Ako sme skutočne začali, alebo Pohľad do 25-ročnej histórie spoločnosti ISOTRA a.s.

Po zamatovej revolúcii dostali všetci občania Českej republiky možnosť podnikať súkromne. V tej dobe sme náhodou narazili v tlači na reklamu, kde súkromná spoločnosť hľadala montérov pre inštaláciu silikónových tesnení v oknách a dverách po celej Českej republike (až do toho času bola známa iba spoločnosť Kovotěs). Nemali sme žiadny kapitál, ale mali sme obrovskú túžbu niečo urobiť a niečo vytvoriť. Už nejaký čas sme jazdili po rodinných domoch a bytoch a montovali tesnenie. Objednávok bolo veľa a každý deň sme pracovali od rána do večera, často aj v sobotu. Zákazníci sa často pýtali po žalúziách, či ich tiež inštalujeme. Na žalúzie v tom čase bola čakacia doba približne 2 roky. A už bola myšlienka na svete!

267448

V roku 1992 sme založili spoločnosť ISOTRA s.r.o., podľa ISO (od slova isolation - izolácia) a TRA (od slova trade - obchod). V roku 1993 boli prijatí naši prví zamestnanci a v garáži sme začali vyrábať prvé žalúzie a spolu s tesnením sme ich inštalovali našim zákazníkom. V tom istom roku sme dosiahli obrat 5 miliónov korún a otvorili firemnú predajňu v Ostrave. Výroba bola prenesená z domácej garáže do prenajatých priestorov v Bolaticiach. Rok 1994 bol v znamení dynamického rastu dopytu po našich interiérových žalúziách. Mali sme 45 zamestnancov s ročným obratom 25 miliónov korún. V roku 1995 sme sa rozhodli vyrábať vlastné komponenty pre žalúzie a iné výrobky tieniacich technológií. Kúpili sme prvú budovu v Rohove, prvé 3 vstrekovacie lisy a prvé stroje pre vlastnú nástrojáreň. To sme už mali 76 zamestnancov a náš ročný obrat dosiahol 49 miliónov korún. Existujúce priestory pre nás v tom čase už nestačili, takže v roku 1996 sa výroba žalúzií presunula do priestorov v Chuchelnej.

267449

Naše úsilie však prinieslo ovocie. V roku 1998 sme po prvý raz vyvážali naše výrobky do zahraničia. Nasledujúci rok 2000 znamenal obrovský boom v našom rozvoji podnikania. Vyvinuli sme nový typ žalúzie s reťazovým ovládaním "ISOTRA System" a prvýkrát sme ako jediná česká firma vystavovali na najväčšom svetovom veľtrhu tieniacej techniky R & T v Stuttgarte. V roku 2001 sme pokračovali v našom - odvažujeme sa povedať šialenom - tempe. To už sme mali 146 zamestnancov s ročným obratom 101 miliónov korún. Existujúce priestory stále nestačili nášmu rozmachu, a z tohto dôvodu sme v Rohove kúpili dve výrobné haly a vlastným úsilím ich zrekonštruovali. V tom istom roku sme začali výrobu prvých vonkajších žalúzií s produkciou 20 žalúzií za mesiac.

267447

     Míľnikom v našom podnikaní bol rok 2004, kedy sme zakúpili súčasný výrobný areál v Opave v snahe umiestniť celú firmu na jedno miesto po 12 rokoch podnikania. V nasledujúcich rokoch naše úsilie a snaha priniesli ďalšie ovocie. Právnu úpravu sme zmenili na ISOTRA a.s., exportovali do 46 krajín sveta, zaviedli výrobu vonkajších roliet, sietí proti hmyzu, garážových brán a mreží, výrobu foriem pre vstrekovanie termoplastov. Investovali sme veľa finančných prostriedkov do vybavenia vlastnej nástrojárne (obrábacie centrá, CNC technológie na rezanie vodným lúčom atď.), vlastného vývojového pracoviska a konštrukcie. Začali sme používať najnovšie 3D technológie, aktívne sa zúčastňujeme na medzinárodných veľtrhoch v Európe a mimo nej. Vyvinuli sme vlastné rezacie stroje a plne automatizované valcovacie linky. Sme vlastníkom 16 úžitkových vzorov a 6 patentových vynálezov. Spolupracovali sme s VŠB - Technickou univerzitou v Ostrave na vývoji elektrickej pohonnej jednotky KAIPAN. Uviedli sme na trh širokú škálu látkových roliet, vonkajších markíz, screenových roliet, systémov plisse vrátane možnosti implementácie do strešných systémov a  unikátnu reťazovú žalúziu TITAN. Zaviedli sme povrchovú technológiu DECORAL pre dekorovanie hliníkových profilov.

V minulom roku sme dosiahli obrat vo výške 643 miliónov korún. Našim terajším 470 zamestnancom sme v roku 2015 a v roku 2016 zaplatili 30,8 miliónov na benefitoch a mimoriadnych bonusoch, aby sme dokázali, ako oceňujeme ich prácu. Už v roku 2013 sme získali medzinárodne uznávané ocenenie "Top rating" za stabilitu, solventnosť a dôveryhodnosť. Stali sme sa jedným z popredných českých a svetových výrobcov tieniacej techniky v Českej republike a stali sa technickým lídrom v našom odvetví. Trúfame si povedať, že sme jediná firma na svete v odvetví tieniacej techniky, ktorá vie vyvinúť nový výrobok na zákazku, navrhnúť dizajn, vyrobiť k nemu jednotlivé komponenty, otestovať a ocertifikovať nový produkt, nastaviť technologické procesy, vyvinúť nové strojové zariadenia a dodať takto kompletnú technológiu. V súčasnej dobe s naším vývojovým tímom pracujeme na najproduktívnejšej výrobnej linke v odbore tieniacej techniky pre výrobu vonkajších žalúzií rôznych typov so zavedením technológie priemyselnej revolúcie 4.0, čo je označenie pre trend digitalizácie a s ňou súvisiace automatizácie umožňujúce značnú variabilnosť výrobkov a výroby. Na stavebnom veľtrhu FOR ARCH 2016 v Prahe získal náš stánok ocenenie za najlepšiu výstavnú expozíciu nad 60 m2. Na tohtoročnom medzinárodnom veľtrhu CONECO v Bratislave získala naša reťazová žalúzie TITAN 90 čestné uznanie za inovatívny produkt.

Zároveň naša spoločnosť získala 3. miesto v ocenení Českých lídrov v Moravskoslezskom kraji. Veľké ocenenie pre nás je CZECH TOP 100 – skóringové ocenenie Czech Stability Award AAA, vďaka ktorému sme sa zaradili medzi najstabilnejšie spoločnosti v Českej republike.

267450

Nikdy sa nám ani nesnívalo, ako sa spoločnosť bude rozvíjať do svojich dnešných rozmerov. Náš rast bol často odrazom logickej kontinuity a reakcie na dopyt na českom aj zahraničnom trhu. Máme nápady, vieme čo, vieme ako a máme veľkú klientelu odberateľov. Myšlienky je potrebné realizovať, ale nie je to také rýchle a nie je to jednoduché. Týmto ďakujeme všetkým našim zákazníkom, ktorí s nami spolupracujú už toľko rokov. Taktiež a najmä by sme chceli poďakovať všetkým našim zamestnancom, ktorí nám svojou robotou, svojím elánom, snahou a nasadením pomáhajú vytvárať hospodársky výsledok firmy, ktorí svojou lojalitou a presvedčením budujú firemnú kultúru a podieľajú sa na všetkých úspechoch našej rýdzo českej firmy, ktorá vznikla z úplnej nuly a v garáži.

S úctou a poďakovaním

Bohumír Blachut a Erich Stavař