Hľadať
Sezónne témy

Jarné upratovanie: umývanie okien, výmena llôžkovín a čistenie žalúzií

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
425 prečítanie
Jarné upratovanie: umývanie okien, výmena llôžkovín a čistenie žalúzií
Jar je v plnom prúde. Ak ste sa ešte nedostali na jarné upratovanie, je najvyšší čas: celý byt a dom chce poriadne upratať. Čím začať, na čo nezabudnúť a ako postupovať pri dôkladnom jarnom upratovaní?

Veľké jarné upratovanie: postup a stratégia

Priniesli sme vám návod na dôkladné jesenné upratovanie. Pri jarnom upratovaní to bude podobné.

Postupujeme od stropu k podlahe. Ometieme pavučiny, utrieme prach na horných skrinkách a zárubniach dverí, vyčistíme svietidlá. Vyperieme záclony a závesy, prípadne vyčistíme tieniacu techniku, pokiaľ to potrebuje. Horizontálne žalúzie býva potrebné čistiť lamelu po lamele, naopak rolety alebo plisse žalúzie sa odprašujú používaním a čistenie nebýva nutné.

Ako čistiť vonkajšie žalúzie sa dočítate v tomto článku.

Skontrolujeme vymaľovanie, vyčistíme vypínače, umyjeme dvere a kľučky. Môžeme otočiť matrace a vymeniť periny za tenšie letné. Na záver povysávame a vytrieme, radšej ako kedysi na kolenách s handrou, aby sme sa dostali naozaj do všetkých rohov a škár.

Umývanie okien

Nezabudneme umyť okná – aj keď sme to už tento rok robili. Aktuálne prebieha peľová sezóna ihličnanov a snáď všetky okná v republike sú plné žltých bodiek. Pokiaľ bude naďalej teplo, môže trvať kvitnutie smrekov až do júna. Ak spŕchne, hurá na umývanie okien. V našom článku si môžete prečítať podrobný návod, ako na to, v skratke: umývame pri vonkajšej teplote 10–20 °C, ideálne, keď je pod mrakom. Začneme s rámami, potom namočíme sklá a zotrieme stierkou alebo vysávačom na okná. Doleštíme čistou mikroutierkou.

Kúpeľňa a kuchyňa

Tieto miestnosti budú vyžadovať trochu viac práce: v kúpeľni sa pozrieme, čo všetko potrebuje zbaviť vodného kameňa, hrdze alebo plesne, a použijeme špeciálne prípravky.

V kuchyni vyčistite rúru a ďalšie spotrebiče, urobte poriadok v špajze a v chladničke a pokiaľ možno vyberte obsah všetkých poličiek a zásuviek, vymyte ich a pretrieďte nepoužívané pomôcky.

Jarné upratovanie záhrady

Po svätojánskom raste, teda koncom júna alebo začiatkom júla, striháme neopadavé kríky v živých plotoch. Platí pravidlo, že vrch plotu by mal byť užší ako základňa, strih teda vedieme mierne našikmo.

Koncom kvetu alebo po odkvitnutí ostrihajte kôstkoviny, rany sa im budú lepšie hojiť a nebude hroziť klejotok. Trávnik môžete prevzdušniť vertikutátorom alebo aspoň hrabľami.

Záhradný odpad môžete naštepovať a buď skompostovať, spáliť v krbe alebo použiť namiesto mulčovacej kôry na záhony.

Nezabudli ste po zime skontrolovať pergolu? Bioklimatické pergoly vyžadujú len minimálnu údržbu, napriek tomu sa treba pozrieť, či napríklad nenapadali listy a vetvičky do odtokových kanálikov.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
425 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
425 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?