Hľadať
Urob si sám

Renovácia obývacej izby s japonskými stenami

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
2 min.
998 prečítanie
Renovácia obývacej izby s japonskými stenami
Uchvátili vás vzdušné, moderné japonské steny a premýšľate, ako ich najlepšie začleniť do vášho domova? Alebo potrebujete zmeniť dispozície obývacej izby a premýšľate, ako najlepšie na to? Zistite, ako pomocou japonských stien zrenovovať aj svoju obývačku!

Japonské žalúzie umožnia vytvoriť miestnosť v miestnosti

Posuvné látkové panely majú mnoho označení: japonské žalúzie, japonské rolety, japonské steny či japonské panely. Všetky výrazy ale znamenajú to isté: široké pruhy látky uchytené do stropu alebo do steny, ktoré umožňujú štýlové zatienenie miestnosti alebo jej rozdelenie na viac vizuálne oddelených priestorov. Pri rekonštrukcii alebo renovácii obývacej izby je určite dobré zvážiť ich využitie: okrem toho, že získate napríklad filmovú miestnosť alebo kútik na čítanie, pritiahne látková stena pozornosť predovšetkým ako dekorácia a izba tak dostane úplne iný štýl.

Tienenie do obývacej izby: zvážte aj plisse alebo screenové rolety

V našom článku o výbere tienenia do obývačky sme písali o najlepších voľbách, ktoré poskytnú súkromie, variabilitu a mäkké, rozptýlené svetlo. Okrem japonských roliet môžete preskúmať aj možnosti plisse alebo screenových roliet, predovšetkým v závislosti od štýlu, aký chcete obývacej izbe dať.

Pracovňa bez búrania alebo stavania

Pri lockdowne bolo mnoho z nás postavených pred nutnosť pracovať z domova. Aj keď sa už podobná situácia nemusí opakovať, stále je dobré byť na ňu pripravený, prípadne sa vyhnúť dochádzaniu aspoň na pár dní v týždni. Málokto má v dome alebo v byte miestnosť, ktorú by mohol prerobiť na pracovňu, ale vyčleniť pre ňu kútik s oknom v obývacej izbe už býva oveľa ľahšie realizovateľné. Aj keď japonské steny neumožnia takú dobrú zvukovú izoláciu ako dvere, už samotné optické oddelenie pomáha veľa a prispeje k lepšiemu oddeleniu pracovnej a odpočinkovej funkcie miestnosti.

Japonské panely namiesto paravánu

Na prelome 19. a 20. storočia býval v interiéroch obľúbený paraván. Oddeľoval priestor na obliekanie, umývanie alebo na spanie. V moderných bytoch môže ich funkciu zastávať japonská stena: patrí totiž medzi najefektívnejšie spôsoby prepaženia miestnosti. Či už ide o hrací kútik, domácu posilňovňu alebo miesto na šitie.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Svet Isotra
12. septembra 2023

Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
998 prečítanie
Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály
Máte okná v rohu budovy, či už ide o vonkajší alebo vnútorný roh? Teraz ich môžete pohodlne zatieniť bez toho, aby v zlome zostávala vodiaca lišta a rušila výhľad po vytiahnutí žalúzie. Jediná podmienka je pravý uhol, teda deväťdesiatstupňový roh.
Dom a záhrada
11. septembra 2023

Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
998 prečítanie
Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá
Záhrada nemusí slúžiť len ľuďom – úžitok z nej majú aj domáci miláčikovia. Môže slúžiť na vybehanie, osvieženie v jazierku či bazéne alebo len ako nový priestor na hru. Ako na to, aby záhrada domácim zvieratám dobre poslúžila a nebola pre nich nebezpečná?