Hľadať
Sezónne témy
29. augusta 2023

Ako zabaviť deti cez prázdniny

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
69 prečítanie
Ako zabaviť deti cez prázdniny
Babičky nie sú k dispozícii, dovolenka na celé prázdniny nevystačí a zvyšný čas pokryť tábormi z nejakého dôvodu nejde? Zaveďte si s deťmi prázdninový rytmus doma a na záhrade.

Leto na záhrade

Čím väčšia záhrada, tým lepšia možnosť vyžitia pre deti akéhokoľvek veku. Malých aj väčších školákov väčšinou baví preskúmavať záhradu na vlastnú päsť, či už osamote, alebo v partii. Dospievajúci už si radšej zalezú do záhradnej hojdačky alebo na terasu pod markízu s mobilom či časopisom. Stačí dohliadnuť na namazanie opaľovacím krémom, občas ich skontrolovať pohľadom z okna a dodávať zásoby jedla a pitia.

Nenechávajte deti bez dozoru na záhrade, kde je nezakrytý bazén alebo iná vodná plocha!

Jedlo môžete spojiť s pobytom vonku a nechať deti, nech si pripravia piknik. Pod stromom alebo pod pergolou si môžu roztiahnuť piknikovú deku a vziať von košík či batoh s jedlom, uzatvárateľné fľaše s nápojmi a plastový riad. Stolovanie vonku ich bude baviť. Prípadne môžete rovno zorganizovať malú záhradnú párty.

Vonku môžete prevádzkovať množstvo aktivít. Prečítajte si napríklad náš článok o tom, ako zabaviť deti na záhrade, ale aj na terase či balkóne. Ak nie je veľké teplo, môžu sa deti vyšantiť pomocou pohybových hier, na prekážkových dráhach alebo rôznych pretekoch a loptových hrách. V tropických teplotách zvoľte napríklad maľovanie kriedami na chodník alebo iné nenáročné činnosti.

Väčším deťom môžete ponúknuť možnosť zárobku pomocou jednoduchých prác na záhrade a okolo domu. Môžu natierať plot, kosiť trávnik, plieť alebo žať úrodu. Za prácu nad rámec bežných povinností by mali dostať rozumnú odmenu.

Potrebujete ďalšie tipy? Inšpirujte sa v našom predchádzajúcom článku, ako si užiť leto s deťmi na záhrade.

Spojte sa s ostatnými rodičmi

Majú deti v okolí kamarátov? Dohovorte sa s ostatnými rodičmi na striedaní „strážnej služby“: jeden deň môžu byť všetky deti u vás, inokedy zasa u susedov. Týmto spôsobom získate aspoň nejaký čas na prácu.

Na podobnom princípe môžete vytvoriť mini „tábor“, kedy vezme vždy jeden z rodičov deti na výlet, piknik alebo na ihrisko.

Prímestské tábory

Niektoré deti nechcú spať mimo domov, ale program na prímestských táboroch ocenia. Aj na poslednú chvíľu sa dajú nájsť miesta na táboroch vo vašom okolí. Skúste hľadať na internete alebo preskúmať vývesky pred školou, v materskom centre alebo na miestnom úrade. K dispozícii je celý rad tém od športových kempov po jazykové a počítačovo zamerané kurzy.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Svet Isotra
12. septembra 2023

Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
69 prečítanie
Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály
Máte okná v rohu budovy, či už ide o vonkajší alebo vnútorný roh? Teraz ich môžete pohodlne zatieniť bez toho, aby v zlome zostávala vodiaca lišta a rušila výhľad po vytiahnutí žalúzie. Jediná podmienka je pravý uhol, teda deväťdesiatstupňový roh.
Dom a záhrada
11. septembra 2023

Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
69 prečítanie
Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá
Záhrada nemusí slúžiť len ľuďom – úžitok z nej majú aj domáci miláčikovia. Môže slúžiť na vybehanie, osvieženie v jazierku či bazéne alebo len ako nový priestor na hru. Ako na to, aby záhrada domácim zvieratám dobre poslúžila a nebola pre nich nebezpečná?