Hľadať
Sezónne témy
13. októbra 2023

Koniec prázdnin: zakončite leto záhradným párty aj novým vybavením izbičky

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
63 prečítanie
Koniec prázdnin: zakončite leto záhradným párty aj novým vybavením izbičky
Začiatok nového školského roka je tu - ako ho deťom čo najviac spríjemniť? Usporiadajte oslavu rozlúčky s letom a pripravte detské izbičky na nadchádzajúce mesiace!

Tipy na záhradnú párty ku koncu prázdnin

Okolo začiatku školského roka bývajú už všetci kamaráti späť z prázdnin doma, je tak ideálna príležitosť pozvať ich na malú záhradnú oslavu. Vonkajšia párty nevyžaduje veľké prípravy, stačí prichystať dostatok jedla a pitia, možno aj nejaké hry a súťaže o sladkosti alebo drobné hračky. Zázemie v pergole má tú výhodu, že vás nezaskočí ani nečakaný dážď - stačí zaklopiť strešné lamely.

Deti bude baviť lovenie jabĺk pomocou úst z lavóra s vodou, beh s vajcom na lyžici alebo „hľadanie pokladu“. Alebo im dajte k dispozícii rôzne záhradné hry, ako kolky, minigolf alebo pétanque, a zabavia sa samy.

Kedy začína školský rok?

Tradične začína školský rok 1. septembra, pokiaľ tento dátum nepripadá na piatok. V takom prípade sa ide prvýkrát do školy až v pondelok 4. septembra. Tento rok bude 1. septembra v stredu, prváčikovia (a samozrejme aj všetci ostatní žiaci základných a stredných škôl) tak zasadnú do lavíc presne v tradičný dátum.

Ako zariadiť izbu pre školáka

Životnú zmenu u prváčikov by mala sprevádzať aj zmena vybavenia izbičky - predsa len už okrem hier a spaní bude slúžiť aj na učenie a prípravu do školy. Základom je samozrejme kvalitný písací stôl a stoličky, najlepšie rastúce. V izbe by tiež mal byť k dispozícii dostatok úložných priestorov pre učebnice, zošity, písacie potreby a ďalšie učebné pomôcky.

Snažte sa čo najviac oddeliť hernú a spaciu zónu od študijného priestoru, ako vizuálne, tak priestorovo. Pracovný priestor a hrací kútik by nemali byť nikdy tesne pri sebe, aby sa deťom lepšie „prepínalo“ medzi jednotlivými funkciami izby.

Na písanie úloh potrebuje školák dostatočne osvetlený pracovný stôl. Možno, že dieťa malo vlastný stôl na kreslenie ešte pred prvou triedou, teraz je ale čas ho vybaviť kvalitnou stolnou lampou. Denné svetlo by u pravákov malo prichádzať z ľavej strany stola, preto pokiaľ máte tú možnosť, postavte stôl ľavým krajom pod okno. Zmena sa môže týkať aj tienenia: školáci už zvládnu ovládať a nezničiť klasické horizontálne žalúzie, prípadne plisse žalúzie, ktoré umožnia dostatočný prísun denného svetla a pritom zachovanie súkromia.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
63 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
63 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?