Hľadať
Sezónne témy
7. novembra 2022

Halloween a Dušičky: pocta tým, ktorí nás opustili

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
29 prečítanie
Halloween a Dušičky: pocta tým, ktorí nás opustili
Mnoho kultúr po celom svete na prelome októbra a novembra nejakou formou spomína na svojich predkov a zosnulých členov rodiny. Aké tradície prevádzkujete okolo sviatku Všetkých svätých vy a čím sa môžete inšpirovať?

Halloween

Na prvom mieste sa budeme venovať Halloweenu nie preto, že by sme tento anglosaský sviatok uprednostňovali, ale čisto z toho dôvodu, že je v kalendári najskôr. Názov Halloween pochádza zo skratky All Hallow's Eve, teda „večer pred sviatkom Všetkých svätých“. Sviatok Všetkých svätých si západné kresťanstvo pripomína prvého novembra a podobne, ako keď napríklad chodí Mikuláš v predvečer samotného sviatku svätého Mikuláša, oslavujeme aj Halloween v predvečer Všetkých svätých.

Halloween sa u nás uchytil zrejme preto, že jeho výzdoba je veselá a jednoduchá. Vyrábať najrôznejšie strašidelné dekorácie a dlabať tekvice baví predovšetkým deti, aj pre dospelých ide ale o vítanú vzpruhu pred nadchádzajúcou ponurou zimou. Žiarivo oranžové tekvice ale nie sú pôvodnou halloweenskou výzdobou: pôvodne sa vydlabávali repy, a to aj u nás. V starom keltskom kalendári potom noci z 31. októbra na 1. novembra vládol Samhain, jeden zo štyroch hlavných sviatkov. Pre Keltov išlo o dobu, kedy sa stierajú hranice medzi svetom živých a svetom mŕtvych, zosnulí sa môžu dočasne vrátiť na zem a živí zase navštíviť podsvetie.

Či už budete chcieť osláviť Halloween, alebo keltský Samhain, nič vám nebráni v usporiadaní oslavy napríklad na záhrade, pokiaľ nenastanú vyložené čľapkanice. A aj keby nastali, ochráni vás bioklimatická pergola so zaťahovacou strechou a postranným tienením.

Día de Muertos

V Mexiku, ale aj v niektorých krajinách Strednej a Južnej Ameriky sa pripomienka našich drahých zosnulých nazýva jednoducho Deň mŕtvych. Ide o pestrú záležitosť plnú kostýmov kostlivcov, oranžových kvetov, jedla a pitia. Tento fenomén spodobil v posledných rokoch aj množstvo animovaných filmov, napríklad Coco alebo Kniha života. Zosnulým rodiny zdobia špeciálne oltáre, kam umiestňujú ich fotografie a prestierajú obľúbené pokrmy nebožtíkov. Inšpirujte sa obrázkami z mexických osláv a vyrobte si napríklad obrázok kostlivca ako dekoráciu na sklo.

Dušičky

Na české Dušičky príde rad až druhého novembra, po Halloweene (31. 10.) a sviatku Všetkých svätých (1. 11.). České rodiny v tomto období tradične navštevujú cintoríny a upravujú náhrobky svojich príbuzných. Cez dušičkový víkend tak obvykle hustne doprava a v kombinácii s hmlami alebo dažďami, ktoré sú v tomto čase obvyklé, hrozí zvýšené riziko dopravných nehôd. Časť ľudí preto chodí na cintorín už cez predchádzajúci víkend alebo na Deň vzniku samostatného českého štátu (28. 10.), kedy je voľno a sú zatvorené obchody.

Vyrobte si s nami jesenný veniec, ktorý môžete zavesiť na dvere, ale použiť aj ako originálnu dekoráciu na hrob.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Sezónne témy
25. novembra 2022

Užite si advent aj bez adventných trhov

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
29 prečítanie
Užite si advent aj bez adventných trhov
Nenechajte sa otráviť: advent je možné si užiť aj doma alebo na záhrade.
Sezónne témy
24. novembra 2022

Leto v záhradke: práca aj odpočinok

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
29 prečítanie
Leto v záhradke: práca aj odpočinok
Leto buď pochválené. Svetlo dlho do večera, teploty lákajúce na opaľovanie na ležadle alebo zvlaženie v bazéne a bohatý zber z ovocnej a zeleninovej záhrady. Na čo by sme v letných mesiacoch nemali v záhradke zabudnúť - a akú relaxáciu si naopak nenechať ujsť?