Úspora nákladov vďaka exteriérovej tieniacej technike

V dnešnej dobe, keď sa náklady nielen na bývanie stále zvyšujú, hľadá každý z nás spôsob, kde by sa dalo ušetriť. Na úsporu nákladov sa však v oblasti bývania nemôžeme pozerať iba z krátkodobého hľadiska. Musíme sa pozerať viac do budúcnosti a úsporu hľadať v návratnosti počiatočnej investície. Rovnako ako sa nám vrátia peniaze vďaka zatepleniu domu, výmene okien, výmene starého kotla za nový alebo za tepelné čerpadlo, tak sa dá šetriť energia vďaka použitiu vhodnej tieniacej techniky. Máme na výber z troch možností exteriérového zatienenia. Poďme si ich teraz predstaviť a porovnať.

Vonkajšie žalúzie – komplexné, flexibilné a efektívne

Vonkajšie žalúzie v podstate fungujú ako izolačný prvok vášho domu. Chránia okno pred podnebnými vplyvmi, ako je silný vietor, dážď či sneh. Všetky tieto prírodné elementy, ktoré so sebou prinášajú zimu a chlad, vonkajšie žalúzie účinne odrazia, a tak nepreniknú do interiéru. Pokiaľ budete mať tieniacu techniku ​​vybavenú veterným snímačom, zatiahnu sa žalúzie automaticky. Môžete to urobiť aj vy sami na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie, ak máte žalúzie prepojené s chytrou domácnosťou. Okrem toho si potom môžete nastaviť rôzne scenáre, kedy sa žalúzie stiahnu alebo vytiahnu, napr. ak si prajete byť prebudení ranným svetlom.

Šetriť vďaka žalúziám môžete aj v lete. Žalúzie totiž účinne eliminujú množstvo slnečných lúčov, ktoré dopadajú do interiéru, takže vám v miestnosti nie je príliš veľké teplo. Nemusíte utrácať za drahú klimatizáciu, ktorá je energeticky náročná a navyše predstavuje záťaž pre váš organizmus. Ak chcete ušetriť ešte tento rok v zime, kúpte si vonkajšie žalúzie najlepšie počas septembra, než začnú jesenné čľapkanice. Vonkajšie žalúzie s viac ako 71% účinnosťou zabraňujú prestupu tepla do interiéru! Viac sa o tejto problematike môžete dočítať v správe o termovíznom meraní (pdf).

Oproti vonkajším roletám sú žalúzie flexibilné a hodia sa do všetkých miestností. Vďaka naklápaniu lamiel si môžeme regulovať prúdenie svetla aj vzduchu, čo u vonkajších roliet a screenových roliet s plne zatemňujúcou látkou nie je možné. Okrem toho si zachovávajú všetky ostatné výhody ako je zníženie hladiny hluku či zábrana proti násilnému vniknutiu do domu.

Vonkajšie rolety – celistvé zatemnenie

Vonkajšie rolety predstavujú veľmi efektívnu zábranu pred prehrievaním interiéru v lete, v zime zasa bránia úniku tepla cez okno a minimalizujú tepelné straty. Navyše chránia súkromie, izolujú hluk a zvyšujú bezpečnosť, je možné ich vybaviť aj poistkou alebo zámkom proti vytiahnutiu. Vďaka integrovanej sieti proti hmyzu riešia aj problémy s ťažkým hmyzom.

Lamely pri úplnom či čiastočnom zatiahnutí vždy tvoria celistvú plochu bez možnosti ich naklápať. Tým nám miestnosť dokonale zatemnia, udržujú chládok alebo naopak neprepustia teplo von. Ideálne sú do miestností, kde sa spí alebo do prízemí, kde tvoria dojem efektívnej prekážky proti násilnému vniknutiu nepozvaných návštevníkov cez okno do interiéru.

Screenové rolety - látka pre exteriér

Priepustnosť tepla a svetla závisí od zvoleného typu látky. Spravidla čím väčšia perforácia látky, tým viac svetla a tepla prepustí. Látky typu blackout sú naproti tomu plne zatemňujúce a najviac efektívne z hľadiska nepriepustnosti tepla dovnútra v lete a von v zime, naopak je to však s reguláciou vzduchu.

Screenová roleta má schopnosť odraziť alebo pohltiť takmer všetky priame aj rozptýlené slnečné žiarenie, ktoré na ňu dopadá. Len malú časť cielene prepúšťa do interiéru, a to vďaka jemnej perforácii. Tým vznikne príjemné šero umožňujúce bežné domáce činnosti. Na raste vnútornej teploty sa prepustené svetlo prakticky neprejaví. Tok energeticky výdatného slnečného žiarenia teda screenová roleta zastaví ešte pred oknom, okno nie je priamo ohrievané a pri otvorenom okne horúce slnečné žiarenie nevniká dovnútra.

Predovšetkým v zime potom chceme, aby teplo neunikalo oknami von. Vonkajšia screenová roleta a vzduchová medzera medzi ňou a zasklením je prekážkou tomuto úniku. Pokiaľ zvolíme screenovú roletu s nízkou povrchovou emisivitou, znížime na približne 15 % aj sálanie tepla z jeho povrchu. Táto nízkoemisná screenová roleta zároveň absorbuje sálavé teplo od teplejšieho zasklenia len na úrovni 15 %, zvyšok odráža späť do okna, čo príde veľmi vhod. Výsledkom je, že okno s izolačným dvojsklom zlepší vonkajšia screenová roleta na úroveň trojskla.

Zlaďte materiál aj farby

Keďže sú okná očami vášho domova, záleží samozrejme aj na vzhľade roliet a žalúzií. Vybrať si môžete hneď z niekoľkých druhov materiálov, od farebných lamiel až po imitáciu drevených dekorov či rôzne tkaniny. Moderné predokenné rolety a žalúzie sú vyrábané z hliníka, ktorý veľmi dobre odoláva poveternostným vplyvom, ponúka vyššiu bezpečnosť a vyznačuje sa dlhšou životnosťou. Hliník tiež veľmi dobre izoluje a v neposlednom rade poskytuje lepšiu ochranu voči UV žiareniu, odráža nepríjemné slnečné lúče a tým chráni interiér.

Pri výbere dizajnu roliet a žalúzií berte do úvahy farbu fasády a ďalších prvkov domu, vybrať si môžete z celého radu farebných prevedení, prípadne si objednať individuálny odtieň. Schránka s vodiacimi lištami sa štandardne dodáva v bielej, hnedej, striebornej, béžovej a šedej farbe. Povrch je krytý kvalitným lakom, ktorý zaisťuje vysokú odolnosť proti oteru. Všeobecne sa odporúča používať svetlé odtiene farieb, pretože viac odrážajú tepelné žiarenie.