Hľadať
Dom a záhrada
1. februára 2024

Vyberáme rastliny do zimnej záhrady

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
240 prečítanie
Vyberáme rastliny do zimnej záhrady
Túžite po krásnej zimnej záhrade, z ktorej sa budete radovať po celý rok? Tajomstvo tkvie vo výbere tých správnych rastlín. Ako na to?

Pri výbere rastlín do zimnej záhrady treba zvážiť, či je záhrada vykurovaná alebo nie. Výsledná teplota má totiž veľký vplyv na životnosť našich rastliniek.

Keď zimnú záhradu nevykurujete

Pokiaľ záhradu nevykurujete, môžete sa poobzerať po subtropických rastlinách. Typická teplota pre zimnú záhradu je medzi 5 až 10 stupňami. Dôležité je, aby cez noc bola teplota o niečo nižšia. Do nevykurovanej záhrady môžete zaobstarať napríklad citrusy, figovníky, eukalyptus, gardéniu, mučenku alebo biely zázvor. Nevykurovaná zimná záhrada je vhodná aj na prezimovanie muškátov, ktoré by vonku inak nevydržali.

Keď zimnú záhradu vykurujete

Vo vykurovanej záhrade sa teploty pohybujú medzi 16 až 26 stupňami. Vykurovaná zimná záhrada sa ďalej vyznačuje vysokou vlhkosťou. Také prostredie je podobné tropickému podnebiu. Podľa toho môžete vyberať aj vaše rastlinky – iba dbajte na to, aby rovnaké teploty panovali aj v noci. Či je totiž niečo, čo tropické rastliny zle znášajú, je to práve kolísavá teplota. Do vykurovanej zimnej záhrady sa hodia najmä orchidea, bromélia, pomarančový jazmín, kardamóm, parožnatka (charophyte), atď. Ďalej môžete zasadiť aj banánovník, okrasný zázvor alebo kávovník.

Tropické rastliny sú veľmi chúlostivé a príliš veľa slnka by ich mohlo popáliť. Preto je vhodné cez leto vykurovanú zimnú záhradu zatieniť vonkajšími žalúziami, alebo látkovými roletami. V spoločnosti ISOTRA vám odporúčame tieniacu techniku určenú špeciálne pre zimnú záhradu.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Sezónne témy
5. júna 2024

Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
240 prečítanie
Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov
Vplyv UV žiarenia na zdravie ľudí a životnosť domácich interiérov je často podceňovaný. Dlhodobá expozícia UV žiareniu môže spôsobiť poškodenie kože, zrýchlené starnutie a dokonca aj riziko kožných ochorení. Rovnako môže UV žiarenie postupne poškodiť nábytok, podlahy a ďalšie prvky interiéru. Riešením, ako sa proti týmto rizikám brániť, je efektívna tieniaca technika, ktorá môže významne znížiť množstvo UV žiarenia prenikajúceho do vášho domova.
Urob si sám
5. júna 2024

Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
240 prečítanie
Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému
Máte záhradku alebo aspoň pár kvetináčov za oknom a radi by ste si vypestovali nejakú vlastnú zeleninu? Zoznam plodín, ktoré nevyžadujú prílišnú starostlivosť, a tipy pre začínajúcich záhradníkov.