Hľadať
Sezónne témy

Jarné upratovanie: umývanie okien, výmena llôžkovín a čistenie žalúzií

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
658 prečítanie
Jarné upratovanie: umývanie okien, výmena llôžkovín a čistenie žalúzií
Jar je v plnom prúde. Ak ste sa ešte nedostali na jarné upratovanie, je najvyšší čas: celý byt a dom chce poriadne upratať. Čím začať, na čo nezabudnúť a ako postupovať pri dôkladnom jarnom upratovaní?

Veľké jarné upratovanie: postup a stratégia

Priniesli sme vám návod na dôkladné jesenné upratovanie. Pri jarnom upratovaní to bude podobné.

Postupujeme od stropu k podlahe. Ometieme pavučiny, utrieme prach na horných skrinkách a zárubniach dverí, vyčistíme svietidlá. Vyperieme záclony a závesy, prípadne vyčistíme tieniacu techniku, pokiaľ to potrebuje. Horizontálne žalúzie býva potrebné čistiť lamelu po lamele, naopak rolety alebo plisse žalúzie sa odprašujú používaním a čistenie nebýva nutné.

Ako čistiť vonkajšie žalúzie sa dočítate v tomto článku.

Skontrolujeme vymaľovanie, vyčistíme vypínače, umyjeme dvere a kľučky. Môžeme otočiť matrace a vymeniť periny za tenšie letné. Na záver povysávame a vytrieme, radšej ako kedysi na kolenách s handrou, aby sme sa dostali naozaj do všetkých rohov a škár.

Umývanie okien

Nezabudneme umyť okná – aj keď sme to už tento rok robili. Aktuálne prebieha peľová sezóna ihličnanov a snáď všetky okná v republike sú plné žltých bodiek. Pokiaľ bude naďalej teplo, môže trvať kvitnutie smrekov až do júna. Ak spŕchne, hurá na umývanie okien. V našom článku si môžete prečítať podrobný návod, ako na to, v skratke: umývame pri vonkajšej teplote 10–20 °C, ideálne, keď je pod mrakom. Začneme s rámami, potom namočíme sklá a zotrieme stierkou alebo vysávačom na okná. Doleštíme čistou mikroutierkou.

Kúpeľňa a kuchyňa

Tieto miestnosti budú vyžadovať trochu viac práce: v kúpeľni sa pozrieme, čo všetko potrebuje zbaviť vodného kameňa, hrdze alebo plesne, a použijeme špeciálne prípravky.

V kuchyni vyčistite rúru a ďalšie spotrebiče, urobte poriadok v špajze a v chladničke a pokiaľ možno vyberte obsah všetkých poličiek a zásuviek, vymyte ich a pretrieďte nepoužívané pomôcky.

Jarné upratovanie záhrady

Po svätojánskom raste, teda koncom júna alebo začiatkom júla, striháme neopadavé kríky v živých plotoch. Platí pravidlo, že vrch plotu by mal byť užší ako základňa, strih teda vedieme mierne našikmo.

Koncom kvetu alebo po odkvitnutí ostrihajte kôstkoviny, rany sa im budú lepšie hojiť a nebude hroziť klejotok. Trávnik môžete prevzdušniť vertikutátorom alebo aspoň hrabľami.

Záhradný odpad môžete naštepovať a buď skompostovať, spáliť v krbe alebo použiť namiesto mulčovacej kôry na záhony.

Nezabudli ste po zime skontrolovať pergolu? Bioklimatické pergoly vyžadujú len minimálnu údržbu, napriek tomu sa treba pozrieť, či napríklad nenapadali listy a vetvičky do odtokových kanálikov.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Svet Isotra
10. mája 2024

5 dôvodov, prečo pridať vonkajšie žalúzie do vášho domova

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
658 prečítanie
5 dôvodov, prečo pridať vonkajšie žalúzie do vášho domova
Vonkajšie žalúzie nie sú len estetickým doplnkom. Sú multifunkčným riešením, ktoré môže vylepšiť váš domov mnohými spôsobmi. Tu je päť kľúčových dôvodov, prečo by ste mali zvážiť ich inštaláciu.
Svet Isotra
8. mája 2024

Dverná sieť proti hmyzu: Typ H2

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
658 prečítanie
Dverná sieť proti hmyzu: Typ H2
Zostaňte ochránení a v pohodlí s novou dvernou sieťou proti hmyzu typu H2, ktorá prichádza na trh ako vylepšenie populárneho modelu H1.