Hľadať
Sezónne témy
27. októbra 2022

Výlety pre babie leto: oddýchnite si v jesennej prírode

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
71 prečítanie
Výlety pre babie leto: oddýchnite si v jesennej prírode
27. septembra je Svetový deň turistiky. Či už ste zvyknutí chodiť na pešie výlety každý víkend, alebo sa do prírody vydáte len občas, vypravte sa koncom septembra na výlet s naším sprievodcom - máme tip pre každý kraj Českej republiky.

Turistika pomáha zlepšiť fyzičku aj psychický stav

Pravidelná chôdza je veľmi zdravá - posilňuje srdce, znižuje riziko cukrovky a zlepšuje spánok. Okrem toho pôsobí blahodarne aj na našu psychiku. Dlhá prechádzka odbúra stres, zlepšuje náladu a môžeme sa pri nej aj príjemne porozprávať. Telesný pohyb nás navyše zahreje.

Výlety po Čechách

Praha nie je len súhrn stavebných pamiatok. Aj v blízkosti centra nájdete parky a lesoparky, kde sa dá prechádzať aj niekoľko hodín. Naozajstnú turistiku si môžete dopriať napríklad v prírodnom parku Šárka-Lysolaje, ktorým vedie niekoľko turistických trás.

V Stredočeskom kraji nájdete nepreberné množstvo vychádzkových trás. Ak ste ju ešte neskúšali, navštívte prvú českú turistickú trasu zo Štěchovíc ku Svätojánskym prúdom. Vznikla už 11. mája 1889. Radi pri prechádzkach pozorujete zvieratá alebo rastliny? Zostaňte v hlavnom meste Plzeňského kraja a navštívte jeho zoologickú a botanickú záhradu. Určite toho nachodíte dosť a dosť.

V Juhočeskom kraji zamierte na Šumavu. Prostredie je tu krásne a ak sa rozhodnete ostať viac dní, vyberte si z pestrej ponuky ubytovania na Šumave. Môžete sa prejsť k prameňu Teplej Vltavy. Vedie k nemu pohodlná vyasfaltovaná cesta. Poďte sa vypraviť na sever, a kým ešte nemrzne, navštívte v Ústeckom kraji niektorý z vrcholov Českého stredohoria – najlepšie slávnu Milešovku. Výstup v zime a v čľapkanici je o dosť náročnejší.

Smerujete do Karlovarského kraja? Nevynechajte krátku prechádzku po rašelinisku Soos. Dvojkilometrovú trasu zvládnu aj netrénovaní turisti alebo mamičky s kočíkmi.

V Libereckom kraji lákajú opäť hlavne kopce. Koho baví neustále zmeny terénu, užije si okruh Hruboskalským skalným mestom – navyše s vyhliadkou na zámok Hrubá Skála.

Královohradecký kraj ponúka množstvo výstupov v Krkonošiach, Adršpašsko-teplických skalách i Orlických horách. Ale ak sa vám do hôr práve nechce, skúste prechádzku romantickým údolím Plakánek neďaleko hradu Kost.

V Pardubickom kraji na vás čaká turistický hit - 721 metrov dlhý visutý most v rezorte Dolná Morava. Budete takmer sto metrov nad údolím. Trúfnete si ho prejsť?

Kam na výstup na Morave

Z Dolnej Moravy je to do Olomouckého kraja len krôčik. Stavte napríklad na rozhľadňu Velký Kosíř, kam vedú chodníky z niekoľkých okolitých obcí. Ste v Moravskosliezskom kraji? Najväčšia moravská zrúcanina, hrad Hukvaldy, si vyložene žiada o návštevu. Cestou neprehliadnite sochu líšky Bystroušky.

Najobľúbenejším výletným cieľom Juhomoravského kraja je po zásluhe Pálava. Dobuďte napríklad zrúcaninu Devičky u Pavlova.

Bola by škoda byť v Zlínskom kraji a vyhnúť sa Moravskosliezskym Beskydom. Kedy ste boli naposledy na Radhošti? Dajte si ešte jeden výstup, kým skončí turistická sezóna.

Prešli ste sa? Doplňte aktívny odpočinok pokojným posedením, napríklad pod záhradnou pergolou, pokiaľ počasie ešte trochu praje.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Sezónne témy
25. novembra 2022

Užite si advent aj bez adventných trhov

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
71 prečítanie
Užite si advent aj bez adventných trhov
Nenechajte sa otráviť: advent je možné si užiť aj doma alebo na záhrade.
Sezónne témy
24. novembra 2022

Leto v záhradke: práca aj odpočinok

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
71 prečítanie
Leto v záhradke: práca aj odpočinok
Leto buď pochválené. Svetlo dlho do večera, teploty lákajúce na opaľovanie na ležadle alebo zvlaženie v bazéne a bohatý zber z ovocnej a zeleninovej záhrady. Na čo by sme v letných mesiacoch nemali v záhradke zabudnúť - a akú relaxáciu si naopak nenechať ujsť?