Hľadať
Sezónne témy
11. októbra 2023

Prázdniny a voľné dni počas sviatkov: ktoré roky sú najlepšie?

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
137 prečítanie
Prázdniny a voľné dni počas sviatkov: ktoré roky sú najlepšie?
Skončili najdlhšie prázdniny, aké môžu školáci v Českej republike mať. Aké dlhé boli oproti štandardným a aký najvyšší počet voľných dní mimo víkendov môžeme u nás mať?

Najkratšie a najdlhšie prázdniny

Letné prázdniny sú v Českej republike štandardné a ich určovanie je jednoduché: od 1. júla do 31. augusta. To ale neznamená, že majú deti a študenti stredných škôl vždy voľno presne 62 dní. Vo väčšine rokov sa pridajú tri dni: keď začína júl v pondelok, končí august v sobotu, takže školáci dostanú okrem posledného júnového víkendu k dobru ešte prvú septembrovú nedeľu. A v prípade, že prvý júl pripadne na nedeľu, nejde sa do školy ešte celý prvý septembrový víkend.

Zvláštna situácia potom nastáva, keď je 30. júna v piatok, prípadne 1. septembra v pondelok. Takáto situácia totiž prináša „osirelé“ dni buď na začiatku, alebo naopak na konci školského roka – v prvom prípade by bol prvý školský deň v piatok, v druhom by sa rozdávalo vysvedčenie v pondelok. A veľká časť rodičov a študentov by pravdepodobne nechcela prerušovať prvý alebo posledný prázdninový týždeň kvôli jednému dňu. Preto sa pri organizácii školského roka MŠMT sirotám vyhýba a keby mal posledný deň školského roka pripadnúť na pondelok, končí škola už v piatok – a adekvátne sa postupuje aj na prvý školský deň v piatok. Takáto situácia nastala práve tento rok, v piatok ste tým pádom namiesto prvého dňa školy mohli usporiadať záhradné párty a užiť si ešte tri septembrové dni voľna navyše.

Študujúci na základných a stredných školách majú ale smolu, pokiaľ prázdniny začnú v stredu alebo vo štvrtok. Potom aj začiatok školy pripadne na všedný deň, iný ako piatok, a namiesto 65 ich čaká iba daných 62 voľných dní v kuse.

Najmenší a najväčší počet sviatkov mimo víkendov

Pripadá vám, že sú skoro všetky štátne sviatky cez víkend? Je to len zdanie: zákon č. 245/2000 Zb. o štátnych sviatkoch, o ostatných sviatkoch, o významných dňoch a o dňoch pracovného pokoja vymedzuje celkom 13 voľných dní. Tie sú rozvrhnuté tak, že vždy niektorý z nich pripadne na víkend, ale vždy minimálne 8 vyjde na všedné dni.

Zaujíma vás, ktorý je ten nešťastný rok, kedy si užijete len 8 voľných dní z 13? Stačí skontrolovať kalendár: ide vždy o neprestupný rok začínajúci sobotou. Zato v neprestupnom roku, ktorý začína pondelkom alebo štvrtkom, a v priestupnom roku začínajúcom stredou môžete oslavovať: tu „prepadnú“ len dva voľné dni a jedenásť sviatkov bude v dni nepracovné. Ide zároveň o maximálny počet voľných nepracovných dní. Najbežnejšia situácia je celkom desať voľných dní v roku.

Zoznam štátnych a ostatných sviatkov

Štátnych aj ostatných sviatkov je sedem, dohromady ide však len o 13 voľných dní, pretože prvý január figuruje v oboch zoznamoch. Výpočet nájdete tu:

Štátne sviatky

  • 1. januára – Deň obnovy samostatného českého štátu
  • 8. mája – Deň víťazstva
  • 5. júla – Deň slovanských vierozvestcov Cyrila a Metoda
  • 6. júla – Deň upálenia majstra Jána Husa
  • 28. septembra – Deň českej štátnosti
  • 28. októbra – Deň vzniku samostatného československého štátu
  • 17. novembra – Deň boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodný deň študentstva

Pre zaujímavosť: jediný mesiac, v ktorom nie je v ČR nikdy ani jeden sviatočný deň, je február.

Ako osláviť štátne a ostatné sviatky

Okrem Vianoc a Veľkej noci si v Českej republike na slávenie sviatkov veľmi nepotrpíme a berieme ich skôr ako dodatočné víkendové dni – doháňame resty. Je to škoda. Kým je pekné počasie, pozvite priateľov pod pergolu, a keď bude sychravo, skúste náhradný program v obývačke. Na všetkých sviatkoch sa dá nájsť dôvod na oslavu!

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Svet Isotra
10. mája 2024

5 dôvodov, prečo pridať vonkajšie žalúzie do vášho domova

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
137 prečítanie
5 dôvodov, prečo pridať vonkajšie žalúzie do vášho domova
Vonkajšie žalúzie nie sú len estetickým doplnkom. Sú multifunkčným riešením, ktoré môže vylepšiť váš domov mnohými spôsobmi. Tu je päť kľúčových dôvodov, prečo by ste mali zvážiť ich inštaláciu.
Svet Isotra
8. mája 2024

Dverná sieť proti hmyzu: Typ H2

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
137 prečítanie
Dverná sieť proti hmyzu: Typ H2
Zostaňte ochránení a v pohodlí s novou dvernou sieťou proti hmyzu typu H2, ktorá prichádza na trh ako vylepšenie populárneho modelu H1.