Horizontálna žalúzia

V súčasnosti sa už nepýtame, či žalúzie áno, alebo nie, ale z akého materiálu a akej farby. Horizontálne žalúzie sú najbežnejší spôsob zatienenia interiéru. Najbežnejší však neznamená obyčajný. Máte záujem o lamely z hliníka mnohých farieb, alebo dáte radšej prednosť prírodnému drevu? Vyberte si vhodný typ presne do vášho interiéru. Žalúzie ho vždy vhodne doplnia.

Ako využiť horizontálne žalúzie, aby interiér vyzeral útulne a moderne

Myslíte si, že klasické horizontálne žalúzie sú už prežitok? Budia vo vás dojem lacnosti či nevkusu? Je pravda, že bez premysleného konceptu nedodajú priveľa krásy, ale ak ich cielene umiestnite do interiéru,, splnia svoju funkciu a zároveň budú vyzerať moderne.

1. Základom je vhodný tvar okien

Horizontálne žalúzie sa najviac hodia k jednoduchým oknám najmä preto, že na nich nepôsobia rušivým dojmom. Jednoduché okná navyše uľahčia manipuláciu s tienením. Jedným pohybom či stlačením tlačidla na diaľkovom ovládaní žalúzie stiahnete či pootočíte. Čím je viac menších žalúzií na jednom členitom okne, tým je zložitejšia manipulácia aj čistenie, nehovoriac o tom, že také okno narúša atmosféru interiéru.

Moderným trendom sú veľkoplošné horizontálne žalúzie so širokými hliníkovými lamelami (35 mm, 50 mm). Tu sa riaďte pravidlom dizajnérov - veľké plochy potrebujú veľké vzory (v našom prípade lamely).

2. Využite nevšedné umiestnenie žalúzií

Dávno sú preč časy, keď sa žalúzie montovali len na okenný rám alebo medzi okenné tabule. Dnes môžete využiť atraktívne umiestnenie žalúzií na stenu alebo do stropu. Vďaka nim vytvoríte zástenu, za ktorú schováte rám okna, okennú kľučku aj parapet. Interiér sa tak zjednotí a pôsobí minimalisticky.

3. Zlaďte farby

Farebné ladenie je asi najväčším kameňom úrazu a dôvodom, prečo na niekoho môžu pôsobiť hliníkové žalúzie lacno. Lamely aj jednotlivé komponenty sa ponúkajú v mnohých farebných odtieňoch. Farby však treba voliť nie podľa aktuálnej nálady či módneho trendu, ale predovšetkým podľa atmosféry interiéru.

Najvhodnejšie je zladiť žalúzie s farbou na stenách, aby zatienené okno príliš nekričalo. Ďalším variantom je voliť farbu podľa nábytku či textílií. Môžete sa riadiť aj farbou okenného rámu.

V súčasnosti ľudia obľubujú minimalistické bývanie alebo bývanie v priemyselnom štýle. Podľa našich skúseností aj skúseností dizajnérov majú hliníkové horizontálne žalúzie práve v takýchto interiéroch svoje miesto.

Inšpirujte sa galérií horizontálnych žalúzií

Horizontální žaluzie ISOTRA system HIT, barva bíláHorizontální žaluzie ISOTRA system classic, barva stříbrnáHorizontální žaluzie ISOTRA system classic, barva stříbrnáHorizontální žaluzie ISOTRA system HIT.Horizontální žaluzie Cetta 35, barva stříbrnáHorizontální žaluzie Cetta 35, barva stříbrnáHorizontální žaluzie Cetta 35Horizontální žaluzie Cetta 35Horizontální žaluzie Cetta 35Horizontální žaluzie Cetta 35 EconomyHorizontální žaluzie Cetta 35 EconomyHorizontální žaluzie Cetta 35 EconomyHorizontální žaluzie Cetta 35 EconomyHorizontální žaluzie Cetta 35 EconomyHorizontální žaluzie HIT IHorizontální žaluzie HIT IHorizontální žaluzie HIT IHorizontální žaluzie HIT IHorizontální žaluzie HIT IHorizontální žaluzie HIT IIHorizontální žaluzie HIT IIHorizontální žaluzie HIT IIHorizontální žaluzie HIT IIHorizontální žaluzie ISOLITE PLUSHorizontální žaluzie ENERGYHorizontální žaluzie ENERGYHorizontální žaluzie ENERGYHorizontální žaluzie ENERGYHorizontální žaluzie ISOTRA System ClassicHorizontální žaluzie ISOTRA System ClassicHorizontální žaluzie ISOTRA System ClassicHorizontální žaluzie ISOTRA System ClassicHorizontální žaluzie ISOTRA System ClassicHorizontální žaluzie ISOTRA System 25Horizontální žaluzie ISOTRA System 25Horizontální žaluzie ISOTRA System 25Horizontální žaluzie ISOTRA System 25Horizontální žaluzie ISOTRA System 25

Čistenie horizontálnych žalúzií môže byť jednoduché. Ale ako na to treba ísť?

Údržba hliníkových horizontálnych žalúzií je jednoduchá, to vám iste povedal každý. Ale poradil vám niekto, ako na to treba ísť, aby boli stále krásne a neškodili vášmu zdraviu?

V žalúziách sa často drží kopa prachu, ktorá môže byť príčinou zdravotných ťažkostí. Preto je dôležité pravidelne ich čistiť. Obzvlášť svetlé žalúzie vyzerajú zďaleka čisto, ale pri pohľade zblízka zistíte, že je na nich nános prachu, špiny alebo mastnoty.

1. Pri bežnom domácom upratovaní utrite žalúzie prachovkou

Ak sa u vás doma nadmerne práši alebo ak máte zdravotné problémy, nesmiete zabúdať na utieranie žalúzií pri každom bežnom domácom upratovaní. Rovnaký prach, ktorý vidíte na konferenčnom stolíku alebo na televízore, sa totiž usadil aj na žalúziách.

Na upratanie postačí prachovka, ktorou sklopené lamely zľahka utriete. Nezabúdajte utierať žalúzie v smere sklopenia, aby ste nepoškodili lamely či iné krehké časti.

2. Ak nemáte prachovku, použite vysávač

Ak máte vysávač s prachovým nadstavcom, môžete ho použiť namiesto prachovky. Znížte však sací výkon na minimum. Dobré je prizvať pomocníka, ktorý žalúzie drží, aby sa nelámali či nekrútili. Žalúzie povysávajte z oboch strán. Podarí sa vám to tak, že lamely úplne sklopíte najprv na jednu, potom na druhú stranu a povysávate ich v smere sklopenia.

3. Mastnotu a nečistoty odstránite jarovou vodou a octom

Najmä v kuchyni na horizontálnych žalúziách zostávajú čiastočky nečistôt a mastnota. Žiadnym z predchádzajúcich spôsobov túto špinu neodstránite. Raz za štvrť až pol roka treba žalúzie utrieť vlhkou handričkou namočenou v jarovej či mydlovej vode. Ak mastnota drží alebo sa na lamelách objavila pleseň, pomôže octová voda.

Pri čistení horizontálnych žalúzií sa treba obrniť trpezlivosťou a hlavne byť opatrní. Hliníkové lamely aj ostatné komponenty sú totiž krehké a prudkým zaobchádzaním by sa mohli poškodiť

Prezrite si kompletnú ponuku horizontálnych žalúzií.