Hľadať
Urob si sám
8. augusta 2022

Čo si na záhrade urobiť svojpomocne

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
761 prečítanie
Čo si na záhrade urobiť svojpomocne
Urobiť si sám, alebo sa obrátiť na odborníkov? Keď ide o záhradu, vstupuje do rozhodovania mnoho faktorov. Po prvé fakt, či vás technické práce bavia a idú vám od ruky, za druhé aspekt časový, za tretie finančný. Niektoré inštalácie je navyše z rôznych dôvodov lepšie nechať na odborníkov. Čo si môžete v záhradke urobiť sami?

Záhony: áno

Záhradný architekt sa oplatí, ak máte atypickú záhradu na neštandardnom pozemku, napríklad vo svahu. Pomôže vám aj v prípade, že nemáte priestorovú predstavivosť a skrátka sa neviete rozhodnúť, ako záhradu rozvrhnúť. V prípade jednoduchej záhrady a aspoň rámcovej predstavy sa do plánovania môžete pustiť sami. Nezabudnite sa zamyslieť nad účelom, na aký záhradu chcete predovšetkým využívať, a rozdeliť záhradu na odpočinkovú.

Na inšpiráciu tu máme tipy na netradičnú zeleninu.

Jazierko: zvládnete

Záhradné jazierko nie je ťažké postaviť svojpomocne, musíte si ale urobiť prieskum podložia, ktoré určí, aký náročný bude výkop a aké veľké riziko zosuvu brehov hrozí. Vodný prvok by na záhrade určite nemal chýbať.

Dekorácie: buďte kreatívni

Ak radi recyklujete veci, vo vašej záhrade si určite nájdu miesto roztrhané topánky, nefunkčný bicykel alebo staré pneumatiky, z ktorých sa dajú vytvoriť originálne kvetináče a záhony.

Kôlňa alebo záhradný domček: najvýhodnejšia je stavebnica

Kôlňu na náradie je najľahšie kúpiť zostaviteľný záhradný domček. Na stavby do 5 metrov výšky a menej ako 25 m2 zastavanej plochy nepotrebujete stavebné povolenie. Stavbu svojpomocne zvážte - je k nej potreba veľa skúseností a špecifických zručností. Pokiaľ ste už ale podobný domček stavali a viete, že stavbu zvládnete, smelo do toho.

Domček pre deti: skúste to

Drevený domček na strome je určite estetickejší ako plastová konštrukcia zo supermarketu. Šikovný rodič stavbu podobného typu zvládne, na internete je možné nájsť mnoho návodov. Čo sa týka stavebného povolenia, platia rovnaké pravidlá ako pri prístrešku pre náradie.

Pergola: bioklimatickú zvládnete ľahko, drevená je výzva

Drevenú konštrukciu pergoly zvládne skôr skúsený domáci majster. Budete potrebovať vybetónovanú plochu alebo inú podlahu, kam bude možné umiestniť pätky na stojky. Potom si musíte narezať drevo, trámy zbrúsiť, namoriť a nalakovať. Podľa použitého podkladu vyberiete pätky a upevníte ich do základov, následne vás čaká montáž konštrukcie.

Pokiaľ zvolíte bioklimatickú pergolu, podobne náročný postup vás nečaká. Z dielov, pripravených na mieru, si konštrukciu pergoly postavíte svojpomocne bez problémov. Samozrejme si ale môžete ušetriť prácu, zvoliť odbornú montáž a už sa len tešiť na letnú pohodu pod pergolou.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
761 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
761 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?