Hľadať
Sezónne témy
5. mája 2023

Chráňte svoje zdravie: pomôže aj kvalitné tienenie

Ing. kateřina jelenová
3 min.
173 prečítanie
Chráňte svoje zdravie: pomôže aj kvalitné tienenie
Každoročne si 7. apríla pripomíname Svetový deň zdravia. Tento rok je to už 75 rokov od založenia Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá sa snaží o globálnu osvetu čo sa týka najrôznejších zdravotných problémov. K tomu, aby sme boli zdravší, môžeme sami prispieť mnohými spôsobmi. Jedným z nich je aj tieniaca technika.

Slniečko len vtedy, keď ho potrebujete

Na tvorbu vitamínu D je dôležité vystavovať pokožku slnečným lúčom aspoň niekoľko minút denne. Nadmerné slnenie ale koži škodí a môže viesť k chorobám kože. Príliš ostré slnečné svetlo môže tiež poškodiť zrak.

Vďaka tieneniu sa môžete doma aj vonku slniť len vtedy, keď to uznáte za vhodné. Dokonca aj moderné hliníkové pergoly majú funkciu naklápania stropných lamiel, takže si môžete čerstvý vzduch na záhrade užívať bez rizika spálenia.

Hľadáte pohodlné zatienenie balkóna alebo terasy? Zvážte miesto slnečníkov markízu na stenu. Dokáže zakryť väčší priestor a v stiahnutom stave lepšie odoláva vetru.

Obrana proti prílišnej horúčave aj mrazu

Dôkladné vonkajšie tienenie zohráva nezanedbateľnú úlohu v regulácii teploty v domácnosti a teda aj v šetrení nákladov na klimatizáciu či kúrenie. Prehriate obytné miestnosti počas leta môžu mať negatívny vplyv na náš zdravotný stav: zhoršujú kvalitu spánku, príliš veľká teplota spolu s nedostatočným pitným režimom môžu spôsobiť dehydratáciu a v krajných prípadoch aj úpal.

Od zaklopených vonkajších žalúzií alebo zatiahnutých predokenných roliet sa horúco odráža a interiér sa tak nezahrieva. V zime naopak pomáhajú udržať teplo vo vnútri domu, takže sa oknami tak nevyžiaria von.

Zníženie nákladov na klimatizáciu a na vykurovanie sa pozitívne prejaví aj na stave domácich financií. Ten síce nemá priamy vplyv na naše fyzické zdravie, ale prinajmenšom môže prispieť k lepšiemu psychickému stavu. A ten rozhodne ovplyvňuje celkovú kondíciu organizmu a napríklad aj rýchlosť zotavovania sa z chorôb.

Ochrana proti hluku

Naše zdravie poškodzuje aj nadmerný hluk. Vysoká hladina hluku znemožňuje odpočinok, poškodzuje sluch, znižuje imunitu a má negatívny vplyv na kardiovaskulárnu sústavu. Pritom efektívne vonkajšie žalúzie, prípadne zatiahnuté predokenné rolety znižujú hladinu hluku prichádzajúceho zvonku. Chráni teda nielen náš zrak, ale aj sluch.

Ing. kateřina jelenová

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
173 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
173 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?