Hľadať
Svet Isotra
27. júna 2022

Bezpečie pre deti: ako vyberať tieniacu techniku?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
394 prečítanie
Bezpečie pre deti: ako vyberať tieniacu techniku?
Niekoľko desiatok tisíc detí sa zranilo a vyše dvesto ich dokonca zomrelo v Spojených štátoch od 90. rokov na následky nehody pri zaobchádzaní so žalúziami. Ako na to, aby tienenie bolo bezpečné?

Pozor na retiazky a šnúrky pri vnútornom tienení

Uškrtenie na retiazke od žalúzií môže byť otázkou niekoľkých málo minút a nepomôže potom ani okamžitý prevoz do nemocnice. Podľa novej normy musí byť ovládanie roliet a žalúzií v domovoch s malými deťmi zaistené pomocou ovládacej tyče, kľučky alebo elektronického ovládacieho zariadenia – problém však je v starších stavbách, kde sa podobná norma nemusela dodržiavať.

Ak máte rolety alebo žalúzie od spoločnosti ISOTRA, nemusíte sa báť. Dbáme na bezpečnosť detí a naše výrobky majú hneď niekoľko bezpečnostných prvkov:

        •    Spojka. Vďaka spojke dôjde pri pôsobení sily väčšej ako 6 kg k roztrhnutiu retiazky.

        •    Kladka. Pri použití kladky sa ovládacie šnúry napnú tak, aby sa medzi nimi nemohla vytvoriť slučka.

        •    Navijak a dve kolieska. To zabráni vytváraniu slučiek a zároveň udrží šnúrky v dostatočnej výške mimo dosahu detských rúk.

Od septembra 2014 platí v Českej republike norma ČSN EN 13120, ktorá zaisťuje bezpečnosť malých detí so zreteľom na ovládanie žalúzií pomocou retiazok a podobných mechanizmov. Je záväzná pre všetky novostavby, kam budú mať prístup deti do 3,5 roku veku (42 mesiacov).

Vonkajšie tienenie pomôže zabezpečiť domov pred vlámaním

Vonkajšie žalúzie alebo predokenné rolety samy o sebe dom pred vlámaním nezabezpečia. Môžu ale k jeho bezpečnosti významne prispieť, či už samotným sťažením vstupu do bytu, alebo aj psychologicky pomocou ďalšej viditeľnej bariéry.

Okná sú najčastejším miestom vniknutia do bytu a na ich ochranu sa špecializuje model vonkajších žalúzií Titan. Pri odchode na dlhšiu dobu sa však neodporúča nechať vonkajšie žalúzie trvalo zatiahnuté – pôsobí to podozrivo a mohlo by to nalákať zlodeja. Vhodnejšie je nastavenie časového spínača na rolety aj okná.

Bezpečnostné žalúzie pre prípad živelnej katastrofy

Toto vás možno nenapadne: čo keď bude horieť, príde povodeň alebo iná živelná pohroma a niekto zostane uväznený v miestnosti so zatiahnutým vonkajším tienením? Môžeme predpokladať, že v takom prípade vypadne elektrina a napríklad vonkajšie žalúzie tak nepôjdu ovládať.

Existuje riešenie aj pre takúto situáciu. Systém bezpečnostných žalúzií Emergency v prípade náhleho nebezpečenstva žalúzie okamžite vytiahne a sprístupní únikový východ. Je kompatibilný so všetkými vonkajšími žalúziami ISOTRA v prevedení s vodiacimi lištami. Ovláda sa pomocou pružinového mechanizmu a je nezávislý na elektrine, funguje teda aj v prípade výpadku elektrického prúdu.

Najnovšie

Sezónne témy
25. novembra 2022

Užite si advent aj bez adventných trhov

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
394 prečítanie
Užite si advent aj bez adventných trhov
Nenechajte sa otráviť: advent je možné si užiť aj doma alebo na záhrade.
Sezónne témy
24. novembra 2022

Leto v záhradke: práca aj odpočinok

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
394 prečítanie
Leto v záhradke: práca aj odpočinok
Leto buď pochválené. Svetlo dlho do večera, teploty lákajúce na opaľovanie na ležadle alebo zvlaženie v bazéne a bohatý zber z ovocnej a zeleninovej záhrady. Na čo by sme v letných mesiacoch nemali v záhradke zabudnúť - a akú relaxáciu si naopak nenechať ujsť?