Hľadať
Sezónne témy
15. júna 2022

Jar v plnom prúde, pripravme sa na hmyz

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
3 min.
631 prečítanie
Jar v plnom prúde, pripravme sa na hmyz
S otepľovaním sa prebúdza aj hmyz. Ako na to, aby zostal vonku a neobťažoval vás v byte?

Ako na hmyz v byte

Aby sa vám lietajúci hmyz vôbec do bytu nedostal, fungujú siete do okien a balkónových alebo terasových dverí. Ide určite o zdravšiu a ekologickejšiu možnosť, než zaobstarať do každej miestnosti elektrický odpudzovač hmyzu do zásuvky. Dverné siete proti hmyzu uľahčujú prevádzku medzi bytom a záhradou vďaka samozatváraniu. Okenných sietí je niekoľko typov pre rôzne okná, niektoré z nich sa zaobídu aj bez vŕtania do rámov.

Lietajúci hmyz v domácnosti

Okrem sietí do okien a dverí môžete množstvo hmyzu v domácnosti znížiť aj ďalšími spôsobmi. Jeden trik pozná asi každý: nevetrať večer pri rozsvietených svetlách. Svetlo v byte slúži pre hmyz ako maják a otvoreným oknom nalieta dovnútra v priebehu niekoľkých minút toľko drobných lietavcov, že sa nebudete stačiť čudovať.

Okrem toho vám pomôžu obmedziť hmyz v byte tri fígle:

Čistota a vynášanie odpadkov

V odpadkoch, predovšetkým niekoľko dní nevynášanom odpadkovom koši, sa množia muchy. Vynášajte smeti každý deň, aby do neho muchy alebo iný hmyz nestihli naklásť vajíčka. Veľa upratujte, vysávajte a vytierajte, aby sa nič nemnožilo ani v zapadaných omrvinkách a zvyškoch kože.

Vôňa korenia a byliniek

Je to známy fakt, ktorý využívame napríklad v šatníkových skriniach pri boji proti moliam: hmyz odpudzujú niektoré rastliny, predovšetkým ich vône.

Komáre neznášajú vôňu škorice. Komáre, muchy i mole odpudzuje levanduľa, aksamietnica (garafia) a mäta. Väčšine hmyzu vadí citrónová tráva, rozmarín, šalvia, bazalka a tiež šanta mačacia. Nevonia im ani medovky alebo pelargónie.

Vône, ktoré sú pre hmyz naopak lákavé, môžete využiť na ich nalákanie do pasce. Nádoba s jablčným octom prikrytá prepichanou potravinárskou fóliou privábi a uväzní drozofily, PET fľaša so sladkým sirupom zasa osy.

Mäsožravky

Znie to ako riešenie, ktoré by navrhli deti: kúpte si mäsožravé rastliny a budete mať od hmyzu pokoj! Samozrejme záleží na množstve (hmyzu aj rastlín), ale možno sa budete čudovať: mäsožravky skutočne účinne obmedzujú množstvo hmyzu vo vašej domácnosti. Pochutnajú si na drozofilách, komároch, smútniciach, ale aj mravcoch, pavúkoch a ďalších lezcoch. Ideálne je zaobstarať si viac rôznych druhov mäsožravých rastlín, pretože každá sa špecializuje na trochu iný hmyz.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
631 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
631 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?