Hľadať
Svet Isotra
27. júna 2022

Bezpečie pre deti: ako vyberať tieniacu techniku?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
55 prečítanie
Bezpečie pre deti: ako vyberať tieniacu techniku?
Niekoľko desiatok tisíc detí sa zranilo a vyše dvesto ich dokonca zomrelo v Spojených štátoch od 90. rokov na následky nehody pri zaobchádzaní so žalúziami. Ako na to, aby tienenie bolo bezpečné?

Pozor na retiazky a šnúrky pri vnútornom tienení

Uškrtenie na retiazke od žalúzií môže byť otázkou niekoľkých málo minút a nepomôže potom ani okamžitý prevoz do nemocnice. Podľa novej normy musí byť ovládanie roliet a žalúzií v domovoch s malými deťmi zaistené pomocou ovládacej tyče, kľučky alebo elektronického ovládacieho zariadenia – problém však je v starších stavbách, kde sa podobná norma nemusela dodržiavať.

Ak máte rolety alebo žalúzie od spoločnosti ISOTRA, nemusíte sa báť. Dbáme na bezpečnosť detí a naše výrobky majú hneď niekoľko bezpečnostných prvkov:

        •    Spojka. Vďaka spojke dôjde pri pôsobení sily väčšej ako 6 kg k roztrhnutiu retiazky.

        •    Kladka. Pri použití kladky sa ovládacie šnúry napnú tak, aby sa medzi nimi nemohla vytvoriť slučka.

        •    Navijak a dve kolieska. To zabráni vytváraniu slučiek a zároveň udrží šnúrky v dostatočnej výške mimo dosahu detských rúk.

Od septembra 2014 platí v Českej republike norma ČSN EN 13120, ktorá zaisťuje bezpečnosť malých detí so zreteľom na ovládanie žalúzií pomocou retiazok a podobných mechanizmov. Je záväzná pre všetky novostavby, kam budú mať prístup deti do 3,5 roku veku (42 mesiacov).

Vonkajšie tienenie pomôže zabezpečiť domov pred vlámaním

Vonkajšie žalúzie alebo predokenné rolety samy o sebe dom pred vlámaním nezabezpečia. Môžu ale k jeho bezpečnosti významne prispieť, či už samotným sťažením vstupu do bytu, alebo aj psychologicky pomocou ďalšej viditeľnej bariéry.

Okná sú najčastejším miestom vniknutia do bytu a na ich ochranu sa špecializuje model vonkajších žalúzií Titan. Pri odchode na dlhšiu dobu sa však neodporúča nechať vonkajšie žalúzie trvalo zatiahnuté – pôsobí to podozrivo a mohlo by to nalákať zlodeja. Vhodnejšie je nastavenie časového spínača na rolety aj okná.

Bezpečnostné žalúzie pre prípad živelnej katastrofy

Toto vás možno nenapadne: čo keď bude horieť, príde povodeň alebo iná živelná pohroma a niekto zostane uväznený v miestnosti so zatiahnutým vonkajším tienením? Môžeme predpokladať, že v takom prípade vypadne elektrina a napríklad vonkajšie žalúzie tak nepôjdu ovládať.

Existuje riešenie aj pre takúto situáciu. Systém bezpečnostných žalúzií Emergency v prípade náhleho nebezpečenstva žalúzie okamžite vytiahne a sprístupní únikový východ. Je kompatibilný so všetkými vonkajšími žalúziami ISOTRA v prevedení s vodiacimi lištami. Ovláda sa pomocou pružinového mechanizmu a je nezávislý na elektrine, funguje teda aj v prípade výpadku elektrického prúdu.

Najnovšie

Svet Isotra
25. júna 2022

Ako vyrábame naše vonkajšie žalúzie?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
55 prečítanie
Ako vyrábame naše vonkajšie žalúzie?
V spoločnosti ISOTRA sa už 26 rokov snažíme prinášať čo najlepšiu tieniacu techniku. Aby sme vám boli schopní čo najvyššiu kvalitu ponúknuť, vyrábame si prevažnú väčšinu komponentov výhradne sami pomocou strojov, na ktoré sme právom pyšní. Jedine tak zaručíme, že všetko prebieha podľa našich predstáv. Aká je technologická vyspelosť toho, čo ponúkame?
Dom a záhrada
17. júna 2022

Päť podôb využitia pergoly

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
55 prečítanie
Päť podôb využitia pergoly
Pergola nemusí znamenať len obytnú terasu alebo prístrešok chrániaci auto pred snehom. Zistite, ako môže vyzerať pergola a na čo ju využiť na rôznych miestach záhrady.