Hľadať
Sezónne témy
5. mája 2023

Chráňte svoje zdravie: pomôže aj kvalitné tienenie

Ing. kateřina jelenová
3 min.
285 prečítanie
Chráňte svoje zdravie: pomôže aj kvalitné tienenie
Každoročne si 7. apríla pripomíname Svetový deň zdravia. Tento rok je to už 75 rokov od založenia Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá sa snaží o globálnu osvetu čo sa týka najrôznejších zdravotných problémov. K tomu, aby sme boli zdravší, môžeme sami prispieť mnohými spôsobmi. Jedným z nich je aj tieniaca technika.

Slniečko len vtedy, keď ho potrebujete

Na tvorbu vitamínu D je dôležité vystavovať pokožku slnečným lúčom aspoň niekoľko minút denne. Nadmerné slnenie ale koži škodí a môže viesť k chorobám kože. Príliš ostré slnečné svetlo môže tiež poškodiť zrak.

Vďaka tieneniu sa môžete doma aj vonku slniť len vtedy, keď to uznáte za vhodné. Dokonca aj moderné hliníkové pergoly majú funkciu naklápania stropných lamiel, takže si môžete čerstvý vzduch na záhrade užívať bez rizika spálenia.

Hľadáte pohodlné zatienenie balkóna alebo terasy? Zvážte miesto slnečníkov markízu na stenu. Dokáže zakryť väčší priestor a v stiahnutom stave lepšie odoláva vetru.

Obrana proti prílišnej horúčave aj mrazu

Dôkladné vonkajšie tienenie zohráva nezanedbateľnú úlohu v regulácii teploty v domácnosti a teda aj v šetrení nákladov na klimatizáciu či kúrenie. Prehriate obytné miestnosti počas leta môžu mať negatívny vplyv na náš zdravotný stav: zhoršujú kvalitu spánku, príliš veľká teplota spolu s nedostatočným pitným režimom môžu spôsobiť dehydratáciu a v krajných prípadoch aj úpal.

Od zaklopených vonkajších žalúzií alebo zatiahnutých predokenných roliet sa horúco odráža a interiér sa tak nezahrieva. V zime naopak pomáhajú udržať teplo vo vnútri domu, takže sa oknami tak nevyžiaria von.

Zníženie nákladov na klimatizáciu a na vykurovanie sa pozitívne prejaví aj na stave domácich financií. Ten síce nemá priamy vplyv na naše fyzické zdravie, ale prinajmenšom môže prispieť k lepšiemu psychickému stavu. A ten rozhodne ovplyvňuje celkovú kondíciu organizmu a napríklad aj rýchlosť zotavovania sa z chorôb.

Ochrana proti hluku

Naše zdravie poškodzuje aj nadmerný hluk. Vysoká hladina hluku znemožňuje odpočinok, poškodzuje sluch, znižuje imunitu a má negatívny vplyv na kardiovaskulárnu sústavu. Pritom efektívne vonkajšie žalúzie, prípadne zatiahnuté predokenné rolety znižujú hladinu hluku prichádzajúceho zvonku. Chráni teda nielen náš zrak, ale aj sluch.

Ing. kateřina jelenová

Najnovšie

Svet Isotra
10. mája 2024

5 dôvodov, prečo pridať vonkajšie žalúzie do vášho domova

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
285 prečítanie
5 dôvodov, prečo pridať vonkajšie žalúzie do vášho domova
Vonkajšie žalúzie nie sú len estetickým doplnkom. Sú multifunkčným riešením, ktoré môže vylepšiť váš domov mnohými spôsobmi. Tu je päť kľúčových dôvodov, prečo by ste mali zvážiť ich inštaláciu.
Svet Isotra
8. mája 2024

Dverná sieť proti hmyzu: Typ H2

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
285 prečítanie
Dverná sieť proti hmyzu: Typ H2
Zostaňte ochránení a v pohodlí s novou dvernou sieťou proti hmyzu typu H2, ktorá prichádza na trh ako vylepšenie populárneho modelu H1.