Hľadať
Urob si sám
8. augusta 2022

Čo si na záhrade urobiť svojpomocne

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
139 prečítanie
Čo si na záhrade urobiť svojpomocne
Urobiť si sám, alebo sa obrátiť na odborníkov? Keď ide o záhradu, vstupuje do rozhodovania mnoho faktorov. Po prvé fakt, či vás technické práce bavia a idú vám od ruky, za druhé aspekt časový, za tretie finančný. Niektoré inštalácie je navyše z rôznych dôvodov lepšie nechať na odborníkov. Čo si môžete v záhradke urobiť sami?

Záhony: áno

Záhradný architekt sa oplatí, ak máte atypickú záhradu na neštandardnom pozemku, napríklad vo svahu. Pomôže vám aj v prípade, že nemáte priestorovú predstavivosť a skrátka sa neviete rozhodnúť, ako záhradu rozvrhnúť. V prípade jednoduchej záhrady a aspoň rámcovej predstavy sa do plánovania môžete pustiť sami. Nezabudnite sa zamyslieť nad účelom, na aký záhradu chcete predovšetkým využívať, a rozdeliť záhradu na odpočinkovú.

Na inšpiráciu tu máme tipy na netradičnú zeleninu.

Jazierko: zvládnete

Záhradné jazierko nie je ťažké postaviť svojpomocne, musíte si ale urobiť prieskum podložia, ktoré určí, aký náročný bude výkop a aké veľké riziko zosuvu brehov hrozí. Vodný prvok by na záhrade určite nemal chýbať.

Kôlňa alebo záhradný domček: najvýhodnejšia je stavebnica

Kôlňu na náradie je najľahšie kúpiť zostaviteľný záhradný domček. Na stavby do 5 metrov výšky a menej ako 25 m2 zastavanej plochy nepotrebujete stavebné povolenie. Stavbu svojpomocne zvážte - je k nej potreba veľa skúseností a špecifických zručností. Pokiaľ ste už ale podobný domček stavali a viete, že stavbu zvládnete, smelo do toho.

Domček pre deti: skúste to

Drevený domček na strome je určite estetickejší ako plastová konštrukcia zo supermarketu. Šikovný rodič stavbu podobného typu zvládne, na internete je možné nájsť mnoho návodov. Čo sa týka stavebného povolenia, platia rovnaké pravidlá ako pri prístrešku pre náradie.

Pergola: bioklimatickú zvládnete ľahko, drevená je výzva

Drevenú konštrukciu pergoly zvládne skôr skúsený domáci majster. Budete potrebovať vybetónovanú plochu alebo inú podlahu, kam bude možné umiestniť pätky na stojky. Potom si musíte narezať drevo, trámy zbrúsiť, namoriť a nalakovať. Podľa použitého podkladu vyberiete pätky a upevníte ich do základov, následne vás čaká montáž konštrukcie.

Pokiaľ zvolíte bioklimatickú pergolu, podobne náročný postup vás nečaká. Z dielov, pripravených na mieru, si konštrukciu pergoly postavíte svojpomocne bez problémov. Samozrejme si ale môžete ušetriť prácu, zvoliť odbornú montáž a už sa len tešiť na letnú pohodu pod pergolou.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
20. septembra 2022

Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
139 prečítanie
Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?
Pohyb v prírode, harmonické prostredie a kvalitný spoločný čas s blízkymi ľuďmi – to všetko nám pomáha udržovať si duševné zdravie a dobrý psychický stav. S nadchádzajúcou jeseňou nás ovplyvňuje úbytok svetla, horšie počasie a ďalšie negatívne vplyvy. Skúste doplniť energiu a harmóniu do svojho života pomocou dobrej životosprávy, dostatku svetla a zmien v interiéri.
Urob si sám
19. septembra 2022

Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
139 prečítanie
Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere
Ozdobte si vchodové dvere štýlovou, jednoduchou, a pritom originálnou dekoráciou – vyrobte si vlastný jesenný veniec!