Hľadať
Sezónne témy
20. septembra 2022

Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
410 prečítanie
Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?
Pohyb v prírode, harmonické prostredie a kvalitný spoločný čas s blízkymi ľuďmi – to všetko nám pomáha udržovať si duševné zdravie a dobrý psychický stav. S nadchádzajúcou jeseňou nás ovplyvňuje úbytok svetla, horšie počasie a ďalšie negatívne vplyvy. Skúste doplniť energiu a harmóniu do svojho života pomocou dobrej životosprávy, dostatku svetla a zmien v interiéri.

Stres, alebo depresia?

Niekedy je ťažké rozlíšiť, kedy každodenné problémy a stres prerástli do depresie. So stresom môžeme bojovať zlepšením životosprávy, relaxačnými cvikmi a rekreačnými aktivitami; v prípade depresie býva potrebné vyhľadať odborníka na duševné zdravie.

Príznaky depresie:

  • problémy so spánkom
  • poruchy príjmu potravy – nechutenstvo alebo naopak prejedanie
  • pokles energie, stála, nadmerná únava
  • problémy s pamäťou
  • apatia, nechuť aj do predtým obľúbených činností
  • smútok, podráždenosť, nevysvetliteľné zmeny nálad
  • zhoršená pamäť aj schopnosť sústredenia
  • znížené sebavedomie, pocity viny, úzkosti, bezcennosti
  • pesimistický náhľad na budúcnosť

Sezónna depresia prichádza na jeseň a v zime, obvykle sa každý rok vracia. Jej najobvyklejšia liečba je terapia svetlom: prečítajte si, ako prirodzeným spôsobom čo najviac zvýšiť príjem denného svetla počas zimných mesiacov.

Správna životospráva pomáha duševnému zdraviu

Kvalitný spánok, pravidelné a výživné jedlo, každodenný pohyb a obmedzenie elektronických zariadení a „obrazoviek“ aspoň pred spaním: všetci to poznáme, málokto to naozaj dodržiava. Ako bojovať so stereotypmi, lenivosťou a zlými zvykmi?

Nariaďte si budík na zaspávanie miesto na vstávanie. Skrátka si určite hodinu, kedy chcete byť v posteli, vyhraďte si dostatočnú dobu na výpravu (sprcha, čistenie zubov) a zapnite si každý deň „budíka na spánok“. Po jeho zazvonení v rýchlosti dorobte to, čomu sa práve venujete, vykonajte večerné rutiny a zalezte si do postele s knižkou alebo prehrávačom hudby/hovoreného slova. Bude sa vám lepšie vstávať a váš organizmus vám poďakuje.

Plánujte jedálniček: to je zasa trik na prísun kvalitného jedla. Nevymýšľajte si jedlá príliš zložité, z nedostupných surovín alebo také, ktoré vám veľmi nechutia. Keď si naplánujete večeru zdravú, ale pritom chutnú a nenáročnú na prípravu, nebudete mať chuť odbiť sa chlebom so salámou.

Pohyb je pre telesnú i duševnú kondíciu nesmierne dôležitý. Nájdite si druh pohybu, ktorý vás baví, a zaraďte ho niekoľkokrát týždenne napevno do diára, ako napríklad pracovné porady alebo návštevu lekára. Naučíte sa s ním počítať.

Dobíjajte energiu príjemným domácim prostredím

Prostredie, v ktorom bývame a pracujeme, má veľký vplyv na to, ako sa cítime. Pokúste sa doma čo najviac presvetliť interiér, udržujte lad a poriadok a podľa toho, čo vám práve chýba, nalaďte domov buď do pohody v štýle hygge, alebo doplňte energiu veselými farbami na interiérovom textile, tienení a inom zariadení miestností.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
410 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
410 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?