Hľadať
Sezónne témy
6. októbra 2022

Relaxujte doma 1. časť - relax na záhrade

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
381 prečítanie
Relaxujte doma 1. časť - relax na záhrade
Odpočinok je dôležitou súčasťou duševnej hygieny a pomáha nám brániť sa vyhoreniu aj psychickým poruchám. Zmena prostredia často funguje veľmi dobre, z najrôznejších dôvodov však nie je vždy dostupná. Naučte sa relaxovať doma, v známom prostredí.

Záhradníčenie a hry s deťmi

K niektorým aktivitám je záhrada priamo určená. Záhradníčenie pritom nie je len spôsob, ako sa lacno zásobiť čerstvým ovocím a zeleninou. Pre mnoho z nás ide aj o obľúbený koníček a odpočinok. Chystáte sa ešte len začať? Skúste niektoré z jednoduchých plodín vhodných pre začiatočníkov.

Na záhrade si môžete užiť zábavu a odpočinok aj s deťmi. Či už v bazéne, pri loptových a iných vonkajších hrách alebo v domčeku na strome. S tým súvisí aj ďalšia možnosť odpočinku na záhrade – domáce majstrovanie pri vyrábaní napríklad rôznych záhradných konštrukcií.

Šinrin-joku – využitie zelene

Tajuplne znejúce slovné spojenie znamená japonsky „lesný kúpeľ“. Blahodarné účinky pobytu v lese sú vedecky potvrdené - keď ale nemáte na dosah les, čiastočne ho nahradí aj vlastná záhrada. Predovšetkým vtedy, ak na nej máte stromy a nejde vyložene len o pár metrov štvorcových za domom, ktoré prejdete na niekoľko krokov. Nájdite si miesto, odkiaľ nevidíte na ostatné domy a ulice, vyzujte si topánky a prechádzajte sa po tráve bosí. Zhlboka dýchajte a môžete kmene stromov aj objímať.

Oslavy a návštevy priateľov

Veľká pergola, v nej vonkajšia kuchyňa a priestorné posedenie pre veľa priateľov. Usporiadajte záhradné párty alebo skrátka len každý víkend „otvorenú záhradu“ pre rodinu a kamarátov. Využite teplé počasie, kým to ide.

Čítanie pod pergolou, káva pod stromom alebo opaľovanie na ležadle

Klasické spôsoby relaxácie, ktoré napadnú asi každého. Časopis alebo knižku si vychutnáte v pergole, ktorá vám umožní zatieniť slniečko pomocou naklopenia horných lamiel alebo aj z boku s využitím dodatočných screenových roliet. Veľkým pomocníkom na relaxáciu je záhradné ležadlo, ktoré si ponesiete, kam je potrebné. A väčšina z nás sa asi zhodne, že nie je nad kávu vypitú pod vlastnou jabloňou alebo orechom!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Sezónne témy
6. februára 2024

Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
381 prečítanie
Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu
Zima môže byť nielen časom pokoja a pohody pri krbe, ale aj príležitosťou na vytvorenie nezabudnuteľných rodinných zážitkov vonku. Prinášame vám niekoľko nápadov na zimné aktivity pre celú rodinu, ktoré nielenže posilnia fyzickú kondíciu, ale tiež vytvoria príležitosť na spoločne strávený čas.
Dom a záhrada
5. februára 2024

Ekologické trendy pre domov

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
381 prečítanie
Ekologické trendy pre domov
Jedným z hlavných trendov poslednej doby je ekologická šetrnosť a udržateľnosť. Zodpovedným správaním sa k prírode ale môžeme obvykle pomôcť aj vlastnej peňaženke. Ako teda vylepšiť svoj domov tak, aby vyhovoval požiadavkám udržateľného bývania a pritom bol moderný a elegantný?