Hľadať
Urob si sám
4. marca 2024

Vyrobte si lietajúceho draka, ktorý naozaj lieta!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
155 prečítanie
Vyrobte si lietajúceho draka, ktorý naozaj lieta!
Drak, na ktorého nepotrebujete nič špeciálne, a predsa vám bude lietať? Dnes si ukážeme ako na to. Budete potrebovať len niekoľko vecí, ktoré máte pravdepodobne doma.

Čo všetko vlastne potrebujete?

  • 3 drevené špajle
  • papier na pečenie
  • pevnú niť
  • ceruzku / pero
  • nožnice
  • nôž
  • lepidlo

Najprv si na špajliach označíme stred, ako môžete vidieť na obrázku nižšie. Klasické špajle majú dĺžku 30 cm. Vezmite ceruzku a na polovici urobte značku. Na tomto mieste špajle pevne omotajte niťou a to niekoľkokrát rovnomerne aj medzi jednotlivými špajľami. Mal by vzniknúť pravidelný osemuholník, kde bude vzdialenosť medzi koncami špajlí 15 cm.

Kúsok od koncov špajlí urobte nožom malý zárez. Ten vám zaručí, že pri spájaní niť neskĺzne po špajli. Niťou spojte po obvode všetky konce špajlí (stačí omotať) a zaviažte. Pre istotu na každý spoj kvapnite trochu lepidla. Teraz už máte hotový výsledný tvar draka!

Draka položte na papier na pečenie a urobte u koncov špajlí značky v smere nite cca 1,5 cm. Teraz ho dajte bokom a konce značiek spojte pravítkom. Výsledný obrys vystrihnite nožnicami. Draka vráťte na rovnaké miesto a prečnievajúce pruhy ohnite podľa nite a zlepte.

Teraz stačí už len vyviazať chvost z nite a mašličiek z papiera na pečenie!

Pokiaľ sa chystáte ísť s drakom naozaj lietať, treba ho správne vyviazať. Keď budete držať draka za šnúrku opretého o zem tak, aby všetky ostatné šnúry boli napnuté, mal by zvierať približne rovnaký uhol od zeme ako je na obrázku pod textom.

Pokiaľ sa vám dielo podarí, môžete nám poslať video ako si váš drak viedol vo vetre na náš Facebook!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnovšie

Dom a záhrada
12. júla 2024

Čo je in v bývaní? Multifunkčný nábytok, ekologické krby alebo vonkajšie žalúzie

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
155 prečítanie
Čo je in v bývaní? Multifunkčný nábytok, ekologické krby alebo vonkajšie žalúzie
Ako vyzerá moderná domácnosť roku 2024? Zabudnite na výrazné vzory, falošné kvety a otvorené police v kuchyni – o posledných trendoch v zariadení bytu sa dočítate v našom článku.
Urob si sám
10. júla 2024

DIY plechovky (nielen) na ceruzky a pastelky

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
155 prečítanie
DIY plechovky (nielen) na ceruzky a pastelky
Ak sa bojíte zložitých DIY výrobkov, môžete si v kľude vydýchnuť. Náš ďalší tip na to, ako si vylepšiť domov, je opäť veľmi jednoduchý. Možno ešte viac, než si myslíte. A využitie? No uvidíte sami!