Hľadať
Sezónne témy
26. októbra 2023

Relaxácia doma 3: minimalizmus a predvianočné upratovanie

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
56 prečítanie
Relaxácia doma 3: minimalizmus a predvianočné upratovanie
Minimalizmus s upratovaním veľmi úzko súvisí. Ak máte veľa vecí, bude dokonalé upratovanie vždy extrémne ťažké, ak nie nemožné. Predvianočné upratovanie si najlepšie uľahčíte tak, že sa zbavíte prebytočných vecí.

Minimalizmus: mám len to, čo potrebujem

Pred Vianocami nie je čas na hĺbkový prieskum bytu a vyraďovanie nepotrebných vecí. Pokiaľ sa ale minimalizmu venujete dlhodobo, bude vám doma jednak príjemnejšie, jednak bude predvianočné upratovanie oveľa jednoduchšie. Pre minimalistov môže byť aj vianočné upratovanie relaxáciou – nezaberie príliš veľa času a rýchlo vidieť výsledky. Potom stačí riadiť sa naším návodom a počas týždňa až dvoch máte po častiach sviatočné upratovanie hotové.

Pri upratovaní si pustite vianočné pesničky alebo nejaký zaujímavý podcast.

Ako nemať príliš veľa vecí

Generácie našich starých rodičov a často ešte aj rodičov kumulovali obvykle takmer všetko. Akýkoľvek predmet sa mohol hodiť, v pivniciach a na pôdach bolo veľa miesta, zatiaľ čo rôzne nástroje a hračky boli vzácne, neboli na ne peniaze a vyplatilo sa ich schovávať, aj keď napríklad aktuálne neboli potrebné. Dnes žijeme v úplne opačnej situácii: väčšina vecí je ľahko dostupná, zatiaľ čo miesta v našich bytoch sa nedostáva. Preto je potrebné nemilosrdne triediť a zbavovať sa nepotrebných vecí, aj keď pri pomyslení na odkaz našich „škrečkujúcich“ babičiek vnútorne trpíme.

Je ale možné žiť minimalisticky a zároveň neplytvať. Prvým krokom je vždy zamyslenie, či danú vec potrebujeme. Je nutné ju kupovať? A ak áno, nestačí si ju vypožičať? Alebo nemôžem namiesto toho použiť niečo, čo už mám? V prípade, že už si novú vec zaobstaráte, využívajte ju opakovane, požičiavajte ostatným a keď doslúži, nezabudnite ju zodpovedne vytriediť a recyklovať.

Vianoce pre minimalistov

Podobné princípy môžete využiť aj pri vianočných oslavách. Namiesto jednorazových dekorácií radšej kúpte znovu využiteľné ozdoby, starostlivo naplánujte množstvo jedla, nech ho nevyhadzujete a dohodnite sa s ostatnými na darovaní symbolických darčekov, služieb alebo zážitkov.

Blížiaci sa koniec roka zvádza k snahe „dotiahnuť“ čo najviac projektov, či už v práci, v súkromnom živote alebo v domácnosti. Pritom asi neexistuje horšie obdobie: sviatky, na ktoré sa treba pripraviť, sa spájajú s respiračnými chorobami a celkovou spomalenosťou organizmu súvisiacou so začiatkom zimy. Radšej sa vopred pripravte na to, že nestihnete ani polovicu toho, čo máte v pláne. Stanovte si priority – sú to pre vás skôr umyté okná, päť darčekov pre každého alebo napečené pečivo na detské besiedky? – a snažte sa nájsť v predvianočnom zhone každý deň aspoň chvíľku príjemného odpočinku, či už to budú koledy do slúchadiel cestou na autobus, kúsok čerstvo upečených cukroviniek na raňajky alebo varené víno pred spaním.

Prajeme vám krásne sviatky!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
56 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
56 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?