Najkratšie a najdlhšie prázdniny
Letné prázdniny sú v Českej republike štandardné a ich určovanie je jednoduché: od 1. júla do 31. augusta. To ale neznamená, že majú deti a študenti stredných škôl vždy voľno presne 62 dní. Vo väčšine rokov sa pridajú tri dni: keď začína júl v pondelok, končí august v sobotu, takže školáci dostanú okrem posledného júnového víkendu k dobru ešte prvú septembrovú nedeľu. A v prípade, že prvý júl pripadne na nedeľu, nejde sa do školy ešte celý prvý septembrový víkend.
Zvláštna situácia potom nastáva, keď je 30. júna v piatok, prípadne 1. septembra v pondelok. Takáto situácia totiž prináša „osirelé“ dni buď na začiatku, alebo naopak na konci školského roka – v prvom prípade by bol prvý školský deň v piatok, v druhom by sa rozdávalo vysvedčenie v pondelok. A veľká časť rodičov a študentov by pravdepodobne nechcela prerušovať prvý alebo posledný prázdninový týždeň kvôli jednému dňu. Preto sa pri organizácii školského roka MŠMT sirotám vyhýba a keby mal posledný deň školského roka pripadnúť na pondelok, končí škola už v piatok – a adekvátne sa postupuje aj na prvý školský deň v piatok. Takáto situácia nastala práve tento rok, v piatok ste tým pádom namiesto prvého dňa školy mohli usporiadať záhradné párty a užiť si ešte tri septembrové dni voľna navyše.
Študujúci na základných a stredných školách majú ale smolu, pokiaľ prázdniny začnú v stredu alebo vo štvrtok. Potom aj začiatok školy pripadne na všedný deň, iný ako piatok, a namiesto 65 ich čaká iba daných 62 voľných dní v kuse.
Najmenší a najväčší počet sviatkov mimo víkendov
Pripadá vám, že sú skoro všetky štátne sviatky cez víkend? Je to len zdanie: zákon č. 245/2000 Zb. o štátnych sviatkoch, o ostatných sviatkoch, o významných dňoch a o dňoch pracovného pokoja vymedzuje celkom 13 voľných dní. Tie sú rozvrhnuté tak, že vždy niektorý z nich pripadne na víkend, ale vždy minimálne 8 vyjde na všedné dni.
Zaujíma vás, ktorý je ten nešťastný rok, kedy si užijete len 8 voľných dní z 13? Stačí skontrolovať kalendár: ide vždy o neprestupný rok začínajúci sobotou. Zato v neprestupnom roku, ktorý začína pondelkom alebo štvrtkom, a v priestupnom roku začínajúcom stredou môžete oslavovať: tu „prepadnú“ len dva voľné dni a jedenásť sviatkov bude v dni nepracovné. Ide zároveň o maximálny počet voľných nepracovných dní. Najbežnejšia situácia je celkom desať voľných dní v roku.
Zoznam štátnych a ostatných sviatkov
Štátnych aj ostatných sviatkov je sedem, dohromady ide však len o 13 voľných dní, pretože prvý január figuruje v oboch zoznamoch. Výpočet nájdete tu:
Štátne sviatky
- 1. januára – Deň obnovy samostatného českého štátu
- 8. mája – Deň víťazstva
- 5. júla – Deň slovanských vierozvestcov Cyrila a Metoda
- 6. júla – Deň upálenia majstra Jána Husa
- 28. septembra – Deň českej štátnosti
- 28. októbra – Deň vzniku samostatného československého štátu
- 17. novembra – Deň boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodný deň študentstva
Pre zaujímavosť: jediný mesiac, v ktorom nie je v ČR nikdy ani jeden sviatočný deň, je február.
Ako osláviť štátne a ostatné sviatky
Okrem Vianoc a Veľkej noci si v Českej republike na slávenie sviatkov veľmi nepotrpíme a berieme ich skôr ako dodatočné víkendové dni – doháňame resty. Je to škoda. Kým je pekné počasie, pozvite priateľov pod pergolu, a keď bude sychravo, skúste náhradný program v obývačke. Na všetkých sviatkoch sa dá nájsť dôvod na oslavu!