aké faktory vziať do úvahy?

Aký plot je najlacnejší

Finančne vychádza jednoznačne najvýhodnejšie klasický pletivový plot. Jeho montáž je navyše jednoduchá a rýchla, pletivo navyše nezabraňuje prúdeniu vzduchu na pozemku ani zbytočne netieni. Pre väčšie súkromie je možné ho doplniť kríkmi či stromčekmi do živého plotu.

Zvárané pletivá sú odolnejšie, krajšie a nepoškodia ich zver.

Plot pre storočnú chalúpku aj modernú vilu

Drevený plot neurazí v žiadnom susedstve. Samozrejme existuje veľké množstvo variant, ktoré si prispôsobíte buď modernejšiemu alebo tradičnejšiemu staveniu. Drevo je však citlivé na údržbu – najväčšiu službu odvedie správny náter. Tiež živý plot sa dá dobre skĺbiť s rôznymi štýlmi stavieb a dokonca vám môže priniesť okrem tieňa a súkromia aj chutnú úrodu.

Trendom posledných rokov sú gabióny, drôtené koše naplnené kameňmi. Je možné z nich postaviť celé steny alebo spojiť gabiónové valy s drevenými doskami, štýlovo sa tiež hodí do rôznych prostredí. Ich nevýhodou je vyššia cena.

Ploty s výškou okolo jedného metra sú skôr symbolické a vhodné napríklad na oddelenie rôznych častí záhrady. Súkromie a aspoň základný stupeň ochrany poskytujú ploty od výšky cca 190 cm.

Skombinujte plot s pergolou

Drevenú pergolu sa ponúka zladiť s dreveným plotom. K moderným hliníkovým bioklimatickým pergolám je zasa vhodnejší kovový plot: kované mreže sú elegantné a v prípade žiarového pozinkovania prakticky bezúdržbové, ploty z hliníkových dielcov tiež nevyžadujú údržbu, vyzerajú moderne a hodia sa predovšetkým k modernejším obydliam.

Obe varianty patria k tým drahším, zato sľubujú dlhodobú výdrž, dobrý vzhľad, pevnosť a kvalitu. Z kovových plotov sú v súčasnosti populárne aj ploty z ťahokovu, ktoré pôsobia vzdušne, ale v závislosti od použitého vzoru môžu poskytovať aj dostatočné súkromie. Odolné a bezúdržbové sú na druhú stranu aj ploty z recyklovaných plastov, aj napriek snahe o nápodobu dreva je však na nich plastový pôvod spoznať a časom môže dochádzať aj k ich opotrebovaniu, škvrnám alebo prehýbaniu.

Pre väčšie súkromie v dome nemusíte stavať nepriestupné ploty: často vaše požiadavky vyriešia vonkajšie žalúzie. Kompletný sortiment nájdete tu, rozdielmi medzi najpredávanejšími modelmi vás prevedie tento náš článok.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Sezónne témy
15. decembra 2022

Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
446 prečítanie
Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy
16. septembra si pripomíname medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy. Čo môžeme urobiť my sami pre jej zacelenie? A aké sú ďalšie spôsoby, ktorými pomáhať našej planéte? Každý z nás môže prispieť.
Sezónne témy
25. novembra 2022

Užite si advent aj bez adventných trhov

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
446 prečítanie
Užite si advent aj bez adventných trhov
Nenechajte sa otráviť: advent je možné si užiť aj doma alebo na záhrade.