Severná strana: dostatok svetla a chlad
Každý chápe, že zo severu slniečko nesvieti. Orientácia miestnosti na sever ale nemusí byť nevýhodná: okná na sever obvykle poskytujú dostatok nepriameho svetla, a to bez hrozby oslnenia. Na severnej strane domu sa hodí mať pracovňu, prípadne spálňu, pokiaľ vám nie je príjemné nechať sa ráno budiť denným svetlom. V spálni je navyše zdravé skôr chladnejšie prostredie - aj v tom je severná stena výhodná, pretože sa steny nevyhrejú opierajúcim sa slnkom. Pri severnej stene je tiež vhodné miesto pre technickú miestnosť alebo iné menšie miestnosti, v ktorých netrávite príliš času a nevadí vám chladnejšie prostredie.
Južná strana: svetlo pre celú rodinu
Miestnosť orientovaná na juh bude mať dostatok slnečného svetla, paradoxne predovšetkým v zime – cez leto bude slnko vyššie, a preto do južnej izby nebude väčšinou svietiť priamo. Táto orientácia je vhodná pre obývaciu izbu, obytnú kuchyňu, herňu alebo inú miestnosť, kde trávime čas po celý deň. Neprekvapí, že v južných miestnostiach sa darí izbovým rastlinám.
Východná strana: slnečný budíček
Radi sa prebúdzate s prispením slnečných lúčov? Využite pre spálňu miestnosť orientovanú na východ. V takom prípade stačí vnútorné tienenie, ktoré svetlo neblokuje, len príjemne rozptyľuje – napríklad vertikálne žalúzie alebo plisse. Východná orientácia je vhodná aj pre samostatnú kuchyňu.
Západná strana: teplé a slnečné večery
Pri západnej stene domu je ideálne postaviť pergolu - budete môcť pozorovať západy slnka a užijete si najväčšiu porciu večerného slniečka. Západná orientácia nevadí ani obývacej izbe, prípadne detským izbám, pokiaľ sú dostatočne zatienené na letné zaspávanie za svetla. Na to sú ideálne napríklad predokenné rolety.