Hľadať
Sezónne témy
9. októbra 2022

Farby pre zimnú pohodu: ako si zariadiť útulný domov v duchu hygge?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
450 prečítanie
Farby pre zimnú pohodu: ako si zariadiť útulný domov v duchu hygge?
Ako sa psychicky čo najlepšie pripraviť na zimu? Ktoré farby vám pomôžu, aby ste sa doma cítili dobre? Tipy a rady, ako si pred zimou zútulniť domácnosť.

Životný štýl hygge: ako si spríjemniť zimné obdobie

Hygge pochádza z Dánska a Dáni, rovnako ako všetci Škandinávci, dobre vedia, ako prežiť dlhé a tmavé zimy: obklopiť sa priateľmi, pridať svetlo sviečok a zabaliť sa do teplých diek a oblečenia.

Byť v teple je jednou z dôležitých podmienok hygge! O tom, ako udržať doma ideálnu tepelnú pohodu, sme písali tu. A dávajte pozor aj na zbytočné prefukovanie oknami a dverami.

Okrem vyššie spomenutého k hygge patrí dobré jedlo, šálka horúceho nápoja… a neoddeliteľným faktorom je aj útulné a príjemné prostredie. Pri zariaďovaní interiéru hygge kladie dôraz na neutrálne farby – práve tie pomáhajú vytvoriť pokojnú a pozitívnu atmosféru.

Vhodné farby pre zariadenie domova v štýle hygge

  • svetlo šedá
  • krémová
  • rôzne odtiene hnedej
  • hrejivé pastelové farby

Do neutrálnych, skôr svetlejších a teplejších farieb môže byť ladený nábytok aj doplnky – deky, vankúšiky a iné dekorácie. Zabúdať by sme ale nemali ani na zatienenie okien, ktoré v byte zaberajú pomerne veľkú plochu – pritom vnútorné žalúzie alebo napríklad plisse pôsobia najpríjemnejšie práve v prírodných odtieňoch.

Farby do zimného interiéru

Veľký prehľad, aký vplyv majú farby na váš organizmus, sme vám priniesli v lete. Práve v zime trávime obvykle doma najviac času, a preto sa hodí mať návrh interiéru farebne prispôsobený zimnému obdobiu – energiu, ktorú nemôžeme dopĺňať zo slnečného svitu, tak aspoň čiastočne získame späť z okolia. Optimistické farby môžete domovu dodať okrem doplnkov napríklad aj na vnútorných roletách alebo japonských žalúziách.

Aké farby nám v zime zdvihnú náladu?

  • žltá (oslobodzuje a prináša radosť)
  • oranžová (povzbudzuje a zahrieva)
  • ružová (roznežňuje a uvoľňuje)
  • modrá (upokojuje a harmonizuje)
  • zelená (vyrovnáva a pomáha relaxovať)

Okrem farebného vyladenia interiéru nezabúdajte aj v zime chodiť von (aspoň pol hodinky na čerstvom vzduchu pomôže našej psychike aj fyzickej kondícii). Jedzte zdravo, ale zároveň tak, aby vás jedlo zahrialo a zasýtilo – vhodné sú napríklad husté polievky, pečená zelenina alebo strukovinové eintopfy. Dostatočne odpočívajte a veľa spite, stretávajte sa s priateľmi a blízkymi a zima nemá šancu dostať sa vám na kobylku!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
6. februára 2024

Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
450 prečítanie
Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu
Zima môže byť nielen časom pokoja a pohody pri krbe, ale aj príležitosťou na vytvorenie nezabudnuteľných rodinných zážitkov vonku. Prinášame vám niekoľko nápadov na zimné aktivity pre celú rodinu, ktoré nielenže posilnia fyzickú kondíciu, ale tiež vytvoria príležitosť na spoločne strávený čas.
Dom a záhrada
5. februára 2024

Ekologické trendy pre domov

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
450 prečítanie
Ekologické trendy pre domov
Jedným z hlavných trendov poslednej doby je ekologická šetrnosť a udržateľnosť. Zodpovedným správaním sa k prírode ale môžeme obvykle pomôcť aj vlastnej peňaženke. Ako teda vylepšiť svoj domov tak, aby vyhovoval požiadavkám udržateľného bývania a pritom bol moderný a elegantný?