Hľadať
Urob si sám
8. augusta 2022

Čo si na záhrade urobiť svojpomocne

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
564 prečítanie
Čo si na záhrade urobiť svojpomocne
Urobiť si sám, alebo sa obrátiť na odborníkov? Keď ide o záhradu, vstupuje do rozhodovania mnoho faktorov. Po prvé fakt, či vás technické práce bavia a idú vám od ruky, za druhé aspekt časový, za tretie finančný. Niektoré inštalácie je navyše z rôznych dôvodov lepšie nechať na odborníkov. Čo si môžete v záhradke urobiť sami?

Záhony: áno

Záhradný architekt sa oplatí, ak máte atypickú záhradu na neštandardnom pozemku, napríklad vo svahu. Pomôže vám aj v prípade, že nemáte priestorovú predstavivosť a skrátka sa neviete rozhodnúť, ako záhradu rozvrhnúť. V prípade jednoduchej záhrady a aspoň rámcovej predstavy sa do plánovania môžete pustiť sami. Nezabudnite sa zamyslieť nad účelom, na aký záhradu chcete predovšetkým využívať, a rozdeliť záhradu na odpočinkovú.

Na inšpiráciu tu máme tipy na netradičnú zeleninu.

Jazierko: zvládnete

Záhradné jazierko nie je ťažké postaviť svojpomocne, musíte si ale urobiť prieskum podložia, ktoré určí, aký náročný bude výkop a aké veľké riziko zosuvu brehov hrozí. Vodný prvok by na záhrade určite nemal chýbať.

Dekorácie: buďte kreatívni

Ak radi recyklujete veci, vo vašej záhrade si určite nájdu miesto roztrhané topánky, nefunkčný bicykel alebo staré pneumatiky, z ktorých sa dajú vytvoriť originálne kvetináče a záhony.

Kôlňa alebo záhradný domček: najvýhodnejšia je stavebnica

Kôlňu na náradie je najľahšie kúpiť zostaviteľný záhradný domček. Na stavby do 5 metrov výšky a menej ako 25 m2 zastavanej plochy nepotrebujete stavebné povolenie. Stavbu svojpomocne zvážte - je k nej potreba veľa skúseností a špecifických zručností. Pokiaľ ste už ale podobný domček stavali a viete, že stavbu zvládnete, smelo do toho.

Domček pre deti: skúste to

Drevený domček na strome je určite estetickejší ako plastová konštrukcia zo supermarketu. Šikovný rodič stavbu podobného typu zvládne, na internete je možné nájsť mnoho návodov. Čo sa týka stavebného povolenia, platia rovnaké pravidlá ako pri prístrešku pre náradie.

Pergola: bioklimatickú zvládnete ľahko, drevená je výzva

Drevenú konštrukciu pergoly zvládne skôr skúsený domáci majster. Budete potrebovať vybetónovanú plochu alebo inú podlahu, kam bude možné umiestniť pätky na stojky. Potom si musíte narezať drevo, trámy zbrúsiť, namoriť a nalakovať. Podľa použitého podkladu vyberiete pätky a upevníte ich do základov, následne vás čaká montáž konštrukcie.

Pokiaľ zvolíte bioklimatickú pergolu, podobne náročný postup vás nečaká. Z dielov, pripravených na mieru, si konštrukciu pergoly postavíte svojpomocne bez problémov. Samozrejme si ale môžete ušetriť prácu, zvoliť odbornú montáž a už sa len tešiť na letnú pohodu pod pergolou.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
5. mája 2023

Chráňte svoje zdravie: pomôže aj kvalitné tienenie

Ing. kateřina jelenová
3 min.
564 prečítanie
Chráňte svoje zdravie: pomôže aj kvalitné tienenie
Každoročne si 7. apríla pripomíname Svetový deň zdravia. Tento rok je to už 75 rokov od založenia Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá sa snaží o globálnu osvetu čo sa týka najrôznejších zdravotných problémov. K tomu, aby sme boli zdravší, môžeme sami prispieť mnohými spôsobmi. Jedným z nich je aj tieniaca technika.
Dom a záhrada
2. mája 2023

Ako zariadiť izbu pre hostí

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
564 prečítanie
Ako zariadiť izbu pre hostí
Zostala vám doma nepoužívaná miestnosť, napríklad bývalá detská izba alebo nepotrebná pracovňa? Premeňte ich na izbu pre hostí!