Hľadať
Sezónne témy
19. júna 2023

Relaxácia doma - odplavte starosti vo vani

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
354 prečítanie
Relaxácia doma - odplavte starosti vo vani
Vaňa alebo aj sprcha je pre veľa z nás synonymom relaxácie. Teplá voda odplavuje starosti a pomáha nám sa uvoľniť. Ako najlepšie relaxovať v kúpeľni?

Kúpeľ všetkými zmyslami

Starostlivosť o seba je základom psychického aj fyzického zdravia a bez pravidelného odpočinku nemôžete čakať, že dlhodobo vydržíte fit. Relaxácia v prostredí vlastnej kúpeľne sa ponúka: napustená vaňa na odpočinok priamo zvádza. Pri odpočívaní vo vani môžete zapojiť všetky zmysly:

Hmat

Pridajte do vane penu alebo šumivú guľu, hrajte sa s ňou a sledujte jej premenlivé textúry. Kožou vnímame aj teplotu vody: mala by byť teplá, ale nie nepríjemne horúca. Keď je horúco, môže priniesť príjemnú pohodu aj chladnejší kúpeľ. A ak máte vo vani alebo na sprchovej hlavici masážne trysky, môžete sa pohrať aj s intenzitou vodného prúdu.

Čuch

Zamestnať nos môžete prostredníctvom voňavých solí do kúpeľa, ďalších kúpeľových prípravkov, ale aj vonných sviečok, aromalámp alebo difuzérov. Vyberte si vôňu, ktorá sa vám páči, alebo zvoľte podľa jej vlastností: levanduľa alebo medovka upokojí, santal a pačuli povzbudzuje, citrón alebo bazalka pomáhajú od bolesti hlavy…

Chuť

Pripravte si do vane občerstvenie, ideálne niečo, u čoho nevadí, keby náhodou spadlo do vody. Ideálne je napríklad ovocie, spoločný kúpeľ vo dvojici si potom môžete spestriť napríklad aj pohárom sektu.

Sluch

K príjemnému kúpeľu je ideálne pustiť si relaxačnú hudbu. Pokiaľ ale chcete namiesto úplného vypnutia trochu zamestnať hlavu, skúste počúvať podcasty alebo audioknihy.    

Zrak

Knižky v kúpeľni navlhnú, ale časopis si do vane pokojne zoberte. Po vizuálnej stránke môžete podporiť odpočinok príjemným prostredím v kúpeľni, napríklad zladením obkladov, textílií a doplnkov.

Meditácia a hlboké dýchanie

Čas vo vani môžete využiť aj na meditáciu alebo dychové cvičenia. Zavrite oči, sústreďte sa na svoj dych a pomaly, zhlboka vdychujte a vydychujte. S každým výdychom si predstavujte, ako sa z vášho tela odplavuje všetko napätie a stres. Výhodou meditácie vo vani je, že máte dopredu zaistené vhodné a nerušené prostredie, vyhradíte si čas a teplá voda vás pomôže uvoľniť aj fyzicky.

Okno v kúpeľni

Máte v kúpeľni okno? Denné svetlo spríjemňuje napríklad čítanie vo vani, uľahčuje líčenie a vďaka možnosti vetrania bráni vzniku plesní. Aj okno v kúpeľni je ale potrebné vhodne zatieniť. O tienení do kúpeľne sme už písali. Všeobecne je kvôli vlhku v kúpeľni najvhodnejšie využiť vonkajšie tienenie, v rámci regulácie svetla najlepšie vonkajšie žalúzie. Ale aj ak chcete vnútorné tienenie, nie je nič stratené. Na kúpeľňové okno môžete použiť vnútorné horizontálne žalúzie, elegantné plisse alebo rolety deň a noc, ktoré vám poskytnú súkromie pri kúpaní za tmy.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
5. júna 2024

Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
354 prečítanie
Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov
Vplyv UV žiarenia na zdravie ľudí a životnosť domácich interiérov je často podceňovaný. Dlhodobá expozícia UV žiareniu môže spôsobiť poškodenie kože, zrýchlené starnutie a dokonca aj riziko kožných ochorení. Rovnako môže UV žiarenie postupne poškodiť nábytok, podlahy a ďalšie prvky interiéru. Riešením, ako sa proti týmto rizikám brániť, je efektívna tieniaca technika, ktorá môže významne znížiť množstvo UV žiarenia prenikajúceho do vášho domova.
Urob si sám
5. júna 2024

Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
354 prečítanie
Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému
Máte záhradku alebo aspoň pár kvetináčov za oknom a radi by ste si vypestovali nejakú vlastnú zeleninu? Zoznam plodín, ktoré nevyžadujú prílišnú starostlivosť, a tipy pre začínajúcich záhradníkov.