Hľadať
Sezónne témy
15. júna 2022

Jar v plnom prúde, pripravme sa na hmyz

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
22 prečítanie
Jar v plnom prúde, pripravme sa na hmyz
S otepľovaním sa prebúdza aj hmyz. Ako na to, aby zostal vonku a neobťažoval vás v byte?

Ako na hmyz v byte

Aby sa vám lietajúci hmyz vôbec do bytu nedostal, fungujú siete do okien a balkónových alebo terasových dverí. Ide určite o zdravšiu a ekologickejšiu možnosť, než zaobstarať do každej miestnosti elektrický odpudzovač hmyzu do zásuvky. Dverné siete proti hmyzu uľahčujú prevádzku medzi bytom a záhradou vďaka samozatváraniu. Okenných sietí je niekoľko typov pre rôzne okná, niektoré z nich sa zaobídu aj bez vŕtania do rámov.

Lietajúci hmyz v domácnosti

Okrem sietí do okien a dverí môžete množstvo hmyzu v domácnosti znížiť aj ďalšími spôsobmi. Jeden trik pozná asi každý: nevetrať večer pri rozsvietených svetlách. Svetlo v byte slúži pre hmyz ako maják a otvoreným oknom nalieta dovnútra v priebehu niekoľkých minút toľko drobných lietavcov, že sa nebudete stačiť čudovať.

Okrem toho vám pomôžu obmedziť hmyz v byte tri fígle:

Čistota a vynášanie odpadkov

V odpadkoch, predovšetkým niekoľko dní nevynášanom odpadkovom koši, sa množia muchy. Vynášajte smeti každý deň, aby do neho muchy alebo iný hmyz nestihli naklásť vajíčka. Veľa upratujte, vysávajte a vytierajte, aby sa nič nemnožilo ani v zapadaných omrvinkách a zvyškoch kože.

Vôňa korenia a byliniek

Je to známy fakt, ktorý využívame napríklad v šatníkových skriniach pri boji proti moliam: hmyz odpudzujú niektoré rastliny, predovšetkým ich vône.

Komáre neznášajú vôňu škorice. Komáre, muchy i mole odpudzuje levanduľa, aksamietnica (garafia) a mäta. Väčšine hmyzu vadí citrónová tráva, rozmarín, šalvia, bazalka a tiež šanta mačacia. Nevonia im ani medovky alebo pelargónie.

Vône, ktoré sú pre hmyz naopak lákavé, môžete využiť na ich nalákanie do pasce. Nádoba s jablčným octom prikrytá prepichanou potravinárskou fóliou privábi a uväzní drozofily, PET fľaša so sladkým sirupom zasa osy.

Mäsožravky

Znie to ako riešenie, ktoré by navrhli deti: kúpte si mäsožravé rastliny a budete mať od hmyzu pokoj! Samozrejme záleží na množstve (hmyzu aj rastlín), ale možno sa budete čudovať: mäsožravky skutočne účinne obmedzujú množstvo hmyzu vo vašej domácnosti. Pochutnajú si na drozofilách, komároch, smútniciach, ale aj mravcoch, pavúkoch a ďalších lezcoch. Ideálne je zaobstarať si viac rôznych druhov mäsožravých rastlín, pretože každá sa špecializuje na trochu iný hmyz.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Svet Isotra
27. júna 2022

Bezpečie pre deti: ako vyberať tieniacu techniku?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
22 prečítanie
Bezpečie pre deti: ako vyberať tieniacu techniku?
Niekoľko desiatok tisíc detí sa zranilo a vyše dvesto ich dokonca zomrelo v Spojených štátoch od 90. rokov na následky nehody pri zaobchádzaní so žalúziami. Ako na to, aby tienenie bolo bezpečné?
Svet Isotra
25. júna 2022

Ako vyrábame naše vonkajšie žalúzie?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
22 prečítanie
Ako vyrábame naše vonkajšie žalúzie?
V spoločnosti ISOTRA sa už 26 rokov snažíme prinášať čo najlepšiu tieniacu techniku. Aby sme vám boli schopní čo najvyššiu kvalitu ponúknuť, vyrábame si prevažnú väčšinu komponentov výhradne sami pomocou strojov, na ktoré sme právom pyšní. Jedine tak zaručíme, že všetko prebieha podľa našich predstáv. Aká je technologická vyspelosť toho, čo ponúkame?