Hľadať
Dom a záhrada
17. októbra 2023

Ako postaviť dom?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
6 min.
291 prečítanie
Ako postaviť dom?
Túžite po vlastnom dome? Okrem výberu lokality a stavebného pozemku je najdôležitejšie sa rozmyslieť, aký druh stavby bude pre vás najvýhodnejší.

Klasické druhy stavieb

 • bežná murovaná stavba
 • drevostavba (rýchlejšia, ekologickejšia a lacnejšia, ale menej odolná živlom)

Lacné a ekologické alternatívne domy

 • z lisovaných balíkov slamy alebo slamených ekopanelov (výborná tepelná izolácia aj odolnosť proti škodcom a požiaru)
 • z nepálených tehál (ekologická výroba, tehly môžu „dýchať“, pohlcovať alebo uvoľňovať vzdušnú vlhkosť a akumulovať teplo)
 • z kusových hlinených váľkov, nepálenej hliny do debnenia alebo zmesi hliny a slamy (prirodzený materiál, vytvára príjemnú prirodzenú mikroklímu)
 • z konopného betónu alebo konopných tvárnic (pevnosť, dlhá životnosť, dobré izolačné schopnosti)
 • stavebnicovým systémom zostaveným z vyradených prepravných kontajnerov (využijete už vyrobenú vec, ktorá by sa v opačnom prípade musela draho a komplikovane likvidovať)

Pokiaľ máte pozemok a potrebujete aspoň provizórne rýchlo bývať, zvážte mobilheim. Ceny použitých mobilných domčekov začínajú mierne nad sto tisícmi, za 200–300 tisíc už sú k dispozícii trojizbové a väčšie domy umožňujúce celoročné obývanie.

Lacný dom svojpomocne

Ako postaviť dom bez peňazí či hypotéky? Úplne zadarmo samozrejme nebude nikdy, veľkú časť prostriedkov ale môžete ušetriť, pokiaľ:

 • máte k dispozícii pozemok určený na stavbu rodinného domu (pozor, aby v obci nebola stavebná uzávera!)
 • si čo najviac prác zariadite svojpomocne venujete čas nájdeniu najvýhodnejšej ponuky stavebného materiálu (ak ho máte kde skladovať, naplánujte si nákup mimo stavebnej sezóny – v zime je znateľne lacnejšia)
 • prípadných dodávateľov vyberáte v blízkom okolí, aby sa nepredražila doprava
 • nepreženiete veľkosť stavby – čím väčšia, tým drahšia na výstavbu aj prevádzku, takže realisticky zhodnoťte, koľko priestoru potrebujete
 • nebudete pod domčekom budovať pivnicu
 • zvážite, akú veľkú presklenú plochu musíte mať v miestnostiach – prístup denného svetla je samozrejme potrebný, príliš veľká plocha okien ale predražuje ako stavbu, tak náklady na zatienenie a izoláciu
 • dôkladne sa zamyslíte nad výberom materiálov – napríklad v podlahových krytinách sú obrovské cenové rozdiely, ktoré zďaleka neodrážajú rozdiely v kvalite (napríklad pálené škridle sú odolnejšie a ľahšie oproti tým betónovým, navyše môžu vydržať pokojne aj 80 rokov)
 • zvážite nákup tehál, strateného debnenia, strešnej krytiny, obkladových pások a iných materiálov mimo sezóny, kedy sú najdrahšie

Domy z alternatívnych materiálov, uvedených v tabuľke vyššie, je možné postaviť aj pod jeden milión korún, v niektorých prípadoch aj len za niekoľko sto tisíc, budete sa ale musieť priestorovo uskromniť a značnú časť prác si urobiť sami.

Pasívne domy a udržateľné stavanie

Aj pri stavbe domu máme možnosť urobiť niečo pre životné prostredie. Prírodné stavebné materiály, ako slama či nepálené tehly, vychádzajú nielen lacnejšie, ale sú aj šetrné k prírode. Pasívny dom vám vďaka rekuperácii tepla bude po celý čas prevádzky šetriť peniaze za drahé energie. Recyklované materiály môžete nájsť aj tam, kde by ste ich nehľadali – z recyklovanej gumy alebo PVC sa vyrábajú napríklad plastové podlahy. Do obývačky sa príliš nehodí, dobre môžu poslúžiť ale napríklad v garáži alebo technickej miestnosti.

Domy, kaviarne aj obchody z prepravných kontajnerov sa stávajú viac a viac obľúbenými. Tu treba myslieť na veľmi dobré zateplenie a celkovú izoláciu.

Niekoľko tipov pre ekologickú stavbu domu

 • na stavbu pasívnych domov je možné čerpať dotácie
 • pre tepelnú izoláciu môžete použiť ovčiu vlnu, recyklované penové sklo, konopné alebo ľanové rohože
 • pokiaľ sa rozhodnete dať si na strechu fotovoltaické panely, počítajte s návratnosťou investície až zhruba po 10 rokoch
 • aj pri vybavení máte možnosť siahnuť v prvom rade po ekologicky šetrne vyrobenom nábytku alebo zrenovovať bazárové kúsky

Vonkajšie žalúzie, alebo rolety?

Šetriť energiou vám pomôžu aj vonkajšie žalúzie alebo vonkajšie rolety. V lete vďaka nim nepreniká do miestností toľko tepla a umožňujú zaobísť sa bez klimatizácie, v zime naopak izolujú od chladu a môžu ušetriť až 30 % nákladov na vykurovanie. V tomto ohľade lepšie fungujú vonkajšie rolety, ktoré navyše dokážu naozaj nepriepustne odtieniť svetlo, fungujú aj ako hluková izolácia a bezpečnostný prvok proti preniknutiu neoprávnených osôb do objektu. Pri obytných miestnostiach smerujúcich na juh alebo západ sa najskôr budú lepšie hodiť vonkajšie žalúzie, ktoré umožňujú naklopením regulovať prístup svetla a pritom zachovávať súkromie.

Vonkajšia okenná žalúzia Zetta 90

Vedeli ste? Exteriérové žalúzie alebo rolety sú až trikrát účinnejšie ako akékoľvek interiérové tienenie! Navyše chránia povrch okien a obmedzujú ich rosenie.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnovšie

Dom a záhrada
16. apríla 2024

Aká je najlepšia farba žalúzií?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
291 prečítanie
Aká je najlepšia farba žalúzií?
Využite žalúzie na farebné doladenie domácnosti! Vnútorné žalúzie neslúžia iba na tienenie, ale môžeme ich vziať do úvahy aj ako dizajnový prvok.
Sezónne témy
15. apríla 2024

Látková roleta Larra - najnovší prírastok do našej tieniacej techniky

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
291 prečítanie
Látková roleta Larra - najnovší prírastok do našej tieniacej techniky
Interiérové látkové rolety sú veľmi šikovným pomocníkom, ktorý rieši problém so svetlom a zároveň sú pekné a vkusné. Cez deň uchránia izbu, spálňu či kanceláriu pred slnkom, v noci zasa pred svetlom pouličných lámp.