Hľadať
Urob si sám

Miestnosť na hranie: jednoduché oddelenie herne pre deti

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
252 prečítanie
Miestnosť na hranie: jednoduché oddelenie herne pre deti
Detské hračky po celom byte. Alebo prekážajúce pokojnému spánku a učeniu. Detská herňa alebo oddelený hrací kút prinášajú výhody všetkým členom rodiny. Ako ich začleniť do bytu, kde nie je priestoru nazvyš?

Samostatná herňa

Pokiaľ máte miestnosť navyše, máte vyhrané. Na herňu nie sú také veľké nároky ako na pravú detskú izbu – pokojne ju môžete zriadiť z pivnice, pôdy alebo komory. Nemusí ísť tak dobre vyvetrať, ako miestnosť, v ktorej sa spí, ani nemusí mať také dobré osvetlenie ako pracovný kút.

Ako herňa môže dočasne slúžiť aj izba, ktorú neskôr prerobíte na spálňu. Keď sú súrodenci vekovo blízko pri sebe, budú pravdepodobne do nejakého veku chcieť spať v rovnakej izbe. Jednu detskú izbu tak vyhradíte na spanie a z druhej bude herňa. Až deti začnú dorastať do puberty, herňa stratí význam a naopak posilní dôraz na súkromie. Herňa sa potom vypratá a zariadi ako bežná študentská izba.

Hrací kút v obývačke

Herná oblasť v obývacej izbe má pre deti tú výhodu, že majú rodičia na dosah, a pre rodičov naopak, že majú deti pod kontrolou. Nevýhodou je množstvo hračiek v obývačke. Aj „herňa v obývačke“ sa ale dá aspoň vizuálne oddeliť, podobne, ako oddeľujeme pracovný kút alebo inú funkčnú zónu. Do obývačky sa obvykle najlepšie hodí rozdelenie japonskou stenou. Farebné ladenie aj vzor látky môžete prispôsobiť ostatným textíliám, alebo naopak celú izbu ozvláštniť a osviežiť neobvyklou farbou. Hracia oblasť oddelená pomocou vertikálnych žalúzií má tú výhodu, že nemusí mať pravouhlý tvar – vertikálne žalúzie sa môžu zhrňovať pokojne do oblúka.

Poznáte všetky spôsoby rozdelenia miestnosti?

Hrací kút v detskej izbe

Hernú oblasť v detskej izbe je najjednoduchšie oddeliť pomocou nábytku, napríklad knižnice. Aj v izbičke ale môže byť hrací kút oddelený japonskými roletami, zhrňovacími dverami, prípadne ako dočasné riešenie aspoň zástenou alebo paravánom. Je dobré mať na pamäti, že deti rýchlo rastú. Preto pri stavebno a finančne náročnejších riešeniach uvažujte, aké využitie bude mať oddelený kútik do budúcnosti – napríklad ako pokojný kútik na cvičenie.

Máme aj tienenie do detskej izby.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
15. decembra 2022

Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
252 prečítanie
Medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy
16. septembra si pripomíname medzinárodný deň ochrany ozónovej vrstvy. Čo môžeme urobiť my sami pre jej zacelenie? A aké sú ďalšie spôsoby, ktorými pomáhať našej planéte? Každý z nás môže prispieť.
Sezónne témy
25. novembra 2022

Užite si advent aj bez adventných trhov

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
252 prečítanie
Užite si advent aj bez adventných trhov
Nenechajte sa otráviť: advent je možné si užiť aj doma alebo na záhrade.