Hľadať
Urob si sám
10. augusta 2023

Výmena okien: čo vás všetko čaká?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
3 min.
61 prečítanie
Výmena okien: čo vás všetko čaká?
Rozhodli ste sa netesniace okná vymeniť sami, alebo prebieha výmena vo vašom bytovom dome hromadne? Na čo nezabudnúť, čo postrážiť a v akom prípade potrebujete stavebné povolenie?

Ako sa pripraviť na výmenu okien

Stavebné povolenie na výmenu okien potrebujete v takom prípade, keď sú nové okná väčšie alebo menšie ako tie pôvodné a zasahujete tým pádom do konštrukcie objektu. Pokiaľ ste vlastníkom rodinného domu, okná jednoducho vymeníte, či už s povolením, v prípade, že je to potrebné, prípadne bez neho. Pri výmene okien v byte je situácia zložitejšia. Pri bytových domoch rozdelených na jednotky pred 1. januárom 2014 sú okná súčasťou jednotky, za ich výmenu teda zodpovedá vlastník – buď priamy majiteľ, alebo bytové družstvo, pokiaľ ide o družstevný byt. Na druhú stranu pri domoch rozdelených na jednotky od roku 2014 ďalej sú okná spoločnou časťou domu a rozhoduje o nich SVJ.

Dohodli ste sa s družstvom alebo so spoločenstvom vlastníkov, prípadne vlastníte samostatnú nehnuteľnosť a rozhodli ste sa vymeniť okná. Rozhodne to neodporúčame robiť svojpomocne, už kvôli záruke, ktorá je viazaná na odbornú montáž. Radšej sa dohodnite so špecializovanou firmou. Ako prvý na miesto príde zameriavací technik, ktorý vymeria veľkosť okien a tiež sa s ním dohodnete na type rámov i skiel.

Druhým krokom je príchod montérov, ktorí počas jedného dňa demontujú staré okná a nainštalujú nové. Je potrebné všetko od okien a priľahlých stien odpratať a nechať im manévrovací priestor, zvyšok miestnosti zakryte maliarskymi plachtami alebo podobným krycím materiálom.

Čo urobiť po výmene okien

Určite to bude chcieť upratať. Aj keď si staré okná montážna firma odvezie, bude všade množstvo prachu. Pokiaľ bude treba vymaľovať, musíte niekoľko dní počkať, než zaschne murárske začistenie. Po výmene sa tiež hodia zaprášené okná umyť.

Dopredu by ste tiež mali mať rozmyslené, ako nové okná zatieniť. Garniže na záclony alebo závesy budete môcť vrátiť späť, ak ste ale mali na starých oknách horizontálne žalúzie alebo rolety, chce to zaobstarať nové. Keď už budete mať vybúrané okná, informujte sa, či je možné rovno namontovať aj vonkajšie žalúzie alebo predokenné rolety. Zvážte aj inštaláciu sietí proti hmyzu, nech máte prípadne všetko vyriešené naraz.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnovšie

Svet Isotra
12. septembra 2023

Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
61 prečítanie
Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály
Máte okná v rohu budovy, či už ide o vonkajší alebo vnútorný roh? Teraz ich môžete pohodlne zatieniť bez toho, aby v zlome zostávala vodiaca lišta a rušila výhľad po vytiahnutí žalúzie. Jediná podmienka je pravý uhol, teda deväťdesiatstupňový roh.
Dom a záhrada
11. septembra 2023

Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
61 prečítanie
Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá
Záhrada nemusí slúžiť len ľuďom – úžitok z nej majú aj domáci miláčikovia. Môže slúžiť na vybehanie, osvieženie v jazierku či bazéne alebo len ako nový priestor na hru. Ako na to, aby záhrada domácim zvieratám dobre poslúžila a nebola pre nich nebezpečná?