Hľadať
Sezónne témy
6. októbra 2022

Relaxujte doma 1. časť - relax na záhrade

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
255 prečítanie
Relaxujte doma 1. časť - relax na záhrade
Odpočinok je dôležitou súčasťou duševnej hygieny a pomáha nám brániť sa vyhoreniu aj psychickým poruchám. Zmena prostredia často funguje veľmi dobre, z najrôznejších dôvodov však nie je vždy dostupná. Naučte sa relaxovať doma, v známom prostredí.

Záhradníčenie a hry s deťmi

K niektorým aktivitám je záhrada priamo určená. Záhradníčenie pritom nie je len spôsob, ako sa lacno zásobiť čerstvým ovocím a zeleninou. Pre mnoho z nás ide aj o obľúbený koníček a odpočinok. Chystáte sa ešte len začať? Skúste niektoré z jednoduchých plodín vhodných pre začiatočníkov.

Na záhrade si môžete užiť zábavu a odpočinok aj s deťmi. Či už v bazéne, pri loptových a iných vonkajších hrách alebo v domčeku na strome. S tým súvisí aj ďalšia možnosť odpočinku na záhrade – domáce majstrovanie pri vyrábaní napríklad rôznych záhradných konštrukcií.

Šinrin-joku – využitie zelene

Tajuplne znejúce slovné spojenie znamená japonsky „lesný kúpeľ“. Blahodarné účinky pobytu v lese sú vedecky potvrdené - keď ale nemáte na dosah les, čiastočne ho nahradí aj vlastná záhrada. Predovšetkým vtedy, ak na nej máte stromy a nejde vyložene len o pár metrov štvorcových za domom, ktoré prejdete na niekoľko krokov. Nájdite si miesto, odkiaľ nevidíte na ostatné domy a ulice, vyzujte si topánky a prechádzajte sa po tráve bosí. Zhlboka dýchajte a môžete kmene stromov aj objímať.

Oslavy a návštevy priateľov

Veľká pergola, v nej vonkajšia kuchyňa a priestorné posedenie pre veľa priateľov. Usporiadajte záhradné párty alebo skrátka len každý víkend „otvorenú záhradu“ pre rodinu a kamarátov. Využite teplé počasie, kým to ide.

Čítanie pod pergolou, káva pod stromom alebo opaľovanie na ležadle

Klasické spôsoby relaxácie, ktoré napadnú asi každého. Časopis alebo knižku si vychutnáte v pergole, ktorá vám umožní zatieniť slniečko pomocou naklopenia horných lamiel alebo aj z boku s využitím dodatočných screenových roliet. Veľkým pomocníkom na relaxáciu je záhradné ležadlo, ktoré si ponesiete, kam je potrebné. A väčšina z nás sa asi zhodne, že nie je nad kávu vypitú pod vlastnou jabloňou alebo orechom!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Svet Isotra
12. septembra 2023

Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
255 prečítanie
Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály
Máte okná v rohu budovy, či už ide o vonkajší alebo vnútorný roh? Teraz ich môžete pohodlne zatieniť bez toho, aby v zlome zostávala vodiaca lišta a rušila výhľad po vytiahnutí žalúzie. Jediná podmienka je pravý uhol, teda deväťdesiatstupňový roh.
Dom a záhrada
11. septembra 2023

Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
255 prečítanie
Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá
Záhrada nemusí slúžiť len ľuďom – úžitok z nej majú aj domáci miláčikovia. Môže slúžiť na vybehanie, osvieženie v jazierku či bazéne alebo len ako nový priestor na hru. Ako na to, aby záhrada domácim zvieratám dobre poslúžila a nebola pre nich nebezpečná?