Hľadať
Sezónne témy
12. júla 2022

Ako chrániť zrak?

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
299 prečítanie
Ako chrániť zrak?
Náš zrak je jednou z najcennejších vecí, ktorú máme. Ako sa o neho starať, aby nám vydržal v čo najlepšom stave až do vysokého veku?

Jedzte mrkvu

...ale nielen to! Mrkva pomáha v prevencii proti degradácii zraku vďaka obsahu beta karoténu a rodopsinu. Ten uľahčuje videnie v šere, beta karotén zasa vyživuje očnú sietnicu. Dioptrických chýb vás pochopiteľne mrkva ani iná zelenina nezbaví, pestrá strava ale jednak dodáva telu stavebné kamene pre zdravé oči, jednak je prevenciou cukrovky druhého typu. A práve cukrovka môže zapríčiniť zhoršenie zraku, či už v podobe rozmazaného videnia, bodiek v zornom poli alebo nepríjemných „lietajúcich mušiek“. Tiež fajčenie vedie k zhoršeniu videnia, predovšetkým ide o poškodenie zrakového nervu alebo zvýšené riziko šedého zákalu.

Choďte k očiarovi a vyhýbajte sa úrazom

Zhruba do štyridsiatich až štyridsať piatich rokov by ste mali navštíviť očného lekára raz za tri až štyri roky. Neskôr je vhodné si oči nechať skontrolovať častejšie, pokiaľ samozrejme už nenosíte okuliare alebo kontaktné šošovky. V takom prípade si vás váš oftalmológ obvykle stráži a pozýva podľa potreby.

Niektoré činnosti nesú zvýšené riziko úrazu oka. Ide napríklad o zváranie, mechanické obrábanie, pri ktorom odletujú špony, alebo zaobchádzanie s chemikáliami. Takýmto činnostiam sa buď vyhýbajte, alebo ich vykonávajte v čo najbezpečnejších podmienkach a používajte ochranné okuliare alebo inú ochranu zraku.

Unavené a namáhané oči

Oči trpia tiež zlou kvalitou vzduchu alebo monotónnou činnosťou, pri ktorej pozeráme dlhú dobu na rovnaké miesto. Typicky ide o prácu pri počítači. Pokiaľ máte také zamestnanie, nezabúdajte si robiť prestávky a uplatňujte pravidlo 20-20-20: každých 20 minút odtrhnite oči od obrazovky a zaostrite na vzdialenejší objekt (20 stôp, teda zhruba 6 metrov – napríklad niečo na protiľahlej stene miestnosti) po dobu 20 sekúnd .

Proti príliš suchému vzduchu pomáha časté vetranie a žmurkanie, používanie čističky vzduchu, prípadne umelých sĺz. Tiež sa uistite, že máte okuliare alebo šošovky so správnym počtom dioptrií – príliš namáhané oči sa predtým unavia.

Ach, to slniečko…

Zraku neprospieva pološero, kedy musíme na čítanie alebo na prácu neustále žmúriť a zaostrovať. Príliš veľa slnečného svitu je ale tiež škodlivé. Rozhodne sa nesmieme bez špeciálnych pomôcok pozerať priamo do Slnka: už niekoľko sekúnd priameho pozorovania môže vaše oči nenávratne poškodiť. Vonku noste kvalitné okuliare s UV filtrom, prípadne klobúk alebo čiapku so širokou krempou.

Svietia vám neodbytné lúče priamo do okien? Využite niektorý z typov vnútorného tienenia, ktorý slnečné svetlo rozptyľuje. Elegantné plisse, originálne japonské steny, prípadne interiérové ​​rolety alebo vertikálne žalúzie vám umožnia mať doma dostatok svetla na bežné činnosti a pritom chrániť zrak pred poškodením.

Najnovšie

Sezónne témy
25. novembra 2022

Užite si advent aj bez adventných trhov

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
299 prečítanie
Užite si advent aj bez adventných trhov
Nenechajte sa otráviť: advent je možné si užiť aj doma alebo na záhrade.
Sezónne témy
24. novembra 2022

Leto v záhradke: práca aj odpočinok

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
299 prečítanie
Leto v záhradke: práca aj odpočinok
Leto buď pochválené. Svetlo dlho do večera, teploty lákajúce na opaľovanie na ležadle alebo zvlaženie v bazéne a bohatý zber z ovocnej a zeleninovej záhrady. Na čo by sme v letných mesiacoch nemali v záhradke zabudnúť - a akú relaxáciu si naopak nenechať ujsť?