Hľadať
Sezónne témy
6. októbra 2022

Ovocná záhrada pre začiatočníkov: najvďačnejšie ovocie

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
489 prečítanie
Ovocná záhrada pre začiatočníkov: najvďačnejšie ovocie
Ovocné stromy a kríky nám môžu priniesť nielen chutnú úrodu, ale aj príjemný tieň, prípadne slúžiť ako multifunkčný živý plot. Aké ovocie sa ľahko pestuje a je pre začiatočníkov najprístupnejšie?

Ako založiť ovocnú záhradu

Konzumná záhrada je in! Ak ste už záhradu s ovocnými stromami už nezdedili, je namieste si rozmyslieť sadenie ovocných stromov. Starostlivosť o ne je náročnejšia ako obstarávanie ovocných kríkov, je potrebné predovšetkým ich pravidelné prerezávanie. Niektoré druhy sú navyše cudzoprašné, čo znamená, že na úspešné opelenie je potrebné pestovať na dosah iných exemplárov rovnakého druhu. Pre začiatočníkov sa lepšie hodia ovocné kríky, ktoré tiež prinesú úrodu rýchlejšie.

Chýba vám na záhrade aspoň jeden strom, v ktorého tieni si budete užívať pokojné posedenie? Stavte na čerešne – rýchlo rastú, čoskoro plodia a na jar navyše nádherne kvitnú.

Ovocné kríky pre malú aj veľkú záhradu

Zatiaľ čo pri stromoch musíme riešiť aj veľkosť (vysokokmene, polokmene, štvrťkmene alebo zákrpky – podľa výšky založenia koruny), kríky nám zbytočne vysoko nevyrastú, stačí bežné skracovanie vyčnievajúcich vetví a šľahúňov. Ovocné kríky môžeme tiež zasadiť do menších rozostupov a vytvoriť z nich živý plot, ktorý bude poskytovať úrodu aj súkromie.

Nenáročné ovocné kríky:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

  • ríbezle (červené, biele aj čierne)
  • josta
  • egreš
  • maliny
  • černice
  • kanadské čučoriedky
  • rakytník
  • muchovník
  • zemolez

Pokročilejší pestovatelia môžu zvážiť založenie živého plotu z vínnej révy, kríkov kivi alebo ovocných stromov (jabloní, hrušiek, marhúľ či broskýň) vyviazaných do špeciálnych tvarov.

Okrasné kríky s jedlými plodmi

Radi by ste mali zo záhrady úžitok, ale zároveň sa radi kocháte krásnymi kvetmi? Skúste niektoré netradičné kríky, ktoré zvládnu ako parádu, tak úrodu. Čierna jarabina, inak tiež arónia, dáva veľmi zdravé plody, využiteľné napríklad v likéroch alebo sirupoch. Dulovec zasa plodí drobnejšie malvice, ktoré sú síce surové nepožívateľné, ale vďaka vysokému obsahu pektínu sa pridávajú do zavarenín z iného ovocia alebo vkladajú medzi bielizeň, aby ho prevoňali. Pretiahnuté červené drienky sa urodí na kríkoch drieňu alebo svíbu. Drienky majú vysoký obsah vitamínu C a dajú sa sušiť, zavárať alebo využívať na prípravu vína či destilátu.

Pre zber liečivých kvetov alebo plodov môžete zasadiť aj kríky, ktoré bežne rastú voľne: čierny bez, šípkovú ružu alebo trnku.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
489 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
489 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?