Hľadať
Dom a záhrada
1. februára 2024

Vyberáme rastliny do zimnej záhrady

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
45 prečítanie
Vyberáme rastliny do zimnej záhrady
Túžite po krásnej zimnej záhrade, z ktorej sa budete radovať po celý rok? Tajomstvo tkvie vo výbere tých správnych rastlín. Ako na to?

Pri výbere rastlín do zimnej záhrady treba zvážiť, či je záhrada vykurovaná alebo nie. Výsledná teplota má totiž veľký vplyv na životnosť našich rastliniek.

Keď zimnú záhradu nevykurujete

Pokiaľ záhradu nevykurujete, môžete sa poobzerať po subtropických rastlinách. Typická teplota pre zimnú záhradu je medzi 5 až 10 stupňami. Dôležité je, aby cez noc bola teplota o niečo nižšia. Do nevykurovanej záhrady môžete zaobstarať napríklad citrusy, figovníky, eukalyptus, gardéniu, mučenku alebo biely zázvor. Nevykurovaná zimná záhrada je vhodná aj na prezimovanie muškátov, ktoré by vonku inak nevydržali.

Keď zimnú záhradu vykurujete

Vo vykurovanej záhrade sa teploty pohybujú medzi 16 až 26 stupňami. Vykurovaná zimná záhrada sa ďalej vyznačuje vysokou vlhkosťou. Také prostredie je podobné tropickému podnebiu. Podľa toho môžete vyberať aj vaše rastlinky – iba dbajte na to, aby rovnaké teploty panovali aj v noci. Či je totiž niečo, čo tropické rastliny zle znášajú, je to práve kolísavá teplota. Do vykurovanej zimnej záhrady sa hodia najmä orchidea, bromélia, pomarančový jazmín, kardamóm, parožnatka (charophyte), atď. Ďalej môžete zasadiť aj banánovník, okrasný zázvor alebo kávovník.

Tropické rastliny sú veľmi chúlostivé a príliš veľa slnka by ich mohlo popáliť. Preto je vhodné cez leto vykurovanú zimnú záhradu zatieniť vonkajšími žalúziami, alebo látkovými roletami. V spoločnosti ISOTRA vám odporúčame tieniacu techniku určenú špeciálne pre zimnú záhradu.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Sezónne témy
6. februára 2024

Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
45 prečítanie
Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu
Zima môže byť nielen časom pokoja a pohody pri krbe, ale aj príležitosťou na vytvorenie nezabudnuteľných rodinných zážitkov vonku. Prinášame vám niekoľko nápadov na zimné aktivity pre celú rodinu, ktoré nielenže posilnia fyzickú kondíciu, ale tiež vytvoria príležitosť na spoločne strávený čas.
Dom a záhrada
5. februára 2024

Ekologické trendy pre domov

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
45 prečítanie
Ekologické trendy pre domov
Jedným z hlavných trendov poslednej doby je ekologická šetrnosť a udržateľnosť. Zodpovedným správaním sa k prírode ale môžeme obvykle pomôcť aj vlastnej peňaženke. Ako teda vylepšiť svoj domov tak, aby vyhovoval požiadavkám udržateľného bývania a pritom bol moderný a elegantný?