Hľadať
Dom a záhrada
16. augusta 2022

Bazén na záhrade: ako upraviť okolie

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
133 prečítanie
Bazén na záhrade: ako upraviť okolie
V letných dňoch nie je nič lepšie. Zmočiť sa vo vlastnom bazéne! Ako ale na to, aby príjemnému osvieženiu zodpovedalo aj okolie vodného rezervoáru?

Tráva, alebo pevná podlaha?

Po prvé záleží, či máme bazén nadzemný alebo zapustený do terénu. Okolie oboch druhov bazénov by malo byť protišmykové, pri nadzemnom bazéne ale musíme ešte počítať s chladnejšou časťou roka, kedy na vyhradenej ploche bazén stáť nebude. Najľahšie je nechať okolo bazéna trávu, v tom prípade ale musíme počítať s tým, že si budeme našľapávať a do vody nanášať hlinu, kamienky a ďalšie nečistoty. Aspoň čiastočne možno problém riešiť textilnou alebo gumovou podložkou v oblasti schodíkov. Pokiaľ ale máme možnosť, hodí sa priestor pod bazénom a okolo neho vyložiť zdrsnenou dlažbou, prírodným alebo umelým kameňom.

V rámci bezpečnosti by ako nadzemný, tak aj zapustený bazén mal mať možnosť zakrytia. Určite tiež nenechávajte v okolí bazéna deti bez dozoru.

Jednoduchá údržba a tepelný komfort

Povrchu v okolí zapusteného bazéna by sme mali venovať ešte viac pozornosti. Mal by byť pochopiteľne aj protišmykový, ale okrem toho by sa mal aj ľahko udržiavať a tiež sa v slnečných dňoch príliš nerozpáliť. Povrch, ktorý páli do bosých nôh, dokáže používanie bazéna znepríjemniť.

Dlažba, kameň aj betónové dlaždice sa síce ľahko udržujú, ale pália do chodidiel. Drevo je príjemné a nerozpáli sa, vyžaduje si však zasa náročnejšiu údržbu. Medzi kompromisné materiály patrí zmes kamienkov so živicovým spojivom, prípadne drevoplastový kompozit woodplastic – zmes drevených pilín a polymérov, ktorá na dotyk aj vizuálne pripomína drevo, má vysokú životnosť a ľahko sa udržuje. Pritom nemusíte mať strach z jeho neekologickosti - dá sa plne recyklovať.

Z materiálu woodplastic sa vyrábajú aj plotové dielce, je tak možné zladiť plot alebo zástenu pri bazéne s podlahou okolo.

Zázemie v pergole

Mohlo by sa zdať, že okrem záhradného ležadla alebo deky už k bazénu nič viac nepotrebujete. Záhradná pergola na dosah ale dokáže pobyt na záhrade spríjemniť a skvalitniť. Pod pergolou môže byť posedenie, ale aj stôl s občerstvením, odkladací sušiak na uteráky alebo celá letná kuchyňa. Priamo od bazéna si tak môžete odskočiť napríklad na pochúťky z grilu.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Sezónne témy
20. septembra 2022

Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
133 prečítanie
Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?
Pohyb v prírode, harmonické prostredie a kvalitný spoločný čas s blízkymi ľuďmi – to všetko nám pomáha udržovať si duševné zdravie a dobrý psychický stav. S nadchádzajúcou jeseňou nás ovplyvňuje úbytok svetla, horšie počasie a ďalšie negatívne vplyvy. Skúste doplniť energiu a harmóniu do svojho života pomocou dobrej životosprávy, dostatku svetla a zmien v interiéri.
Urob si sám
19. septembra 2022

Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
133 prečítanie
Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere
Ozdobte si vchodové dvere štýlovou, jednoduchou, a pritom originálnou dekoráciou – vyrobte si vlastný jesenný veniec!